'Ziyech staat voor paal aan die zijlijn' Groenewegen lijkt klaar voor WK in Qatar 27 Een dag na het winnen van het EK werd Peter Sagan alweer doodleuk derde in de Eneco Tour. Nuchterder dan een Fries worden ze niet gemaakt, zeggen ze. Maar als op deze stra lende maandagmor gen op de Twibaksdyk in Bols ward een paar volwassen Friezen een selfïe proberen te schieten met een fiets, neig je toch een beetje te twijfelen aan die stelling. Het blijkt het racemonster van Peter Sagan, de Slowaakse wieier- grootheid die zelfs in Friesland een held is. Voor het erf van On derhoudsbedrijf Gietema, waar de Tinkoff-bus geparkeerd staat, scha tert een vrouwelijke wielerfan het uit. „Hoe populair moet je wel niet zijn als ze al met je fiets op de foto willen?" Die tweewieler kan haar gesto len worden, geef haar de bestuur der maar. „Weet je nog dat hij die rondemiss in haar billen kneep? Ge-wel-dig! Wielrennen had al tijd zo'n suf imago. Een sport voor nerds was het. Maar met een macho als Sagan erbij, is het een stuk gezelliger." Een dag eerder won de wereld kampioen nog het eerste EK voor profs in het Franse Bretagne. Met een privéjet vloog hij 's avonds naar Nederland. „Maar dat liep al lemaal een beetje uit", vertelt ploegleider Tristan Hoffman. „Vliegveld Eelde was al dicht. Dus moest Peter uitwijken naar Mün- ster en nog 250 kilometer met de auto afleggen." Om half twee 's nachts lag hij eindelijk in zijn bed in het Van der Valk in Sneek. „Fysiologisch al lemaal niet optimaal, maar Peter is een beer, hè", vervolgt Hoffman grijnzend, zijn blik tevreden ge richt op de blauwe hemel. „Geluk kig geen zuchtje wind. Kan Peter er lekker rustig inkomen." Applaus Als laatste renner stapt Sagan een kwartier voor vertrek de bus uit. Een applaus steekt op en de felici taties vliegen hem om de oren. „Morning. Thank you", bromt hij een paar keer in dat heerlijke steenkolenengels. Hij zet een paar krabbels en er is tijd voor precies één selfie. De gelukkige is de 12-ja- rige Mees, die zijn opa vervolgens juichend om de nek vliegt. Samen zijn ze vanmorgen in alle vroegte uit Haarlem komen rijden. „Ik heb studiedag vandaag, dus dat kwam wel heel goed uit", zegt de uitzin nige wielerfan. „Sagan is mijn held. Op die selfie heb ik heel de ochtend staan wachten." In het centrum van de Elfsteden- stad probeert de Belgische tv-com- mentator Michel Wuyts op het startpodium tevergeefs een ge sprek met de publiekslieveling aan te knopen. Die kijkt wat ver suft voor zich uit. „Sorry, het was een beetje een kort nachtje", zo redt Sagan zich uiteindelijk uit de situatie, heel Bolsward lachend achterlatend. Cultheld Joop Atsma snapt de populariteit van Sagan wel. „Een cultheld is het", meent de politicus, die in een bijrol de Slowaak al meer maals naar het criterium van Sur- huisterveen haalde. „Iedereen wil een beetje bij Sagan horen. Hij is de verpersoonlijking van wat men sen willen zien. Altijd maar aan vallen, nooit verzaken." En niet te beroerd dus om na een meer dan geslaagd seizoen nog een nachtje door te halen voor de Eneco Tour, waar hij na 184 kilometer 'gewoon' naar een derde plaats en twee World- Tour-puntjes sprint. Die ranking is de inzet van deze week. Nog 22 punten te gaan om Nairo Quintana van de leiding te stoten. „Peter is een beetje moe", weet Hoffman. „Maar hij wil nog steeds winnen." Aan die wissel van Ziyech afgelo pen zondag tegen Heracles Alme lo (0-2 winst) wilde Peter Bosz het liefst niet te veel woorden vuil maken. Zo van: als iemand niet goed speelt, loopt hij het risico ver vangen te worden. Net als die an dere tien. Ook Ziyech zelf was net