u Met de fiets over de snelweg In vondelingenkamer geboren baby is gezond Politie rekent bommenmaker New York in na schietpartij 14 NI Krap vier uur nadat zijn foto werd verspreid, rekenen Amerikaanse veiligheidsdiensten de man in die wordt verdacht van de bomaanslag. Binnen enkele ogenblikken vuurde de verdachte op de agent Ahmad Khan Rahami (28) zou twee snel kookpannen met ex plosieven in het hart van de stad hebben achtergelaten. Vastgebonden op een brancard, met spetters mod der op zijn gezicht en een bebloed verband om zijn rechterarm, oogt Ahmad Khan Rahami verslagen. Hij verzette zich nog tegen zijn ar restatie, maar raakte gewond in een schotenwisseling met agenten en eindigt uiteindelijk geboeid en met ontbloot buikje in een plas op een groezelige parkeerplaats in Linden, New Jersey, net buiten zijn woonplaats en niet ver van New York. Gisterochtend werd zijn foto verspreid en een alarmbericht met zijn naam naar miljoenen mo biele telefoons in de omgeving van New York gestuurd. „Ik wil heel duidelijk zijn: deze persoon kan gewapend en gevaarlijk zijn", waarschuwde burgemeester Bill de Blasio. „Iedereen die hem ziet, moet direct het alarmnummer bel len. We moeten deze kerel zo snel mogelijk pakken." Snelkookpan Rahami zou te zien zijn op came rabeelden van de omgeving waar zaterdagavond een met stukjes me taal gevulde snelkookpan ontplof te. Daarbij raakten 29 mensen ge wond. Even verderop in de New Yorkse buurt Chelsea werd een zelfde huisgemaakt explosief ge vonden. Rahami weet vermoede lijk ook meer van de ontploffing van een pijpbom eerder die dag in een vuilcontainer vlakbij de start van een hardloopevenement in New Jersey. Enkele uren voor zijn arrestatie, in de nacht van zondag op maan dag, vonden twee mannen een rugzak met nog meer explosieven in een afvalbak bij het station van Elizabeth in New Jersey, waar Khan woonde. Een van de bom men ontplofte toen een robot ze onschadelijk probeerde te maken. Verdachte De eigenaar van een bar in Linden belde gisterochtend de politie om dat een man lag te slapen in de gang. De agent die hem wakker ging maken, herkende Rahami. „Binnen enkele ogenblikken vuur de de verdachte op hem. Godzij dank had hij zijn kogelvrije vest aan, dat heeft z'n leven gered", be schreef burgemeester Derek Am- stead van Linden. Het lijkt erop dat de vermeende bommenmaker nog per auto wist te ontkomen: getuigen zagen hem uit een auto komen voordat hij on der vuur werd genomen door ach tervolgende agenten. Twee van hen raakten gewond. De verdachte is een in Afghanis tan geboren Amerikaan, niet be kend bij de FBI. Volgens de New York Times staat hij bekend als een sociale, vriendelijke man, gek op snelle auto's en werkzaam in het kiprestaurant van zijn ouders, First American Fried Chicken in Elizabeth. Zondagavond werd een auto met vijf familieleden van de verdachte staande gehouden op een snelweg tussen New Jersey en New York. De inzittenden zijn meegenomen voor verhoor. Het bleef gisteren onduidelijk of de man hulp heeft gehad of ban den had met een terreurorganisa tie. Ook zijn motieven bleven on bekend. Voordat hij werd gepakt spraken anonieme bronnen bin nen de veiligheidsdiensten tegen Amerikaanse media over een mo gelijke terreurcel. De New Yorkse gouverneur Cuomo zei dat hij niet verrast zou zijn als in het on derzoekt blijkt dat er toch een 'bui tenlandse connectie' bestaat. Isla mitische Staat, dat er als de kip pen bij was om te claimen dat het banden heeft met de man die za terdag in Minnesota negen men sen met een mes verwondde, heeft over de bommenmaker van New York niets laten horen. Verkiezingen De poging dood en verderf te zaaien drukt een stempel op de campagne voor de presidentsver kiezingen op 8 november. Beide kandidaten beschuldigen de ander ervan de nationale veiligheid in gevaar te brengen. Trumps an ti-moslim retoriek is volgens Clin ton koren op de molen van IS, Trump weet op zijn beurt de ter reurdreiging aan Clintons 'zwak te' als minister van Buitenlandse Zaken. Afgelopen weekend kreeg de poli tie in Amersfoort meerdere mel dingen binnen van een jongen die op de A28 richting Utrecht fietste. Hij had een mobieltje in de hand en leek Pokémon Go te spelen. De politie ging erop af en zag de jongen in tegengestelde richting Het gaat goed met de baby die begin deze maand via de von delingenkamer ter wereld kwam. Barbara Muller, op richtster van Stichting Be schermde Wieg zegt vooral op gelucht te zijn „Er is heel wat moed voor nodig om ons te bellen." Begin september krijgt de Stichting een noodop roep van een vrouw. De wee ën zijn begonnen maar ze heeft niemand verteld dat ze zwanger is. Ten einde raad belt de vrouw naar de door de Dordtse stichting. In korte tijd zorgen de vrijwilligers van de stichting voor professionele hulp. De vrouw bevalt op een veilige plek van een gezonde zoon, met een verloskundige aan haar zijde. „Een hele op luchting dat we deze vrouw op tijd hebben kunnen hel pen." Uit privacyoverwegin- gen meldt ze niet waar de ba by is geboren. Het kind is on dergebracht bij een crisispleeg gezin. Het is de tweede keer dat in Nederland een vondelin genkamer wordt benut. op de vluchtstrook fietsen. Toen de agenten de auto keerden en naar de jongen toe reden, troffen zij hem fietsend tussen de auto's op de snelweg aan. De agenten haalden de jongen van de snel weg. 'De jongen bleek een verstan delijke beperking te hebben en in de richting van Utrecht te fietsen', schrijft de politie Amersfoort op Facebook. Op zijn mobieltje had hij de routebeschrijving opge zocht. Daar zag hij dat de A28 een korte en snelle route naar Utrecht was. Met zijn mobieltje navigeer de hij zichzelf zo naar zijn eindbe stemming. Maar die bereikte hij niet. De agenten hebben de jon gen naar huis gebracht en een ge sprek met zijn ouders gevoerd. dinsdag 20 september 2016 'Hij staat bekend als een vriendelijke, sociale man' Karlijn van Houwelingen New York Rahami ligt in een plas op een parkeerplaats, foto ap Derek Amstead van Linden Het moet een vreemd gezicht zijn geweest voor automobilis ten op de A28 bij Amersfoort: een jongen slingerend op zijn fiets tussen de auto's. Rachel van Kommer Amersfoort Jan-Dirk Verheij Dordrecht De jongen werd door de politie van de weg gehaald. FOTO FACEBOOK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14