Bestand Syrië gesneuveld Veertien jaar voor moord op eigen kind in badkuip 13 Het Syrische vredesproces is op sterven na dood. Het staakt-het-vuren dat sinds vorige week maandag van kracht was, werd gistermiddag formeel opge zegd door de Syrische president Al-Assad. „Het staakt-het-vuren had een reële kans moeten bieden het bloedvergieten te stoppen, maar gewapende terreurgroepen hebben alleen minachting ge toond voor de afspraken", zo werd gesteld in een legercommuniqué. Op hun beurt hebben rebellen- milities of 'gewapende terreur groepen' zoals ze door de Syrische autoriteiten worden genoemd, Al-Assad beschuldigd van sabota ge en gewezen op vele schendin gen van de afspraken door de Syri sche regering. Een woordvoerder van de VN verweet de Syrische president dat hij zich niet had ge houden aan afspraken om voedsel en andere hulp door te laten naar een aantal belegerde steden. Daar dreigt een humanitaire ramp om dat naar schatting 275.000 men sen al weken zonder voedsel, wa- DORDRECHT De dood van Ty- go (4) in Dordrecht was geen paniekdaad van vader Remko V., maar een koelbloedige moord. De rechters veroordeel den hem gisteren tot 14 jaar cel straf. Bij goed gedrag en na aftrek van het voorarrest betekent dit dat V. over 9 jaar weer voor waardelijk vrij komt. De moe der van Tygo is niet 'blij of te vreden' over het vonnis. „Voor op staat dat Tygo nooit meer bij ons zal zijn. De veroordeling we gens moord is in onze ogen te recht, maar wij zullen Tygo al tijd blijven missen", zegt ze. De straf is conform de eis van het Openbaar Ministerie. De rechters spraken hun afschuw ter en medicijnen zitten. Een hulp transport staat al dagen vast bij de Turkse grens. Eerder op de dag had Rusland - dat samen met de Verenigde Sta ten voor het bestand had geijverd - al de hoop opgegeven. „Aange zien de voorwaarden van het staakt-het-vuren niet worden ge respecteerd door de rebellen is het zinloos als de Syrische strijdkrach ten zich er eenzijdig aan houden", aldus een Russische legerwoord- voerder in Moskou. Fataal voor het bestand lijkt de blunder van Amerikaanse vliegtui gen die zaterdag per ongeluk Syri sche regeringstroepen bombar deerden. Daarbij sneuvelden 62 Sy rische soldaten. De Amerikanen erkenden hun fout, maar Al-As- sad had een extra argument om de strijd te hervatten. Dankzij Russiche luchtsteun en Iraanse versterkingen op de grond was de president net vóór het bestand be zig terrein te heroveren op rebel- lenmilities. Al-Assad noemde de Amerikaanse vergissingsaanval gis teren een 'flagrante daad van agressie'. Volgens hem bewezen de Amerikanen daarmee dat ze heimelijk IS steunden. Amerikaan se regeringswoordvoerders hiel den gisteren vol dat er nog steeds een bestand was zolang Rusland geen formele uitleg had gegeven. Waarnemers zagen dat vooral als een manier om te laten zien dat Washington nog steeds hecht aan het bevochten bestand. uit: „Moord op een eigen kind is één van de meest gruwelijke en onbegrijpelijk misdrijven." Remko V. was niet aanwezig. De ouders van het kind wa ren verwikkeld in een vecht- scheiding. Volgens zijn advo caat handelde de vader in pa niek, maar omdat hij eerder op internet had gezocht naar ma nieren om kinderen om te brengen, was er volgens de rechtbank sprake van planma tig handelen. Remko V. wilde zijn kinde ren, een jongen en een meisje, drogeren en zelf naar het bui tenland vluchten. Het jongetje ging echter niet slapen. Hij ver dronk het in de badkuip. Het meisje bleef ongedeerd. Aan welke kant van de boulevard in Nice liep u op 14 juli toen de vrachtwagen van de terrorist door de menigte ploegde? Liep u in de baan van het voertuig of stond u op de stoep ernaast? Het Franse Garantiefonds voor Slachtoffers van Terrorisme (FGTI), een schadefonds voor slachtoffers, nabestaanden en ge tuigen