Freuds griezelige kijk op vernietiging 44 t Eutonie voelt alsof je bent gemasseerd 2 RENÉ DIEKSTRA Spierspanning Pijn bij seks, moeite met plassen en poepen: circa een miljoen mensen kampt met bekkenbodemklachten. Maar daarover praten, ho maar. Vind je weg naar de bekkenbodemspecialist. Column Onlangs, tijdens een van die fraaie nazomerdagen, maakte ik een avondwandeling over het strand. Op een gegeven moment kom ik voorbij een verlaten, fraai zandkasteel. Terwijl ik het bekijk, komt er een jochie aan, ik schat hem een jaar of 6, met achter zich aan twee volwassenen, ik vermoed zijn ou ders. Terwijl ik doorloop, zie ik nog net dat het jon getje op het kasteel af rent en met een paar voetbe wegingen het volledig uit elkaar schopt. 'Waarom doe je dat nou?', hoor ik zijn moeder bijna schreeu wen. Tja, waarom doet hij dat? Wat zou hij antwoor den als je het hem zou vragen? Ik denk niet veel meer dan: 'nou gewoon'. Een antwoord waarvan het belangrijkste deel is afgevallen: 'ik vind dat leuk'. Lust ontlenen aan iets kapotmaken, hoe vaak komt dat voor en hoe gestoord is dat? De beroemde grondlegger van de psychoanalyse, Sigmund Freud, was al ruim voorbij de 6o toen hij zich over deze vragen boog. Aanleiding daar voor waren de ver schrikkingen van de Eerste Wereldoorlog. De onbeschrijfelijke de structie, zelfdestructie en haat waarmee die ge paard was gegaan, maakte het voor Freud onmogelijk nog langer het standpunt te verde digen dat de mens een liefhebbend, levensdriftig en constructief wezen is. Hij blijkt evenzeer, als de omstandigheden daar maar 'gunstig' genoeg voor zijn, een haatdragend, doodsdriftig en destructief wezen. Sterker nog, net zoals wij lust kunnen beleven aan wat we scheppen, zo kunnen we lust beleven aan wat we destrueren, wat we kapotmaken. Getuige het jochie op het strand. Getuige de lust die toe schouwers kunnen beleven als ze hun favoriete bokser zijn tegenstander tot moes zien slaan. Ge tuige ook wat in oorlogsgebieden gebeurt. Het wordt zelden gezegd, maar feit is dat daar tal van strijders rondlopen die domweg platte lust beleven aan het kapotschieten van huizen, monumenten en gemeenschappen. Zoals ook ter rorisme in belangrijke mate lustbeleving is aan in paniek brengen, ontredderen, doen lijden. De lust die aan de angst, het lijden of de vernietiging van de ander wordt beleefd, kan zo'n sterke drijfveer zijn dat de dader zelfs bereid is daar zijn eigen le ven voor te vernietigen. In zijn boek over die ommezwaai in zijn denken dat kort na het einde van de oorlog verscheen, geeft Freud een griezelige verklaring voor onze vernietigingslust: het doel van alle orde is wanorde en van alle leven is de dood. Want, zo stelt hij, al het levende, al het organische, is voortgekomen uit het levenloze, het anorganische. De dood was er dus eerder dan het levende en vroeg of laat zal al het levende weer naar die levensloze oertoestand terugkeren. Het probleem is alleen dat sommige mensen dat bij anderen maar wat graag willen bespoedigen. We beleven lust aan scheppen, maar ook aan kapotmaken LEESTIPS VAN DE WEEK VERGROOT Je LEKKER IN BALANS ANDERS DENKEN en te sterke of te zwakke spanning van de bekkenbodemspier leidt tot klachten bij vrouwen én mannen: I lage rugpijn, moeite I met plassen en obsti patie. Mannen kampen vaak met erectiestoornissen. Vrouwen hebben pijn tijdens een vrijpartij en onder zoek heeft aangetoond dat bijna 6o procent van de vrouwen tussen de 45 en 85 jaar aan urineverlies lijdt. Re den voor de Continentie Stichting Nederland, om donderdag, op natio nale piasdag, aandacht te vragen voor plasproblemen. Urineverlies bij een te zwakke bek kenbodemspier is een bekend ver schijnsel, maar ook een overactief bekkenbodem kan