r PvdA-motie tolvrije tunnel 'Festival als Oerol van boekverfilming' Fabriek voorziet lagere bietenoogst 2 NI ERNST JAN ROZENDAAL Column Tot en met vandaag had Zee land een ambassade in Den Haag. Dat winkelende Ha genezen die door de Lange Poten slenterden, het met Zeelandvlag- gen aangeklede perscentrum Nieuwspoort eerder aanzagen voor een reisbureau is eigenlijk zo gek nog niet. Verre landen zijn vaak exotische vakantiebestem mingen. Bij veel ambassades kun je een visum aanvragen. Zeeland heeft al meerdere keren met een stand op de emigratiebeurs in Utrecht gestaan. Dus je moet niet raar opkijken als de doorsnee Ne derlander denkt dat je misschien een visum nodig hebt om dat ver re land in zee binnen te komen. Een ambassade is natuurlijk ook een vrijplaats. Vannacht droomde ik dat ik mijn toevlucht moest zoe ken in de Zeeuwse ambassade in Den Haag, zoals Julian Assange van Wikileaks, die nu al jaren ver- blijft in de ambassade van Ecua dor in Londen. De oorzaak was Deltaleaks. Elk jaar ligt de Miljoenennota te vroeg op straat. Ik droomde dat de feestbegroting die het kabinet Rut- te vandaag tijdens Prinsjesdag pre senteert - er zijn immers verkie zingen in aantocht - vol zit met ca deautjes voor de Zeeuwen. Een garantstelling van honder den miljoenen euro's om de kern centrale in Borssele er weer boven op te helpen, tientallen miljoenen voor een bètacollege in Middel burg, een forse extra bijdrage voor Zeeland uit het Provinciefonds, een sloot geld voor een Zeeland fonds waardoor alle adviezen van Jan Peter Balkenende kunnen wor den uitgevoerd. En ik, als wakkere verslaggever, had de hand op die geheime stukken weten te leggen. Tot razernij van minister Henk Kamp, die me wilde laten gijzelen om het lek op zijn departement te achterhalen. Mijn enige uitweg was de Zeeuwse ambassade. Badend in het zweet schrok ik wakker. „Dromen zijn bedrog", probeerde mijn vrouw me gerust te stellen. Ze had gelijk. Die Zeeuwse bijlage bij de Miljoenen nota bestaat natuurlijk niet. Minister Kamp wilde me laten gijzelen De Stelling TOOS HENK ZELFS 0M2E HOEDJES 2IJM UITGELEKT... Opvang voor katten gezocht Zakenvrouwen komen bijeen MIDDELBURG Frauderende vrouw betaalt ex-baas Liefting zette zich al eerder in voor het versneld tolvrij maken van de Westerscheldetunnel. Hij ondersteunde de actie die Mark Perquin uit Nieuwvliet vorig jaar begon. Perquin wilde handteke ningen inzamelen om de Twee de Kamer te dwingen de kwestie te agenderen. Hij wist er 29.820 bij elkaar te krijgen, wat niet ge noeg was om de Tweede Kamer in actie te laten komen. „We moeten alles uit de kast halen om de Westerscheldetun nel toch vroeger tolvrij te krij gen", motiveert wethouder Lief ting zijn poging om de tolhef fing via de landelijke PvdA weer aan de orde te stellen. „Het blijft toch raar dat wij hier in Zeeuws-Vlaanderen eigenlijk op een eiland zitten. Vrachtwagens moeten sinds april tol betalen in België en voor de Westerschelde tunnel. Dat kom je nergens in Nederland tegen." Steunbetuigingen van mini maal zeventig PvdA-leden wil Liefting nu vergaren om zijn mo tie in te kunnen brengen bij de politieke ledenraad van de PvdA zaterdag. Hij roept Zeeuwse le den van andere landelijke politie ke partijen op eenzelfde motie Volgend jaar zijn er Kamerverkiezingen, de kans om een tolvrije tunnel te bepleiten voor hun verkiezingsprogram ma's in te brengen. De tunnel wordt volgens de huidige plan ning in 2033 tolvrij, 30 jaar na de ingebruikname. Het dagelijks provinciebestuur wil daar niet aan tornen, maar de tarieven de komende jaren wel bevriezen. Het festival Film by the Sea (FBTS) wil de samenwerking met de stichting CPNB (Collec tieve Propaganda van het Neder landse Boek), de Koninklijke Bi bliotheek en Pathé Filmtheaters uitbreiden. Het idee is het