Einde aan speciale relatie met Indonesië Maaikes ambulancedroom ligt in duigen 10 NI Geen excuses over aanpak vluchtelingencrisis Bondskanselier geeft toe dat er fouten zijn gemaakt in de vluchtelingencrisis. Het is waar veel Duitsers op zaten te wachten. Dat heeft minister Ploumen (Buitenlandse Handel en Ont wikkelingssamenwerking) gis teren aan de Tweede Kamer la ten weten. Het is de bedoeling dat de landen in 2020 van de lijst worden geschrapt. Het kabinet blijft vasthouden aan in totaal vijftien partnerlan- den, maar wil zich daarbij gaan richten op de armste landen. Nieuwe landen voor deze lijst worden daarom in eerste in stantie gezocht in de Afrikaan se Sahel-regio. Dat past binnen het buiten lands beleid van het kabinet om zich meer te richten op de landen aan de grenzen van Eu ropa. In Sub-Sahara Afrika en het Midden-Oosten tekent zich een 'brede ring van instabili teit' af, aldus het kabinet. Partnerlanden zijn landen waar Nederland al jaren een ontwikkelingsrelatie mee heeft. Er zijn twee categorieën. Bij ze ven landen gaat het vooral om aanpak van armoede (Afghanis tan, Burundi, Jemen, Mali, Pa lestina, Rwanda en Zuid-Soe- dan). Bij de overige acht richt de hulp zich behalve op armoe debestrijding op verbeteren van het ondernemingsklimaat en versterking van de werkgele genheid (Bangladesh, Benin, Ethiopië, Ghana, Kenia, Indone sië, Mozambique en Oeganda). „Als ik het kon, zou ik de tijd te rugdraaien", zei Angela Merkel. „Vele, vele jaren, zodat we ons be ter hadden kunnen voorbereiden op de situatie die ons in 2015 trof." De bondskanselier sprak gisteren in Berlijn, een dag na de 'bittere' nederlaag van haar CDU in de hoofdstad. De partij kreeg slechts 17,6 procent van de stemmen. 'De situatie' is de vluchtelingen crisis, die inmiddels niet alleen de christendemocraten, maar ook Merkel zelf flink in de problemen heeft gebracht. De CDU kreeg be gin september ook al een pak slaag in de deelstaat Mecklen- burg-Vorpommern. De laatste maanden zwol de kri tiek op Merkel aan, vooral omdat ze maar bleef volhouden dat het goed was geweest de deuren wijd open te zetten voor vluchtelingen, zónder stil te staan bij de gevol gen daarvan. Gisteren zei ze daar over: „Niemand wil dat de situatie zich herhaalt, ook ik niet." Toch zei ze niet dat het een fout was geweest; het was eerder op een foute manier aangepakt. Ook nam ze geen afstand van haar veel besproken woorden Wir schaffen das. „Veel mensen voelden zich ge provoceerd, maar ik bedoelde het als een aansporing, als een teken van waardering." Ze zou het nu niet snel meer in de mond ne men: „Het is een lege formulering geworden." Merkel ging tijdens haar toe spraak ook in op de veelgehoorde kritiek dat ze van Duitsland een ander, 'vreemd' land heeft ge maakt, een land dat veel Duitsers over een paar jaar niet meer zul len herkennen. „Ik wil hier mijn gevoel laten spreken", zei ze. „Ik voel dat we beter uit deze fase gaan komen dan dat we er zijn in gegaan. Duitsland gaat in de kern niet veranderen." Ze waarschuw de dat de vluchtelingencrisis niet op korte termijn is opgelost. Er is te veel verkeerd gegaan. „Duits land is niet bepaald de wereldkam pioen Integratie. We moeten ons dus gaan overtreffen. Ook ik." Vorig jaar kwamen er naar schat ting 1,1 miljoen vluchtelingen naar Duitsland. Iets minder dan de helft vroeg asiel aan. Dit jaar is de toestroom afgenomen: tot eind juni ging het om ruim 200.000 mensen. Het aantal gaat