i -29% 8 NI PRINSJESDAG IN AANTOCHT A Nu de Gouden Koets wordt gerestaureerd, nemen Maxima en Willem-Alexander dit jaar op Prinsjesdag zijn verfijnde vervanger, die net helemaal opgekalefaterd is. O Voordeelufitnes, nl -30% 1-25% Gezien op 0900 66 777 88 3 dagen in de Natuur op de Veluwe 3 dagen Culinair Bielefeld 3 dagen Historisch Stolberg Houtrot. Scheurvor ming. Versleten verf- werk en loslatende gouden verguldin gen. Het vorige apk-rapport van de Glazen Koets, enkele jaren geleden, was er een tje waar de gemiddelde Nederlan der zich een hoedje van zou schrikken. Maar zie hem staan, in de Koninklijke Stallen, blinkend en hersteld. Prijskaartje: 1,2 mil joen euro. Stalmeester van Zijne Majesteit de Koning, de nobele heer Bert Wassenaar, streelt het houtwerk alsof het z'n kindje betreft. „Prach tig is-ie, niet?" Het rijtuig staat te boek als het 'elegante en verfijnd ere' broertje van de Gouden Koets. Wegens 'overweldigende belangstelling' van de pers, regel de de Rijksvoorlichtingsdienst daags voor Prinsjesdag een heuse bezichtiging van het rijtuig dat af gebouwd werd in 1826. En dus kij ken we er nu naar, in de Koninklij ke Stallen in hartje Den Haag. Voor de één oogverblindende grandeur die past bij een Konink lijk Huis, voor de ander een belas- tingsslurpend stuk folklore. „De herstelwerkzaamheden zijn zo passend mogelijk gedaan, maar er is natuurlijk oog gehouden voor de kosten", bezweert Flip Maar- schalkerweerd, directeur van de Koninklijke Verzamelingen. Naast controverse over kosten, beklaagde men zich in de nasleep van de Zwarte Pietendiscussie ook over het 'slavenpaneel' op de Gouden Koets. Aan de linkerzij kant op die koets prijkt de schilde ring Hulde der Koloniën, waarop halfnaakte Afrikaanse en Indonesi sche mannen die onderdanig schatten aanbieden aan de Neder landse Maagd. De discussie smoorde doordat de koets ter reparatie ging, maar voor de Glazen Koets hoeft nie mand te vrezen. Er zijn vooral en geltjes, leeuwen en kroontjes te zien. Geen verwijzingen naar het 1826 slavernijverleden van ons land. Zoals alle vorsten wilde koning Willem I ook een wagenpark, waaraan hij in 1815 lustig begon te bouwen. De Brusselse rijtuigbou wer Simons kreeg de klus voor de Glazen Koets. De bestelling: een rijtuig met dichte ramen, zodat de koning ook af en toe even een dut je kon doen. Verdere eisen: een fraai 4-persoons voertuig met symbolisch houtsnijwerk. Aldus geschiedde. En nu, na alle werkzaamheden, is die 'reservekoets' nu helemaal hersteld en klaar voor haar inval- Voordeeluitjes.nl/w19-09 99700 p.p.p.a. p.p.p.a. p.p.p.a. maandag 19 september 2016 Glazen Koets mag een keertje stralen Tobias den Hartog Den Haag De Glazen koets dankt zijn naam aan het glas (7 geslepen ramen) dat de ornamentrand beschermt. Op de deur het koninklijke wapen uit de tijd van Willem I. De koets wordt getrokken door 8 paarden. Het span wisselt om het jaar. Dit jaar zijn het Friese paarden. Volgend jaar de Gelderlanders. Door verwijderde verflagen en nieuw houtsnijwerk zijn de ornamenten in de vorm van laurier-en eiken-bladeren weerscherp te zien. Ontwerp koets: P. Simons Bouwjaar: W van Willem I, die de koets liet maken in 1821. In 1851 werd de W vervangen door het rijkswapen. Nu is dat teruggedraaid. Vier engeltjes op de zijkanten met kroon, scepter, rijkszwaard (regalia) en een pijlenbundel; symbool voor rechtvaardigheid en barmhartigheid). 14.00 u Aankomst en balkonscène Koninklijke Stallen Paleis Noordeinde Hofvijver Binnenhof 13.15 u Aankomst Ridderzaal 13.50 u vertrek 12.45 u Vertrek 2x overnachten in Putten, bij ***Hampshire Hotel - Mooi Veluwe 2x ontbijtbuffet 1x lunchpakket voor onderweg gratis wandel- en fietsroutes gratis parkeren gratis WiFi aankomst op alle dagen 69 2x overnachten in Bielefeld, bij ***Brenner Hotel welkomstdrankje 2x ontbijtbuffet 1x 3-gangendiner gratis wandel- en fietsroutes gratis parkeren gratis WiFi aankomst op alle dagen 75 2x overnachten in Stolberg, bij ***City Hotel Stolberg 2x ontbijt plattegrond gratis parkeren gratis WiFi aankomst op alle dagen 97 Aanbiedingen zijn geldig t/m 31 december 2016. Excl. boekingskosten 4,95 p.p. en door de hotels te heffen stads- en toeristenbelasting. Kijk op Voordeeluitjes.nl voor de volledige voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8