hele jaar door landelijk de aandacht te vestigen op boekverfilmingen. „Film en boek zijn ineens heel populair", verklaart directeur Leo Hanne- wijk van FBTS. „Vlissingen is de thuishaven van de boekverfil ming. Wat we nu willen, is een aantal ankerplaatsen in het land. Daar kunnen we een groot pu bliek bereiken, waarvan een deel later weer naar het festival komt. Wie weet kunnen we van Film by the Sea het Oerol van de boek verfilming maken." Hannewijk gaat een project plan schrijven, met ideeën voor evenementen rond film en litera tuur. Het gaat om activiteiten waarmee bibliotheken, boekhan dels en filmtheaters kunnen in spelen op premières van grote boekverfilmingen die het ko mend jaar in aantocht zijn. De gisteren begonnen bieten campagne zal door waterschade in Oost-Brabant en Limburg kor ter duren dan normaal. De Sui ker Unie schat 110 dagen in plaats van de gebruikelijke 120 tot 130 dagen. De bietenoogst valt dit jaar la ger uit, ook in Zeeland. Maar waar het zuidwesten door regen en te weinig zon hooguit kamp te met een matig groeiseizoen, liepen akkerbouwbedrijven in Zuidoost-Nederland in het voor jaar zware waterschade op. Door de hevige regenval verloren som mige boeren bijna al hun gewas sen. „Er zijn er bij die helemaal geen inkomen hebben", zegt Gert Sikken, directeur agrarische zaken bij Suiker Unie. De suikerfabriek in Dinteloord ziet de oogst in Zeeland minder somber in dan agrariërs. Die ra men een opbrengst van 10.000 tot 12.000 kilo suiker per hectare. Volgens Sikken is die schatting aan de lage kant. „Wij gaan uit van 14.500 kilo suiker per hecta re. Het wordt wel een iets minde re oogst." dinsdag 20 september 2016 Ambassade Ik kijk graag naar Prinsjesdag Reageer op pzc.nl Maandag: Er kan minder geld naar de bestrijding van misdaad 254 reacties EENS ONEENS PAUL KUSTERS VLISSINGEN De Dierenbescherming is met spoed op zoek naar op vangplekken voor katten die niet geschikt zijn om in een gezin te wonen. Goede plekken zijn bijvoorbeeld campings, maneges en boerderijen of bij mensen met een loods of schuur. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Die renbescherming Regio Zuid via regiozuid@dierenbescher- ming.nl of 088-8113500. GOES Zeeland is vrijdag het decor voor de jaarlijkse reünie van Zakenvrouwen van het jaar. Het is traditie dat één van de gekozen zakenvrouwen de reünie organiseert. Dit jaar is de beurt aan Danny Hollestelle, directeur/eigenaar van Ko ninklijke Hollestelle Groep in Goes. De zakenvrouwen krijgen onder meer een rondleiding langs de oester putten en dineren en over nachten bij Katoen in Goes. Ex-tandartsassistente R.L. (37) uit Sint Jansteen gaat het geld terugbetalen dat ze van haar voormalige werkge ver achterover heeft ge drukt. Het gaat om zo'n 56.000 euro. De vrouw is vorig jaar ver oordeeld tot een taakstraf van tachtig uur en een voor waardelijke celstraf van twee maanden. Ze heeft van 2003 tot en met begin 2008 bijna 60.000 euro verduis terd. De fraude werd ont dekt door een accountant. De vrouw moest gisteren voor de rechtbank in Middel burg verschijnen, omdat het Openbaar Ministerie van plan was het gefraudeerde bedrag terug te vorderen. Tijdens de zitting bleek dat de vrouw een betalingsrege ling aan het treffen is met haar voormalige werkgever, waarna officier van justitie Gunnar van der Hofstede de rechtbank vroeg het OM niet ontvankelijk te verkla ren. Uitspraak 3 oktober. De Westerscheldetunnel moet vervroegd tolvrij worden. De Terneuzense wethouder Cees Liefting doet een poging om die uitspraak in het verkiezings programma van de landelijke PvdA te krijgen. Harmen van der Werf Terneuzen —Cees Liefting, wethouder Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Frank Balkenende Dinteloord

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2