1 Cupido zat bij Joey en Julia in geknapte attractie OU jij Enquete 15 Hanina I Het is algemeen bekend dat jongens pas op latere leeftijd aandacht aan hun geloof beginnen te schenken Geef nu je mening op pzc.nl/jouwbuurt Jonge moslims doen min der aan geloof dan ouders.' Afgelopen weekend bracht Trouw dit nieuws op de voorpagi na. Nu.nl, NOS.nl en NRC.nl be richtten er ook over. Moskeebe- zoek neemt af onder Nederland se moslimjongeren en bij een drankje af en toe splijt de aarde niet meteen open, zo blijkt uit onderzoek van de Universiteit Utrecht. Ze seculariseren, schrijft Trouw. Eindelijk, denken sommigen vast na het lezen van dit nieuws. Die lui zitten hier al vijftig jaar, dat mag ook wel eens. Nou, I hate to burst your bubble, maar ik geloof er niks van. Die onderzoekers hebben ongetwij feld hun werk goed gedaan hoor, daar ligt het niet aan. Alleen, lees even mee wie ze precies hebben ondervraagd: 5.000 scholieren die in 201014 of 15 jaar waren. So ciologen van de Universiteit Utrecht volgden een paar jaar hun ontwikkeling en spraken ook de ouders. Ik begrijp niet dat de onderzoe kers zulke conclusies durven te trekken uit deze gegevens. We ten ze wel waar de wereld van pubers allemaal om draait op die leeftijd? Vast niet om hun liefde voor God. 'Moslimjongeren drinken ge middeld vaker alcohol dan hun ouders.' Joh! Dat is wat ze doen op die leeftijd: experimenteren. Denk je dat die ouders die nu vijf keer per dag in de moskee bidden nooit een biertje hebben geprobeerd? Lees de verhalen van de eerste gastarbeiders er maar even op terug. 'Een kwart van de ondervraag de jongeren leest minder in de Koran dan hun ouders.' Wow, dat vind ik nog een heel nette score voor die leeftijdscate gorie. Een eeuwenoud boek ter hand nemen terwijl de verleidin gen van Netflix, Pokémon Go, YouTube en weet ik veel alle maal je om de oren vliegen? Een boek bovendien dat in een andere taal is geschreven dan je moedertaal? Driekwart van de jongeren doet dat dus gewoon. '30 procent van de jongens gaat minder naar de moskee dan hun vader.' Nee toch zeker! Misschien om dat ze op vrijdagmiddag (wan neer de wekelijkse kerkdienst van de moslims plaatsvindt) nog in de schoolbanken zitten? En ook hier weer: het lukt 70 procent dus wel. Hoe kan dat, dat is pas een vraag waar ze ver der onderzoek naar hadden moe ten doen. Dat jongens in die leef tijd niet in de moskee te vinden zijn, zegt helemaal niets over een eventuele secularisering. Ten eerste kun je preken tegen woordig ook gewoon vanuit je bureaustoel beluisteren op inter net. En ten tweede is het alge meen bekend dat jongens pas op latere leeftijd, pak 'm beet vanaf hun 20ste, serieus aandacht aan hun geloof beginnen te schen ken. Ik heb dat inmiddels vaak ge noeg in mijn eigen omgeving ge zien. En laten de onderzoekers nu net gestopt zijn met monito ren voordat die jongeren 20 wer den. Ikzelf vond het trouwens op die leeftijd ook maar niks om el ke dag weer die vijf gebeden te moeten verrichten. Een paar we ken lang fakete ik het zelfs totdat mijn moeder erachter kwam. Nu sla ik er nooit een over. Mis schien zie ik het verkeerd, hoor en zijn moslims inderdaad lang zaam hun geloof aan het losla ten. Maar ik wacht liever verder on derzoek af voor ik dat zomaar aanneem. Joey Jongedijk (21) uit het Overijs selse Glanerbrug had meteen door dat het mis was. Een van de elas tieken koorden van de 'katapult achtige' attractie Air Race Bungee waarin hij en Julia Dirkzwager (19) uit Hengelo tijdens hun eer ste date zaten, knapte zondag op de kermis in Hengelo. Joey en Julia werden daardoor gelanceerd, terwijl dat nog niet moest. Rafels „Het touw aan de linkerkant knap te en daardoor werden we gelan ceerd. Niet omhoog, zoals zou moeten, maar schuin naar rechts. We knalden tegen een paal die bij de attractie hoort en bleven 5 a 6 meter boven de grond hangen", vertelt Julia. Het duurde even voor ze door had wat er aan de hand was. „De kooi bleef in de lucht hangen. Ik vroeg me af wat er pre- cies was gebeurd." Joey had met een in de gaten dat een van de tou wen was geknapt: „Ik zag rafels van het touw naar beneden dwar relen." Hangend in de kooi wachtten de twee op hulp. „Ik denk dat we 5 a 10 minuten in dat bakje heb ben gehangen. We bleven rustig, maar er was een moment waarop we ons afvroegen: gaat dit goed? Dat was toen we naar beneden werden gehaald en ook het koord aan de andere kant begon kra ken." De twee kwamen uiteinde lijk veilig aan de grond. „De eige naar van de attractie en mensen van de EHBO schoten direct te hulp. We zijn geweldig opgevan gen", zegt Julia. Ze neemt de eige naar niets kwalijk. „Dit is een me chanisch probleem, daar kan hij niks aan doen. Al controleer je het honderd keer, dan nog kan het misgaan." Verkering De verwondingen vallen mee. Julia heeft alleen last van haar rechtervoet, Joey heeft pijn in bei de bovenbenen. Julia: „We zijn ter plaatse gecontroleerd door ambu lancepersoneel, maar hoefden niet mee naar het ziekenhuis. We heb ben heel veel geluk gehad. Het touw knapte toen we nog bene den waren. Hadden we bovenin gehangen, dan hadden we een gro ter probleem gehad. Een gelovig mens zou zeggen: ik heb een en geltje op mijn schouder gehad." Ondanks het ongeluk is de eerste date geslaagd. Joey en Julia heb ben nu verkering. Joey: „Ik zeg normaal gesproken niet snel 'ik hou van je'. Maar toen we na het ongeluk even zaten bij te komen en Julia me vroeg: 'Durf je nu te zeggen dat je van me houdt?' zei ik onmiddellijk ja." dinsdag 20 september 2016 Onderzoek Joey Jongedijk en Julia Dirkzwa ger hebben aan het ongeluk met de kermisattractie Air Race Bun gee niet alleen wat kneuzingen overgehouden, maar ook een liefdesrelatie. Ron Hemmink Hengelo Joey en Julia kwamen zondag vast te zitten in een attractie. FOTO CHRISTIAN VAN DER MEIJ verhuizen als je de loterij wint?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15