Grote sloepenrace in Kortgene 19 Tochten van negen en zestien kilometer Ruim drieduizend mensen doen mee aan wandeling langs lichtgevende kunstobjecten. 'Opvang vluchteling blijft optie' „Op het 16 kilometerparcours lo pen getrainde wandelaars, maar er zijn ook veel mensen die puur voor de beleving meelopen. Die zijn zo'n afstand niet gewend. Het kan zijn dat er hier en daar een blaar doorgeprikt moet worden." Van der Hoek is tevreden over het effect van de Fjoertoer op Renesse. Veel deelnemers breng en een bezoek aan het dorp. Het is er vele malen drukker dan op een normale zaterdag in september. De gemeente stelde er zelfs de werkzaamheden aan de Jan van Renesseweg voor uit tot na het weekend. „De tocht geeft ons de kans het seizoen wat te verlengen én de mooie natuur op dit eiland te laten zien." Vriendinnen Louise en Elly uit Goes en Heinkenszand doen voor het eerst samen mee. Ze wan delen de 16 kilometer en hebben er inmiddels zo'n 5 achter de rug als ze kort pauzeren op de Hoge- zoom. Ze zijn nog onder de in druk van een bellenblazende ro bot die ze een paar kilometer eer der tegenkwamen. Moeite hebben ze niet met de wandeling. Ze zijn goed uitgerust met stevige wandel schoenen en stokken. Louise: „We hebben samen al heel veel gewan deld. Het leek ons leuk om het weer eens op te pakken. Een goe de keuze want de sfeer is fantas tisch. Je ziet dat er een hoop werk in is gestopt." Het meest spectacu laire hebben de dames nog niet ge had. Naast Strandpaviljoen Zuid Zuid West fladderen zo'n twintig vliegers in de lucht. Het is een spookachtig geheel van geesten, kwallen en andere uitgelichte figu ren. Dit is het werk van Team Frys- ke Draeken uit Drachten, een groepje vliegeraars dat werk maak te van hun hobby. „We zijn ooit begonnen met drie vliegers. Nu hangen er twintig in de lucht", zegt Henk Boelens die de vliegers stuk voor stuk met de hand in el kaar zet. Hij staat graag op de Fjoertoer: „Het is een gemoedelijk evenement. Het mooiste zijn de reacties van voorbijgangers. De verbazing op de gezichten. Ieder een ziet iets anders in de vliegers. En dat is ook de bedoeling." pookachtig fladde rende kwallen. Vuur op het strand. Een bellen blazende robot, gemaakt van oude wasmachines. Het zijn zomaar een paar taferelen die de ruim 3.000 wandelaars van de Fjoertoer Renesse zaterdagavond te genkwamen. Zij waagden zich aan een donkere tocht van negen of zes tien kilometer, langs lichtgevende kunstobjecten en muziek in de dui nen, op het strand en de omgeving van het dorp. De Stichting Renesse Bruist haal de het evenement drie jaar gele den voor het eerst naar de Schouwse kust. Bruno van der Hoek, van Renesse Bruist, coördi neert de boel vanuit de brand weerkazerne in het dorp. Via zijn portofoon stuurt hij tussen de vijf tig en de zestig vrijwilligers aan. KORTGENE De traditionele Veer- se Meer Sloepenrace heeft zater dag eenmalig plaatsgemaakt voor een jubileumrace van de Federa tie Sloeproeien Nederland, die 25 jaar bestaat. Met een kleine hon derd sloepen, uit heel het land, was er een pak meer deelnemers dan tijdens de normale Veerse Meer Sloepenrace. Op het water waren de sloepen in een hevige strijd verwikkeld. Sloeproeien is een serieuze bezig heid. „We houden van een feest je, maar op het water is het echt een wedstrijd, hoor.., zegt Mar- tijn Leduc, die namens het orga niserende team Wilde Mossels vanuit de speedboot een oogje in het zeil hield. De winst ging uiteindelijk naar de sloep Orkaan uit Muiden. De Lytse Bear uit Joure pakt de zege bij de dames. De Wilde Mossels vonden het een eer om te zijn gevraagd voor de jubileumrace. „Dat betekent toch dat we hier elk jaar goed be zig zijn", stelt voorzitter Mark Beerens. Na afloop van de heren- en da mesraces waren er nog een barbe cue en een feest. THOLEN Als het aan burgemees ter en wethouders van Tholen ligt, blijft de gemeente bereid in de toekomst opvang te bieden aan driehonderd vluchtelingen. Dat staat in een voorstel aan de gemeenteraad. B en W zetten in dat geval nog steeds in op een zo geheten ingroeimodel, waarbij eerst tweehonderd vluchtelingen komen, later kan dat aantal door groeien naar driehonderd. De kans dat zo'n opvang er ooit komt, is uitermate klein. Tholen kon geen overeenstemming bereiken met het COA over een opvang van die omvang, onder meer omdat geen geschikte locatie kon worden gevonden. De gemeente was in juli de eerste in Zeeland die daar om geen locatie aanbood. De raad wordt voorgesteld wel tien pro cent meer statushouders te huis vesten dan wettelijk is verplicht. maandag 19 september 2016 Fjoertoer in Renesse weet deelnemers weer te bekoren Sharon van Oost Renesse Deelnemers aan de Fjoertoer fotograferen lichtgevende kunstobjecten bij de Vroonpias in Renesse. fotos marieke mandenmaker Spookachtige taferelen bij de Vroonpias. Bij Strandpaviljoen Zuid Zuid West fladderen vliegers in de lucht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52