In de schaduw van de vrouwen, maar wél op de drempel van het EK Advocaat wint voor het eerst in Turkije 'Veiling van Zenith is feestje, maar voelt als een een uitvaart' M 26 Onze weg naar de top is langer, de mannen zijn verder weggezakt Terwijl de vrouwen op toer nooien tegenwoordig geen genoe gen nemen met minder dan een medaille, stopt het bij de Neder landse volleybalmannen voorals nog bij hopen op deelname. Aan staand weekeinde spelen zij in Koog aan de Zaan het tweede deel van de kwalificatie voor het EK in Polen in 2017. Wie slechts kort naar de score van het afgelopen weekeinde kijkt, denkt: geen probleem voor de Nederlanders. In het Turkse Ma- nisa wonnen zij alle wedstrijden in hun poule. „Maar eigenlijk zegt het niet zoveel", zegt bondscoach Gido Vermeulen. Nederland won maar met een klein verschil van Turkije. De poulewinnaar is rechtstreeks geplaatst voor het EK. De grootste concurrent in Koog aan de Zaan is het Turkse team. Tenzij dat onver wachts steken laat vallen tegen Wit-Rusland en Oostenrijk, wacht Nederland zondag een spannende en beslissende wed strijd tegen Turkije. Vermeulen: „Het is een volleyballand in op komst, van de drie wedstrijden te gen Turkije hebben we er nu twee gewonnen. Het verschil op de we reldranglijst is klein." Hype De internationale status van een team kan snel veranderen, daar van is de recente hype rond de Ne derlandse volleybalsters het beste voorbeeld. Nog maar twee jaar ge leden werden de Oranjevrouwen teleurstellend dertiende op het WK in Verona. Reden voor de rou tiniers om het vertrek te eisen van Vermeulen, die daarna overstapte naar de mannen. Onder leiding van de Italiaan Giovanni Guidetti zetten de vrou wen hun sport een jaar geleden bij het EK in eigen land weer op de kaart, door zilver te winnen. Na een afwezigheid van twintig jaar keerden de Nederlandse vrou wen deze zomer ook weer terug op de Olympische Spelen. Daar verloren ze uiteindelijk de strijd om het brons van de Verenigde Staten. Een dergelijke opmars is niet reëel voor de mannen. Volleybal is in Nederland meer en meer ver- worden tot een vrouwensport. De cijfers in het zaalvolleybal zijn ver ontrustend: slechts één jongen op zeven meisjes wordt lid van een club. Onder jongens wordt de zaal- sport vaak niet cool bevonden. Dit is ook niet gek, gezien de prestaties bij de mannen in de voorgaande jaren. Na de Spelen van 2004 brak het tijdperk van een verloren generatie aan. Hoofd prijzen werden niet meer gewon nen, spelers gaven de voorkeur aan hun eigen carrière, het team- gevoel leek in de nationale selec tie soms van ondergeschikt be lang. Tot de komst van Vermeulen in 2014. Hij zette zijn spelers in een roeiboot in een alternatieve po ging om teambuilding te creëren. En hij zorgde ervoor dat de onder linge communicatie verbeterde. Onder zijn leiding is het team ver nieuwd. Talentvolle spelers die af en toe de kantjes eraf liepen, moesten plaatsmaken voor spelers met meer inzet. Een vergelijking met de vrou wen maakt Vermeulen liever niet. Het is een ander team, zij volgen een andere route. En moraal halen ze ook niet uit de prestaties van hun vrouwelijke collega's, aldus de bondscoach. „Wij zitten in de fase waar zij vier jaar geleden za ten. Al is onze weg terug naar de top langer. De mannen zijn de laat ste jaren verder weggezakt. Maar ik ben er wel zeker van dat wij straks spelers afleveren die door breken." Dick Advocaat balde gisteren op de hem zo