Su va Sparta beleeft beste start in dertig seizoenen HUGO BORST Ook tegen Heracles (0-2) hield Ajax gisteren de nul, voor de derde keer op rij in de eredivisie. B 4 AJAX WEER DE NUL GEHOUDEN A Column Eerlijk gezegd heb ik altijd een afkeer gehad van speer- snelle spelers. Het zijn vals spelers, omdat ze hun gruwelijke gebrek aan inzicht en hun gênant slechte techniek kunnen compen seren met gratis gekregen turbo- dijen. Igor Belanov was zo iemand, ik herinner me Edwin van Ankeren. Je komt ze op alle niveaus tegen. Ze hadden op atletiek gemoeten, maar dat deden ze niet, ze gingen op voetbal. Ze werden verdediger of aanvaller, nooit middenvelder. Eric Botteghin is dus zo'n verde diger die niet op de brommerdt is. Niet dat-ie zo snel is als een vlieg op een nat zuurtje. Dat ook weer niet. Qua snelheid is Eric Botte ghin Jan Modaal. De eerste die me op hem atten deerde was Jan Everse, iemand met een sublieme kijk op voet ballers). Het was rond 2008. „Sparta moet die jongen ophalen, Hugo. Een kanjer. Voor een half miljoen laat Zwolle hem gaan. Die Botteghin verkoop je twee jaar la ter voor het vierdubbele. Is voorbe stemd voor de top drie." Profetische woorden. Al heeft het best lang geduurd voordat Eric Botthegin is doorgebroken. Pas dit seizoen zien we hoe verschrikke lijk goed hij is. Wat zo prettig aan hem is als verdediger: hij is kalm. Botteghin stelt zich uitstekend op, heeft voor een verdediger een goe de techniek, is ijzersterk in de lucht (1,94 meter) en heeft een prachtige tackle. Hij is hard, maar absoluut geen smeerlap. Zijn in- speelpass zou beter kunnen. Had hij - en daar gaan we weer - de snelheid van Ulli van Gobbel ge had, dan was hij nu eigendom van Manchester United geweest. Rinus Israel wordt altijd ge noemd als de allerbeste verdedi ger die Feyenoord ooit had. En te recht. Op zoek naar een equiva lent van Eric Botthegin kom je uit bij de Deen Ivan Nielsen. Diezelf de uitstraling: nooit in paniek. Nielsen was niet supersnel, maar tactisch was de verdediger een ge nie. Kopsterk, geweldige tackle. Nielsen passte misschien iets be ter dan Botthegin. Ivan Nielsen werd met Feye noord een keer landskampioen. Het heeft er de schijn van dat dat voor Eric Botteghin ook in het ver schiet ligt. Als Botteghin ook nog snel was, zat hij nu bij Man United Het lange wachten van Thomas Verhaar werd gisteren in de thuis wedstrijd tegen NEC beloond met een basisplaats bij Sparta. Zeven tien minuten later klonk alweer ouderwets het 'Thomas is een Spangenaar' van de tribunes na zijn eerste goal. Sparta won vervol gens met 2-0. Verhaar, clubtopscorer en assist- koning van het vorige seizoen in de eerste divisie, had de start van zijn eerste eredivisieseizoen an ders voorgesteld. Een enkelblessu re, een griepje eroverheen en zijn concurrenten Loris Brogno en Craig Goodwin die de promoven dus op sleeptouw namen, zaten een glorieuze entree in de eredivi sie in de weg. „Ik had het me an ders voorgesteld. Ik was liever niet geblesseerd geraakt. Als zoiets ge beurt, kun je maar één ding doen: wachten op je kans en keihard trai nen", zei Verhaar. Laten staan Het eerder brengen van Verhaar als basisspeler vond Sparta-coach Alex Pastoor onterecht naar zijn vervanger toe. „Als je iemand de kans geeft, of dat nu uit armoe of uit luxe is, moet je hem een tijdje laten staan. Prestaties behaal je nu eenmaal met een gehele selectie en niet met elf man", zei Pastoor gisteren na afloop. Die visie levert Sparta de beste seizoenstart op sinds 1987. Voorlo pig is er geen wanklank te horen op het Kasteel. Dat zie je op trainingen. Sanchez (foto) loopt af en toe de muren eruit Als je Davinson Sanchez van dichtbij goed obser veert, kun je het nauwe lijks geloven. 20 jaar? Ja, echt die Colombiaanse kleerkast met stierennek is net een paar maanden 20. Zijn haar modieus in het vet. Onder die kuif vaak een glimlach. Duizenden kilometers van huis, maar ogenschijnlijk zelden chagrijnig. Hoor je ritmisch gefluit in de mixed-zone waar spelers en pers elkaar treffen? Ja, dat is Sanchez. Hoogste cijfer Tegen Heracles was het weer San chez met het hoogste rapportcijfer. Net als vorige week thuis tegen Vites se. Ook midweeks tegen Panathinai- kos was het prima. Zie hem tegen Heracles simpel kopduels winnen. En zie hem een soort worstelpartij uitvechten met Samuel Armenteros. Zich figuurlijk vastbijtend in de te genstander. Eigenlijk precies