Kamp bijna klaar op EZ I 4) Brussel richt zich op McDonald's én energiereus ENGIE Wiebes: onzekerheid zpp'er aanpakken 16 ECONOMIE Acht van de twaalf provincies zeggen meer Friesland en Noord-Holland zijn fel gekant tegen meer windmolens. Maar daarbuiten is het beeld anders. De meeste provincies willen er juist meer. In de schijnwerpers I k wil in een iets rustiger tempo gaan werken", motiveert hij in februari zijn I besluit tijdens een politiek evenement in woonplaats Diepenheim. Kamp verlaat de Haagse arena met klinken de cijfers. De economie draait als een zonne tje (1,7 procent groei in 2017) en zijn als infor mateur vormgegeven kabinet Rutte II strooit met Leuke Dingen Voor De Mensen. Volgend jaar stroomt dankzij alle meewind 12,5 mil jard euro extra de schatkist in. En toch, na VROM, Defensie en Sociale Zaken is EZ Kamps las tigste klus. Niet dat er op zijn de partement gedon der is of dat hij geen successen (Energieakkoord) boekt. Kritiek van eco nomen als Bas Ja cobs dat Rutte II Nederland onno- Hengelo dig lang in reces- Werkt na sie hield, glijdt de havo bij van hem af. Finan- twee groot- ciën-collega Dijs- selbloem krijgt de blaam, hoewel de bezuinigingen vooral uit WD- koker komen en Kamp ze volmon dig steunt. Tij dens de crisis blijft hij op de noodzaak hameren en herhaalt in elk optre den de mantra dat Nederland in alle economi sche ranglijstjes in de top 5 staat. Nee, het is het Groningse gasdossier dat als een onweerswolk boven Kamps laatste kunst je hangt. Beoordeelde een politieke vakjury hem twee jaar terug in deze krant nog als bes te minister - iemand die doet wat hij belooft, z'n dossiers kent en zich immer baseert op fei ten - in Groningen werkt hij als een rode lap op een stier. Terwijl in Loppersum de tomaten rondvlie gen, houdt de Achterhoeker vol extra onder zoek naar de bevingen te willen voor de gas- pomp verder dicht kan. „We hebben het gas nodig om te koken en ons warm te houden", klinkt het gortdroog. Met dergelijke woorden raakt de 'beste partijleider die de VVD nooit had' de regie kwijt en dat is niet des Henk Kamps. lil Op z'n 24ste raads lid in Borculo Flitsen SBM Offshore Shell Philips Lightning De snelweg door Flevoland, de A6 en A27 langs Lelystad en Al- mere, lijkt anno 2016 wel een cata logus voor windmolenbouwers. Links staan ze, en rechts ook, zo ver als je kijken kunt, in alle soor ten en maten. Flevoland heeft van alle Nederlandse provincies de meeste windmolens. Ruim een derde van het nationaal arse naal staat in de drooggelegde Zui derzee. Of ze er nog geen genoeg van hebben daar? Welnee. De polder bewoners kijken alweer verder. „We hebben recent, samen met de gemeenten Lelystad, Dronten en Zeewolde beleid vastgesteld dat het mogelijk maakt om meer windenergie op land te realise ren dan onze taakstelling tot 2020." Alles voor de verduurza ming van Nederland. De Fle- voose dadendrang wordt nergens anders ook maar enigszins bena derd. Veel provincies lopen ach ter op de planning, die bepaalt dat er in 2020 voor 6.000 mega watt aan windvermogen op het vasteland moet staan. Procedures lopen traag, omdat er lokaal weer stand bestaat. Maar één ding valt wel op. De meeste provincies zijn niet van plan om na 2020, als de huidige afspraken zijn uitgevoerd het bijl tje erbij neergooien. Acht van de twaalf landsdelen geven in een enquête van deze krant aan dat er ook na 2020 nieuwe windpar- ken binnen hun gemeentegren zen gebouwd zullen gaan wor den. En dat had zomaar anders kunnen zijn. De discussie over windmolens op zee is afgelopen zomer namelijk in een ander licht komen te staan. Bij de open bare aanbesteding van het eerste van vijf grote windparken op zee bleek dat die veel goedkoper kun nen worden gebouwd dan eerder ingeschat. Minister Kamp kon trots melden dat er mogelijk 2,7 miljard euro minder subsidie naar de winnende exploitant Dong hoeft dan eerder berekend. Dat betekent dat een belangrijk nadeel