klachten opleve ren. „Een onderactieve bekkenbo demspier kan leiden tot urine- en ontlastingsincontinentie en een ver zakking", zegt gynaecoloog Annet Groenendijk, werkzaam op de bek- kenbodempoli van het OLVG in Am sterdam. „Is de spier overactief dan kun je blaasklachten krijgen en moet je te vaak plassen of kun je je plas niet goed ophouden. Het kan ook gebeu ren dat je niet goed naar het toilet kunt. Ook pijn bij het vrijen is een veelgehoorde klacht." Basissteun De bekkenbodemspier beïnvloedt het hele lichaam, weet therapeut Djoeke Numan, die bekkenbodem- trainingen geeft. „De spier is een ba sissteun voor de onderkant en speelt een rol bij ademhaling, bloedsom loop en toiletbezoek. Daardoor kun nen bij een gebrekkig functione rende bekkenbodemspier allerlei klachten ontstaan." Niet alleen zwangere, maar ook ou dere vrouwen én mannen komen in haar praktijk langs. „Die mannen hebben vaak een hoge functie, on dervinden veel stress en rennen de hele dag rond. Omdat ze nauwelijks ontspannen, zijn hun bekkenbodem- spieren voortdurend aangespannen." Afspraken Er heerst een groot taboe op bekken bodemproblemen, merkt Numan. „Veel mensen lopen eindeloos door met klachten. Ik had een cliënt die belangrijke afspraken verzette, om dat hij bang was dat hij naar de wc moest. Ik hoor dan 'daar is toch niks aan te doen', maar dat kan wél." De behandeling verschilt per per soon en situatie, zegt gynaecoloog Groenendijk. „Urineverlies kan wor den behandeld met therapie, medica tie of een operatie. Verzakkings klachten kunnen door training ver minderen. Blijft de klacht dan kan een pessarium of operatie helpen." Bij Numan begint de therapie vaak met de bekkenbodemspier herken nen. „Mensen moeten vóelen waar de spier zit en zich bewust worden van de functie ervan. Leren ontspan nen in het bekkenbodemgebied is van belang. De ademhaling heeft er grote invloed op. Als die te hoog zit en te weinig in de buik raakt de bek kenbodemspier ontregeld." dinsdag 20 september 2016 Diekstra buigt zich over de menselijke geest. Waarom voelen we de aandrang om te vernie len en kapot te maken? Diekstra volgt Freud in zijn verklaring: het doel van alle orde is wan orde en van alle leven is de dood. Reageren? hartenziel@persgroep.nl GO Christine Wilding In 5 stappen naar minder negatieve gedachten en een beter zelibeeld Vergrootje zelf vertrouwen - Christine Wilding In vijf stappen naar een beter zelfbeeld (Kos mos, 18,99) MARCIA GODDARD Anders denken - Marcia Goddard Over de voor- en nadelen van au tisme (Spectrum, €20) Anders en toch gewoon - Astrid Indekeu De meest gestelde vragen over do norconceptie (Lannoo, 24,99) Nog nooit van eutonie gehoord? Wie wel! Maar na een les van eutoniepedagoog Kees Tempel voelt het alsof je anderhalf uur bent gemasseerd. Heerlijk. —Cathérine van der Linden Van eutonie (eu is Grieks voor harmonie) voel en slaap je beter en maak je mooier con tact. Bezweert althans Kees Tempel. Wat dat laatste betreft, zeg eens eerlijk: maak je echt contact als je ie mand spreekt of dwaal je eigenlijk snel af? De eutoniepedagoog houdt het zijn cursisten voor. Westerse mensen vervelen zich te snel. Die roepen: moeten we nog lang 'staan als een boom'? Terwijl de oos terse oefening met deze naam helpt om de geest in het hier en nu te parkeren. Doe ook de 8-brokaatoefening met overgave en als vanzelf raakt je boven kamer leger. Tussen de oefeningen door lopen we een rondje door de ruimte. Langs de boksballen waar in het vorige les uur tegenaan is geragd. We vleien ons met kus sentjes neer op de Bekkenbodem zit vrouw én man dwars Hanna Bijl De bek- kenspier speelt een rol bij onder meer toi letbe zoek. ILLUSTRATIE TRIK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46