elke maand naar beneden. In januari klopten 91.671 asielzoekers aan, in juni waren dat er 16.355. De mix van hulpverlening en adre naline, was wat haar zo trok. „Het heeft me altijd al ontzettend gaaf geleken om op de ambulance te werken", zegt Maaike (27) uit Nij megen. „Ik wist dat er een zwaar en lang opleidingstraject aan voor af ging, maar toen hoorde ik van de nieuwe hbo-studie Medisch Hulpverlener. Daarmee zou ik al na vier jaar aan de slag kunnen." Ze stopt met haar opleiding ver pleegkunde en begint in septem ber 2010 aan haar nieuwe studie. Zes jaar later ligt Maaikes ambu lancedroom in duigen. „Het bleek voor mij en andere studenten moeilijk een stageplek te vinden. En ook toen ik na 4,5 jaar afstu deerde, was het onmogelijk op de ambulance terecht te komen." Reden: het nieuwe beroep Me disch Hulpverlener is nog niet ver ankerd in het BIG-register, waarin de bevoegdheden van zorgverle ners zijn vastgelegd. „Op school kregen we altijd te horen dat het wel goed zou komen. Ze hebben ons eigenlijk lang voorgelogen." Noodgedwongen heeft ze haar oude opleiding - verpleegkunde - weer opgepakt, net als veel lotge noten. Ze laat het er niet bij zit ten. Met twee andere studenten spande ze gisteren een rechtszaak aan tegen de HAN, ook namens zo'n vijftig medegedupeerden. Ge zamenlijke claim: ruim 1 miljoen We vragen bij de rechter om 20.000 euro per student per vertraagd jaar euro schadevergoeding. „We vragen 20.000 euro per stu dent per vertraagd jaar", vertelt Gabriël van Rosmalen van het Landelijke Studenten Rechtsbu- reau, dat de juridische procedure begeleidt. Het gaat ook om de stu dies Medisch Hulpverlener in de disciplines anesthesie en spoedei sende hulp. HAN-bestuurder Frank Stöteler, lid van de Raad van Toezicht, reageert op geagi teerde toon. „We hebben niks ver zuimd, zo dom zijn we nu ook weer niet. Wij kunnen als school die BIG-registratie niet aanvragen, dat moet het werkveld doen bij de minister. Wij hebben voortdu rend de druk op de ketel gehou den, ook bij de minister. En toen we merkten dat het langer ging duren dan gehoopt, hebben we de instroom beperkt tot 25 studenten per jaar." Feit: pas in juni 2014, toen de eerste student was afgestudeerd, is de BIG-aanvraag formeel inge diend bij het ministerie. Stöteler: „Het ministerie zélf gaf aan dat dit de juiste route was. Maar ondanks alle inspanningen, is de aanvraag nog altijd niet gehonoreerd." In Utrecht speelt een soortelijk geschil over de opleiding tot Me disch Hulpverlener. Begin maart oordeelde de rechter dat de Hoge school Utrecht aansprakelijk is voor de schade die studenten heb ben geleden. De hogeschool heeft hoger beroep aangetekend. dinsdag 20 september 2016 DEN HAAG Er komt een einde aan de speciale ontwikkelings relatie met Indonesië. Ook Ke nia en Ghana verdwijnen van het lijstje van vijftien landen waarop Nederland zijn ontwik kelingshulp concentreert. Ba Het kabinet blijft vasthouden aan in totaal vijftien part- nerlanden, maar richt zich daarbij op de armste landen. Merkel is het niet gelukt Mark van Assen Berlijn ^Angela Merkel en Frank Hen kei, die een nederlaag leed in Berlijn, foto reuters Ze is afgestudeerd als ambulan ce-medewerker maar mag de ambulance niet op. Schuld van haar school, de HAN? Maaike vindt van wel. In een rechtszaak vraagt ze, namens tientallen lot genoten, dik 1 miljoen euro. Harm Graat Nijmegen Gabriël van Rosmalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10