Kracht on Tour zoekt vrouwen Alternatieve troonrede Wie fietst waar, wanneer en hoe ver in Zeeland? ZEELAND 5 PRINSJESDEBAT JONGEREN VERDEDIGEN ZEELAND Dertig Zeeuwse en eenzelfde aantal Haagse jongeren lieten gisteren hun standpunten horen tijdens het Prinsjesdebat in het Mauritshuis in Den Haag. Het debat was onderdeel van het Prinsjesfestival, waarvoor Zeeland dit jaar gastprovincie is. De Zeeuwen konden bij de eerste stel ling direct hun thuisprovincie verdedi gen: de overheid moet er alles aan doen om de leegstroom van provin cies door jongeren tegen te gaan. Een jongen uit Den Haag stelt dat de regering dat inderdaad moet doen. Toch kan hij zich voorstellen dat niet alle jongeren terug willen naar zo'n krimpprovincie. „Als je bijvoorbeeld een technische studie hebt gedaan, wil je dat niet. Daar is misschien niet alle benodigde apparatuur aanwezig." Even is de bevlogen debatsfeer weg en lachen voor- en tegenstanders. Maar direct staat een tegenstander uit het Zeeuwse 'kamp' op van zijn plek. „Ik kom uit Zeeland en heb een tech nische studie gedaan aan de HZ. Toen ik klaar was, kon ik uit zes banen kie zen." De deelnemers aan het Prinsjes festival gaven zichzelf op of deden mee vanuit een debatklas van middel bare scholen. Pas tijdens het debat kre gen ze te horen of ze voor of tegen de drie stellingen moesten debatteren, die gingen over de democratie en de digitale revolutie. Gepassioneerd, gedreven en soms professioneel verontwaardigd beargu menteerden de Zeeuwen en Hagene zen hun standpunt over de stellingen die de driekoppige jury hen voorlegde. Die bestond uit tv- en radiopresenta tor Patrick Lodiers, politiek filosoof Remko van Broekhoven en Harry van der Maas, gedeputeerde van de provin cie Zeeland (SGP). Nee, de overheid moet zich absoluut Sterre van Wir- dum (18) uit Goes debatteer de ook mee, maar had al een prijs op zak. Ze is Zeeuwse win naar van 'Pimp de Troonrede', een alternatieve troonrede door jongeren. Haar inzending gaat over vergroe ning, zowel voor de leefom geving als de po litiek. De pu blieksprijs liep ze net mis. Wel mag ze lobbyen voor haar plan bij de provincie Zeeland. niet bemoeien met de leegstroom van provincies, vindt Angela Boeije (24) uit Oostburg. Dat kunnen provincies en hun inwoners zelf wel af. „Jongeren kunnen zelf hun toe komst het best bepalen. Want wie luis tert er nou - zeker als jongere - nog naar de overheid?" Achteraf bestem pelt de jury die uitspraak als 'citaat van het debat', en beloont de Zeeuws-Vlaamse met een citatenboek en twee kaartjes voor het Prinsjescaba ret later die avond. Drie prijzen waren er in totaal te winnen, twee gingen er na afloop mee in de bus terug naar Zeeland. Bram uit Den Haag kreeg de aanmoedigingsprijs, de jury verkoos Hanna Kaars (16) uit Aagtekerke tot beste debater. Ze straalt, dit had ze dui delijk niet verwacht. „Iedereen was goed, het niveau lag echt hoog." De po litiek vindt ze heel interessant, dit is een mooie aanmoediging om die rich ting op te gaan. Maar eigenlijk gaan al le deelnemers als winnaars naar huis. Tenslotte is het een hele eer en een mooie ervaring om als jongere te mo gen debatteren in het Mauritshuis. Het was nog maar tientallen meters tot de Eerste en Tweede Kamer. Goes Nog maar achttien aanmeldingen zijn er binnen voor het evene ment Kracht on Tour (KOT), dat op 12 oktober in De Spinne in Goes gehouden wordt. KOT is be doeld om vrouwen te steunen die hun economische positie willen verbeteren. In Zeeland heeft het Zeeuws Vrouwenplatform het lan delijke project opgepakt. Bussema- ker wil vrouwen ermee motive ren hun talenten te ontdekken, be nutten en verzilveren om een sterkere positie in de maatschap pij in te nemen. De minister mikt op vrouwen die ongewild finan cieel afhankelijk zijn van een part ner of uitkering en hun kansen op de arbeidsmarkt willen vergro ten. Op 12 oktober vinden zij naast verhalen van vrouwen die dat gelukt is, allerlei workshops en een markt waar bedrijven staan die bijvoorbeeld een snuffel stage aanbieden. Ook komt minis ter Jet Bussemaker zelf spreken. Om zoveel mogelijk vrouwen in staat te stellen om te komen, is deelname gratis en is voor kinder opvang en busvervoer gezorgd. Na aanmelding volgt een mail waarin de opstapplaats staat. VLISSINGEN Wie fietst waar, wanneer en hoe ver in Zeeland? 360 Zeeuwen doen sinds gisteren mee aan de Nationale Fiets Tel- week. Een week lang houden deel nemers door heel Nederland bij waar en wanneer ze fietsen, hoe veel kilometer ze afleggen, hoe lang ze erover doen en waar de vertragingen zitten. Wie wil mee doen, moet een app downloaden en de gps in de telefoon aanzet ten. De app houdt automatisch al le fietsbewegingen bij. De gege vens worden gebruikt om fietspa den te verbeteren en fiets- en voet gangersgebieden in te richten. De teller staat op 37.719 deelne mers. Zij hebben sinds het begin van de telweek 127.247 kilometer gefietst met een gemiddelde snel heid van 22.09 kilometer per uur. dinsdag 20 september 2016 Jeugd vol passie in debat De dertig Zeeuwse jongeren wachten vol spanning tot tv- en radiopresentator Patrick Lodiers (geruite blouse) de eerste stelling bekendmaakt, fotos jos van leeuwen Joanne Karkdijk Den Haag Ondine van der Vleuten Aanmelden voor Kracht On Tour kan via zeeuwsvrouwenplat- form.nl/kracht-on-tour

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 33