kenmerkende ma nier zijn beide vuisten. Niet dat de 68-jarige trainer zijn Fener- bahge in Istanboel het droom- voetbal zag spelen waar hij naar streeft. Maar na twee ne derlagen en een gelijkspel in de competitie was het wel de hoogste tijd voor een goed re sultaat. En dat kwam er dus. De derby tegen de hekken sluiter moest worden gewon nen om de rust rond Fenerba- h<je enigszins te laten terugke ren. „Zo kunnen we niet ver der", had Advocaat gezegd na het benauwde 1-1 gelijkspel in de groepswedstrijd voor de Eu ropa League tegen Zoerja Loe- hansk. „Er moet iets gebeuren." En dat hadden zijn spelers kennelijk goed in hun oren ge knoopt. Fenerbahce besliste de derby al in de eerste helft (0-3) en liep uiteindelijk uit naar een klinkende 1-5 zege. Fenerbahqe weet dat het zon dag in eigen stadion van mid denmoter Gaziantepspor zal moeten winnen om de weg naar boven écht in te slaan. Vier dagen later volgt voor Ad vocaat en zijn assistenten Ma rio Been en Cor Pot het thuis duel in de Europa League met Feyenoord. Of de coach volgende week een beroep kan doen op al zijn drie Nederlandse spelers, is af wachten. Gregory van der Wiel en Jermain Lens hadden giste ren een basisplaats. Van der Wiel werd in de rust gewisseld. Robin van Persie bleef met een blessure aan de kant. Geen oliesjeiks met groot gevolg op Landgoed Balkenschoten in Nij kerk. Ook geen peperdure bolides van vermogenden op de grasvel den rondom de paardenstallen. De presentatiedag van de zes vei- lingpaarden van het Springpaar den Fonds Nederland (SFN) trekt vooral aandeelhouders en beleg gers, die nog eenmaal naar 'hun' Aquila, Chuck Blue, Djumpsina, Eloma's Blue, Ferrari en natuur lijk paradepaard Zenith mogen kij ken. De koopwaar loopt stapvoets een rondje. „Als iemand nu nog wil zien of Zenith kan springen, kan die beter helemaal geen bod doen", zegt Jacob Melissen. De directeur en bedenker van het in 2006 opgerichte fonds waar door toppaarden voor de Neder landse springsport behouden ble ven, kan het niet ontkennen: „Dit is een feestje, maar het voelt ook als een uitvaart. Zenith, waarmee Jeroen Dubbeldam wereld- en Eu ropees kampioen werd, wordt ver kocht. Dat spraken we ooit zo af, de investeerders worden terugbe taald." Gistermiddag was er nog niet geboden op de 12-jarige ruin met 500.000 euro als startbedrag. Rob Meijer, directeur van het online veilinghuis BVA Auctions, vertelt dat enkele deelnemers zich wel al hebben aangemeld voor de veiling. „Wie, dat kunnen we niet zeggen. Wel dat ze uit de VS ko men, het Midden-Oosten en Frankrijk en Duitsland." Tot mor genmiddag kan iedereen bieden, mits is voldaan aan een borgstel ling van een kwart miljoen euro. dinsdag 20 september 2016 Blijdschap bij Oranje na de zege op Turkije. FOTO VOLLEYBAL- BOND In de schaduw van de volleybal- sters zijn de mannen van de na tionale volleybalselectie bezig aan hun eigen route terug naar de internationale top. Lisette van der Geest Rotterdam —Gido Vermeulen Istanboel Door een ruime zege van zijn Fenerbahce op Kasimpasa (1-5) is de druk voor Dick Ad vocaat weer een beetje van de ketel. Mikos Gouka Een van 's werelds beste spring paarden, Zenith, wordt deze week online geveild. Grote vraag is hoeveel het dier op brengt en waar z'n toekomstige stal staat. Ralph Blijlevens Nijkerk Jeroen Dubbeldam tijdens de Spelen in Rio in actie met het paard Zenith, dat deze week wordt geveild, foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26