VS op scherp na bom en steekpartij Gevlucht uit Syrië, nu op de VN-top u NIEUWS 7 OLICE NYPD In New York werd in een plastic boodschappentas een snelkook pan met draden en een mobiele te lefoon gevonden, mogelijk een tweede explosief. Bij de ontplof fing in een drukke straat in de wijk Chelsea raakten 29 mensen gewond. Het is een 'terreurdaad', volgens de New Yorkse gouver neur Andrew Cuomo, maar voor banden met internationale net werken waren geen aanwijzingen. In Minnesota is daar mogelijk wel sprake van. In een bericht van een aan ter reurgroep IS gelinkt persbureau wordt de aanvaller een 'soldaat van de Islamitische Staat' ge noemd. De man, gekleed in het uniform van een beveiliger, zou Allah geroepen hebben en voorbij gangers hebben gevraagd of ze moslim waren voordat hij aanviel. Eerder op de dag ontplofte even buiten New York, in het naburige New Jersey, ook al een geïmprovi seerde pijpbom. Of er een ver band is met de explosie in Chel sea, wordt onderzocht. Het was gisteren nog onduide lijk of er een politiek motief is. Wat de achtergrond ook is, zei bur gemeester Bill De Blasio, „New Yorkers laten zich niet intimide ren." Dat klopt. Stoïcijns meldden ze zich enkele uren na de explosie bijvoorbeeld weer om te werken in de beschadigde panden, waar het onderzoek op dat moment nog gaande was. „Ik heb geen idee waarom deze plek een doelwit zou zijn", zegt Felix Ramirez, die in een lunchroom werkt. De bom ontplofte op de stoep voor een pand waar blinden wonen. Het was toeval dat Mohammed Ba dran (22) drie jaar geleden vanuit Damascus, Syrië uiteindelijk in Nederland belandde. Op de vlucht voor de oorlog in Syrië maakte hij 'een lange, lange reis naar Europa'. Maar toén hij hier eenmaal was, in een azc zat en wachtte op een verblijfsvergunning, dacht hij: ik moet iets doen! „Iets terugdoen voor de Neder landers die mij hier ontvangen hebben. En iets doen waardoor ik en andere vluchtelingen toegang kunnen krijgen tot de Nederland se maatschappij. Want wie niet meedoet aan die maatschappij, doet uiteindelijk niet echt mee in Nederland." Wie niet meedoet aan de maatschappij, doet niet mee in Nederland „Het is zo belangrijk: dat je als jon ge vluchteling verder kunt met je opleiding, zodat je verder kunt met je leven." Dat is dan ook waar hij tijdens zijn speech (van 3 mi nuten) voor de VN vandaag óók aandacht voor wil vragen: 'geef ons de kans weer te studeren'. Op die VN-top in New York proberen wereldleiders oplossingen te be denken voor de grote vluchtelin genstromen in de wereld. Moham med mag vlak nadat secretaris-ge neraal Ban Ki Moon de bijeen komst heeft geopend zijn verhaal doen in de grote vergaderzaal van het VN-hoofdkantoor. Daar ko men presidenten, premiers en mi nisters uit de hele wereld samen, onder wie de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken John Kerry. De ministers Koenders en Ploumen vertegenwoordigen Ne derland - Rutte is verhinderd van wege Prinsjesdag. Alleen landen die concrete toezeggingen over op vang en financiële hulp doen, mo gen op de vergadering komen. maandag 19 september 2016 IPOUCtl Hulpdiensten rukken uit en helpen de gewonden die zijn geraakt door de explosie in de wijk Chelsea, fotoandreskudack Een onheilspellend weekend in de Verenigde Staten: in het hart van New York ontplofte een huis- gemaakte bom en in Minnesota stak een aanvaller die banden zou hebben met terreurgroep IS acht bezoekers van een winkel centrum met een mes. De Syrische vluchteling Moham med Badran zette in Nederland een organisatie voor vrijwilligers werk op. Vandaag vertelt hij op de grote VN-top over vluchtelin gen dat inspirerende verhaal aan regeringsleiders uit de hele wereld. Karlijn van Houwelingen Cyril Rosman Karlijn van Houwelingen New York Weesp/New York Mohammed Badran, vluchteling De politie in New York voert onderzoek uit kort na de explosie. FOTO JASON SZENES De FBI onderzoekt de resten van de ontplofte bom. Vier blok ken verderop werd een mogelijke tweede bom gevonden, foto afp Tweede bom ge vonden MANHATTAN, NEW YORK Ground Zero Zaterdagavond: zeker 29 mensen gewond bij bomaanslag Central Park Times Square

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7