van terreuraanslagen, wil de het precies weten. Het blik veld is mede bepalend voor de hoogte van de schadevergoeding die getraumatiseerde getuigen kunnen krijgen van de Franse staat. Advocaten van nabestaanden klaagden de laatste maanden over het hoge bureaucratisch ge halte waarmee slachtoffers door FGTI werden benaderd. Pijnlijk was het verzoek aan een man - wiens vrouw op 13 november 2015 naast hem werd vermoord door jihadisten in de Parijse con certzaal Bataclan - hij moest een toegangskaartje overleggen als be wijs dat zij die avond inderdaad aanwezig was in de aangevallen zaal. Op de jaarlijkse bijeenkomst in Parijs ter nagedachtenis aan alle slachtoffers van terreuraanslagen beloofde Franse president Hollan de gisteren hervorming van het FGTI. „Er zijn vandaag de dag dui zenden mensen die betrokken zijn, getraumatiseerd zijn of voor het leven getekend door wat ze hebben gezien. Zelfs als ze fysiek buiten schot zijn gebleven", al dus de president. Hij zegde toe dat de Franse staat altijd garant zal staan voor een schadeloosstel ling aan alle slachtoffers en dat die vergoeding ook 'eerlijk en transparant' zal zijn. Op de bijeenkomst werden de na men voorgelezen van de 230 slachtoffers die vielen bij tegen Fransen gerichte aanslagen in binnen- en buitenland. Sinds ja nuari 2015 kreeg Frankrijk drie grote aanslagen te verwerken: op het satirische blad Charlie Hebdo (12 doden), in Parijs in november (130) en afgelopen juli in Nice (86). Andere aanslagen troffen on der meer politieagenten en een priester, afgelopen zomer. Volgens de Franse krant Libéra- tion is tot nu toe 42 miljoen euro uitbetaald aan 2.400 slachtoffers en nabestaanden van de aansla gen in Parijs op 13 november. Vol gens een schatting van het FGTI zal het totaal dat wordt uitge keerd rond 350 miljoen euro be dragen. Bij de zes aanslagen op die avond vielen behalve 130 do den ook 413 vaak zwaar gewon den. Nog maar 5,3 miljoen euro blijkt te zijn uitgekeerd aan slachtoffers van de aanslag in Ni ce (86 doden, 434 gewonden). Het FGTI bekijkt per geval hoe veel er wordt uitgekeerd en deed daar soms erg moeilijk over. Een vereniging van slachtoffers maak te bekend dat een familie die een kind verliest daarvoor gemiddeld 62.500 euro krijgt. Het FGTI werd dertig jaar gele den opgericht na een reeks an ti-joodse aanslagen in Parijs. Ver zekeraars dragen 4,30 euro bij aan het FGTI op elk verzekerings contract dat in Frankrijk wordt af gesloten. Gemiddeld deden ongeveer dertig mensen per jaar een be roep op het fonds maar de laatste twee jaar gaat het om vele hon derden slachtoffers. De vrees was zelfs dat het fonds met de huidi ge golf aanslagen weieens snel door zijn reserves heen zou kun nen raken. Niet toevallig in de aanloop naar de presidentsverkiezingen maakte president Hollande een gebaar van nationale solidariteit. Ook kondigde hij aan meer geld vrij te maken voor de bestrijding van terreur. Kampeer Caravan Jaarbeurs JAARBEURSUTRECHT 12 TM 16 OKTOBER 2016 k dinsdag 20 september 2016 Een familielid legt bloemen tijdens de nationale herdenkingsbijeenkomst in Parijs, foto michel euler/ap Pijnlijke vragen voor Franse nabestaanden De Syrische regering heeft het bestand met de rebellen opge zegd vanwege 'vele schendin gen'. Een humanitair hulpkon vooi werd door president Al-As- sad niet doorgelaten. Bob van Huët Rotterdam/Damascus Franse president Hollande zegt toe dat de Franse staat altijd ga rant zal staan voor een vergoe ding voor alle slachtoffers. Bob van Huët Rotterdam/Parijs Verzekeraars dragen 4,30 eu ro bij aan het fonds voor slacht offers van van terrorisme op elk verzekeringscontract dat in Frankrijk wordt afgeslo ten. 4A: ONTDEK]/ JITSLAND J via www.uitjekrant m" j AAVW.KAMPEERENCARAVANJAARBEURS.NI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13