van wind op zee - het is een stuk duurder - minder bepa lend wordt. Hoewel provincies die ontwik keling toejuichen - 'wellicht kun nen we daarmee de achterstand die Nederland heeft op het ge bied van duurzame energie enigs zins inhalen', zegt Limburg bij voorbeeld - is de kostendaling volgens een ruime meerderheid geen reden om te stoppen met windmolens op land. „We zullen alle vormen van hernieuwbare energie nodig hebben om onze LUXEMBURG Het groothertog dom Luxemburg ligt opnieuw zwaar onder vuur als eersteklas belastingparadijs. Terwijl er nog onderzoeken lopen naar exorbitante belastingvoordelen voor hamburgerreus McDo nald's en internetverkoper Ama zon, kondigde Brussel gisteren ook een grondig onderzoek aan naar oneerlijke bevoordeling van energiereus ENGIE, het vroegere GDF Suez. Luxemburg was Brussel lutte le minuten voor met de mede deling dat het niets te verber gen heeft en volledig met de Commissie meewerkt. Ook ont kent het het belastingvoordeel voor ENGIE. Mededingingscom missaris Margrethe Vestager denkt daar anders over. Vier Su- ez-dochters konden onderling geld lenen. Door dat de ene keer te boeken als schuld, en de andere keer als eigen vermogen kon het energiebedrijf'een sig nificant deel' van zijn winst on belast in de zak steken. Vesta ger voert sinds haar aantreden een ware kruistocht tegen be drijven die door belastingafspra ken oneigenlijke staatssteun ge nieten. Nederland moest al een bedrag van 20 a 30 miljoen euro terugvorderen bij Starbucks, België een bedrag van 700 mil joen bij een 35-tal bedrijven. Koploper is Apple, met een na vordering van 13 miljard euro. Vanmiddag beleeft Henk Kamp normaliter zijn laatste Prinsjesdag als minister van Economische Zaken. Na 23 jaar Binnenhof en vier ministerschappen houdt de VVD'er het de komende Tweede Kamerverkiezin gen voor gezien. dinsdag 20 september 2016 David Bremmer Geboren 23 juli 1952, Hengelo Werkt na de havo bij twee groot handels Na 2002 diverse minis terschappen FNV verlaagt zijn algemene looneis voor 2017 naar 2,5 procent. Afgelopen jaar hield de bond nog vast aan een eis van 3 procent. FNV wil dat werkgevers de loonruimte die er is, meer gaan inzetten voor het omzetten van flexibel werk in vaste banen. De huizenverkoop in Nederland is vorige maand weer sterk gestegen. In totaal wissel den in augustus 19.975 huizen van eigenaar, waarmee de verkopen volgens het Kadaster 26 procent hoger lagen dan een jaar eerder. Net als vorige week voert het biotechbedrijf met overtuiging de stijgerslijst aan. m Door stijgende grondstofprijzen veerde de hele AEX op. De Opec en niet-Opec lan den zouden dichtbij een ak koord zijn om de oliemarkt te sta biliseren. De afgesplitste lampenfabriek maakt sinds gis teren deel uit van de Midkap. O o Alleen kust wil Sander van Mersbergen Rotterdam DEN HAAG De Belastingdienst gaat meer mensen inzetten die overeenkomsten tussen opdracht gevers en zelfstandigen zonder personeel (zzp'ers) gaan beoorde len. Staatssecretaris Eric Wiebes (Financiën) wil daarmee de onze kerheid bij deze ondernemers over hun werkrelatie versneld aan pakken. De overeenkomsten moe ten zekerheid geven dat een zzp' er geen schijnzelfstandige is. Wie bes kondigde ook andere maatre gelen aan. Zo komt er een meld punt bij de Belastingdienst. Wie bes wil ook betere communicatie over de regels, die sinds 1 mei gel den en waarvoor een overgangs periode van een jaar geldt. Mocht er daarna toch nog onduidelijk heid zijn, dan zullen 'goedwillende' ondernemers niet worden beboet, verzekert hij. Hij blijft benadruk ken dat de meerderheid van de zzp'ers als gewoon zpp'er aan de slag is sinds de invoering van de wet. Onder meer D66 ziet dat an ders: zzp'ers zouden geen op drachten meer krijgen omdat op drachtgevers de nieuwe regels on duidelijk vinden. Opdrachtgevers willen voorkomen dat de werkrela tie op een dienstverband lijkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16