de door slaggevende factor op het scouting- rapport, toen Ajax afgelopen zomer vijf miljoen euro aftikte om hem over te nemen van het Colombiaan se Atlético Nacional. De club waar mee Sanchez een paar maanden te rug nog de Copa Libertadores won, de Champions League van Zuid- Amerika. Samen met Mateo Cassierra zit Sanchez wekelijks in de schoolban ken. Eerst maar eens Engels leren. Nederlands komt nog wel. Ooit. Of niet. Wonderlijk wat dat betreft: een verdediger die met zijn maatjes ach terin alleen communiceert in de steekwoorden der voetbaltaal. Toch was het weer genoeg voor de nul. Ook een repeterend patroon: strope- rig spel van de Amsterdammers. Al kwam dat volgens veel Ajacieden óók door het kunstgras van Almelo. Sanchez houdt er ook niet van. In Colombia speelt hij er ook wel eens op. Niks voor hem. Veel trok hij er zich niet van aan gisteren. Zo leek het. Collega-verdediger Joël Veltman zegt het zo: „Die jongens trekken zich niet zo veel van de omstandighe den aan. Ze hebben een doel: man uitschakelen en de nul houden." Ajax kon wel wat gif gebruiken, vond de clubleiding. Vandaar de zoektocht in Colombia. En wat dat VOETBAL IN CIJFERS maandag 19 september 2016 Botteah Sparta-speler Thomas Verhaar gaf toe dat hij de laatste weken weieens met een chagrijnig ge voel thuis op de bank zat. Zijn verstand gaf aan dat hij vooral geduld moest hebben. Jorrit van Trigt Rotterdam SPARTA Kleerkast met Daniël Dwarswaard Joël Veltman I Almelo HERACLES ALMELO EREDIVISIE FC Twente - ADO Den Haag 4-1 (2-0). 13. Ünal 1-0, 35. Ünal 2-0, 54. Celina 3-0, 88. Jansen 3-1, 90. Mokotjo 4-1. Scheids rechter: Van Boekei. Toeschouwers: 24.100. Gele kaart: Van der Lely (FC Twente), Becker, MeiBner (ADO Den Haag). FC Twente: Marsman; Van der Lely, An dersen (25. Katsikas), Bijen, Trajkovski; Mokotjo, Jensen (57. Hölscher), Klich; Ye- boah, Ünal (70. Oosterwijk), Celina. ADO Den Haag: Setkus; San Roman, MeiBner, Beugelsdijk, Kanon (46. Jansen); Trybull, Duplan, Meijers; Becker (77. Scha ken), Havenaar, Marengo (46. Van der Heijden). Roda JC - sc Heerenveen 0-3 (0-1). 8. Larsson 0-1, 68. Veerman 0-2, 77. Zeneli 0-3. Scheidsrechter: Nijhuis. Toeschou wers: 12.407. Rode kaart: 34. Ajagun (Ro da JC Kerkrade/2x geel), 44. Kum (Roda JC Kerkrade/2x geel), 75. Facey (sc Heerenveen/2x geel). Gele kaart: Van Peppen (Roda JC Kerkrade), St. Juste (sc Heerenveen). Roda JC: Van Leer; Rutjes, Ananou, Kum, Van Peppen; Rosheuvel (72. Paulissen), Ajagun, Auassar, Van Hyfte, De Silva (58. Noor); Church (46. Werker), sc Heerenveen: Mulder; Marzo, St. Juste (81. Cavlan), Facey, Bijker; Van Amers foort (61. Veerman), Schaars, Kobayashi; Zeneli, Ghoochannejhad, Larsson (76. Slagveer). Vitesse - Go Ahead Eagles 2-0 (0-0). 76. Van Wolfswinkel 1-0 (strafschop), 78. Ba ker 2-0. Scheidsrechter: Kamphuis. Toe schouwers: 14.170. Gele kaart: De Kogel, Ritzmaier (Go Ahead Eagles). Vitesse: Room; Leerdam, Kashia, Van der Werff, Ota; Foor (81. Yeini), Nakamba, Ba ker; Rashica (73. Van Bergen), Van Wolfs winkel, Nathan (46. Tighadouini). Go Ahead Eagles: Zwarthoed; Lambooij, Fischer, Schenk, Groenbast; Brands (80. Bytyqi), Duits (62. Daemen), Ritzmaier; An- tonia, De Kogel (69. Maatsen), Wolters. Willem II - Excelsior 1-1 (1-0). 6. Sol 1-0, 80. Faik 1-1. Scheidsrechter: Liesveld. Toe schouwers: 11.000. Gele kaart: Haye, Lachman (Willem II), Mattheij, Bruins (Ex celsior). Willem II: Lamprou; Van Anholt, Lachman, Peters, Koppers; Ojo, Falkenburg (89. Og- beche), Van den Boomen (63. Kali); Croux, Sol, Haye (75. Andrade). Excelsior: Muyters; Karami, Mattheij, Drost, Kuipers; Bruins, Vermeulen (46. Pantic), Koolwijk; Fredy, Hasselbaink (58. Hadouir), Ondaan (78. Faik). Sparta Rotterdam - NEC 2-0 (1-0). 17. Verhaar 1-0, 81. El Azzouzi 2-0. Scheids rechter: Janssen. Toeschouwers: 10.032. Gele kaart: Sanusi, Dijkstra, Pinteaux (Sparta Rotterdam), Bikel, Mayi, Owusu- Abeyie, Dumic, Golla (NEC). Sparta Rotterdam: Kortsmit; Dumfries, Breuer, Van Drongelen, Pinteaux; Sanusi (83. Dougall), Van Moorsel, Dijkstra; Ver haar, El Azzouzi, Brogno. NEC: Delle; Buwalda, Dumic, Golla, Hein- loth (46. Fomitschow); Bikel, Von Haacke (73. Lundholm), Breinburg; Owusu-Ab- eyie, Mayi, Awoniyi (46. Ofosu). PEC Zwolle - AZ 0-2 (0-1). 43. Weghorst 0-1, 87. Til 0-2. Scheidsrechter: Makkelie. Toeschouwers: 12.900. Gele kaart: Schen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32