12 NI Voor veel Nederlanders staat 'de Chinees' nog voor goedkoop en veel, maar de restaurants worden steeds verfijnder. Bovendien: Chinees koken gaat zo'n 5.000 jaar terug. Tientallen koks uit de hele wereld bewijzen dat koken op sterrenniveau heel gewoon is. dinsdag 20 september 2016 WK CHINEES KOKEN Dénis van Vliet Rotterdam De pittige geur van ge kruid varkensvlees en gewokte groenten komt de bezoeker van Ahoy dezer dagen al van ver re tegemoet. De sport- en evenemen tentempel is tot en met woensdag het decor van het WK Chinees ko ken. Een primeur, want nog nooit werd het vierjaarlijkse kookfestijn buiten Azië gehouden. „Nederland kwam in het vizier van de organisatie van wege de goede prestatie van de Ne derlandse equipe tijdens het laatste WK in Singapore", zegt Roy Voogd. En nee, dan bedoelt de woordvoer der van het kookfestijn niet nummer tje 34 van het plaatselijke restaurant Lotus. „Hoewel Chinezen ook trots zijn op de draai die hun landgenoten in Nederland aan hun volkskeuken hebben gegeven. Het is zeker niet zo dat ze lachen om die gekke Nederlan ders die babi pangang bestellen." Door het grote aantal Chinezen in ons land - dik 160.000 - floreert ook de traditionele Chinese keuken. En steeds vaker weten ook Nederlan ders de weg te vinden naar de kwali- teits-Chinees. Het Haagse restaurant HanTing heeft zelfs een Michelin- ster. Tot de 23 deelnemende teams - af komstig uit China, Korea en zelfs Pe ru - behoort die van HanTing. Uitba ter Han Ji heeft hoge verwachtingen van zijn personeel. „Winst moet er zeker inzitten." Hij onderstreept de woorden van woordvoerder Voogd: door de 'gewone' Chinese heeft de Chinese keuken in ons land kunnen zich in ons land verder kunnen ont wikkelen. „Je ziet de restaurants evo lueren: van gewone huis-tuin-en- keuken-Chinees naar verfijnde wok restaurants. Ik vermoed dat ik niet lang meer de enige Chinees met een Michelinster ben." De deelnemers - in totaal 400, alle maal uit het topsegment - moeten tijdens het WK in 3,5 uur tijd acht ge rechten bereiden. Twee traditionele gerechten, waarvan eentje koud, en vier warme gerechten. Ten slotte moeten ze nog twee toetjes fabrice ren. De jury let op een scala van fac toren, waaronder de snijtechniek. De ingrediënten waarmee de koks aan de slag gaan, zijn heel divers: van oes tersaus tot en met kip. Maar ook in grediënten die je niet zo gauw zou verwachten in de Chinese keuken, zoals aubergine, broccoli. Zo'n beetje alle ingrediënten komen volgens de Chinezen voor in hun keuken. Geen wonder als je je bedenkt dat die al dik 5.000 jaar oud is: daarbij vergele ken zijn de keukens van Frankrijk en Italië nog maar peuters. Verderop geeft de bekende Hong- kongse tv-kok Chan aan de lopende band demonstraties. Hij tovert het ene na het andere gerecht op tafel: van met varkensvlees gevulde mini- paprikaatjes tot pikante garnalen. Hij vraagt het publiek - grotendeels mee gereisde Chinezen - hoe pittig ze de gerechten willen hebben. Al snel wordt duidelijk dat ze het liefst zo pittig mogelijk willen. „Sambal bij?" vraagt Chan. Het publiek, dat met mobieltjes de kookkunsten van Chan massaal vastlegt, knikt instem mend. „Sambal bij!" Aan het 8ste WK Chinees Koken doen 100 chefs-teams uit zo'n 15 landen mee foto jerry lampen/anp Chinezen doen er graag een schepje (sambal) bovenop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12