jes. Hij had het over keuzes van de trainer en over acceptatie. Sterker: zo gek vond Ziyech die wissel niet eens. Punt. Maar nee. Die punt wordt niet gezet. Niet bij Ajax, niet bij een speler die eerst niet, maar uitein delijk toch wel - met veel bomba rie - werd gekocht. Voor een slordi ge elf miljoen euro ook nog. Dan wordt elke seconde lichaamstaal uitvergroot. Dus ook als Ziyech na zijn wissel eerst keurig handen schudt, maar dan gefrustreerd neerploft op de bank en een hesje weggooit. Dat is ook allemaal niet wereld schokkend natuurlijk, maar feit is wel dat Ziyech worstelt in zijn eer ste drie wedstrijden in het Ajax-shirt. Het moment in de wedstrijd dat Bosz hem naar zijn plek als rechtsbuiten dirigeerde, was symbolisch. Ziyech lijkt ge vangen als 'hangende' flankspeler. Maar bij FC Twente speelde hij daar toch ook? Jazeker. Maar daar zit het hem nu juist in. Daar in En schede kon Ziyech wel lekker zijn gang gaan. Zalig zwervend zonder om te kijken. Twente draaide om Ziyech. Het elftal in functie van hem, dan rendeert hij top. Kom daar eens mee bij Ajax. Cynisch Ik vrees dat het geen gelukkig huwelijk gaat worden tussen Ziyech en Ajax genoeg was dat eerst een reden voor de Amsterdammers om Ziyech niet te kopen. Enfin, uitein delijk kwam hij toch toen de club leiding bezweek voor de publieke opinie. Nu hij er is, gaat het alleen maar over zijn positie op het veld. Bosz stelde eerder dat Ziyech als rechts buiten beter kan wennen aan zijn nieuwe ploeggenoten. Maar vol gens oud-international Dries Boussatta is er maar één oplos sing. „Ik vrees dat het geen geluk kig huwelijk wordt tussen Ziyech en Ajax. Ik hoop dat ik ongelijk krijg, maar zet hem in ieder geval op de positie waar hij hoort. Ge woon op het middenveld. Nu staat die jongen voor paal aan die zijlijn. Ik weet hoe het voelt: als je een paar minuten geen bal krijgt, jeukt heel je lichaam. Dan ga je die bal wel ophalen." Maar met Ziyech op het midden veld moet Bosz nog meer harde keuzes maken. Kenny Tete en Rie- chedly Bazoer zitten al op de bank, daar zou dan Nemanja Gu- delj bij kunnen komen. Boven dien is Davy Klaassen de natuurlij ke leider op het Amsterdamse middenveld. Toch is het de enige oplossing, stelt Boussatta. „Want dit kan toch niet langer zo? Ik weet heus wel dat hij er net is en dat Ziyech nog maar drie wedstrijden heeft gespeeld, maar je voelt toch aan al les dit het zo niet werkt." dinsdag 20 september 2016 'Iedereen wil bij Sagan horen' Arjan Schouten Bolsward Precies vier weken voor het WK in Qatar (16 oktober) klopte Dylan Groenewegen gisteren een hele verzameling sprinters die dromen van de regenboogtrui. In de eer ste rit van de Eneco Tour hield hij in Bolsward Bouhanni (tweede), Sagan (derde), Boasson Hagen (vierde), Kristoff (vijfde), Nizzolo (zesde), Démare (zevende) en Kit tel (negende) achter zich. „Al die gasten heb ik al wel eens geklopt, maar nu klop ik ze alle maal samen. En dat is toch wel speciaal", vond de Nederlands kampioen, duidelijk een beetje overdonderd na zijn eerste zege op WorldTour-niveau. En dus is het nu de vraag wat de 23-jarige Amsterdammer klaar kan spelen op de WK in Qatar. „Goh, als het een sprint wordt, denk ik dat ik al heel erg blij mag zijn als ik het podium zou halen." Dylan Groenewegen (derde van links, voorste rij) sprint naar de zege in de eerste etappe van de Eneco Tour. Links naast hem wordt Peter Sagan derde, foto cor vos Na drie wedstrijden overtuigt Ha- kim Ziyech als Ajacied nog aller minst. Hoe kan hij slagen? Daniël Dwarswaard Amsterdam Dries Boussatta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 27