U ZEELAND 21 WATERSNOODMUSEUM VIRTUAL REALITY A Het Watersnoodmuseum presenteert vandaag een virtuele beleving van een met water vollopend huis. Presentatie in Den Haag De regen slaat te gen de ramen, de wind giert om het huis. RTL-nieuwsle- zer Pepijn Cro ne maant men sen binnen te blijven en een hoge plaats op te zoeken: het water stijgt angstig snel. Dan valt de tele visie uit. Opeens gaat het allemaal heel snel. Water sijpelt onder de deur door. Naar boven, weg hier! Ik haast me de trap op en gris het aan de muur hangende noodpak- ket mee. Op de eerste verdieping lijkt het even veilig. Maar niets is minder waar. Na een paar secon den is de woonkamer veranderd in een kolkende watermassa. Ver der! Oh ja. Het geldkistje, de trouwfoto! Met mijn dierbaarste bezittingen onder mijn arm stuif ik de zoldertrap op. Ik ben net iets sneller dan het stijgende water, maar het scheelt weinig. Ik besef dat ik niet binnen kan blijven, hier ben ik niet veilig. Het raam! Buiten is het angstig zwart. Van het dorp is niets meer te zien. Ho ge, donkere golven slaan tegen het huis. Dan zie ik licht. Het komt dichterbij. Hebben ze me gezien? De opluchting die ik voel als ik in de reddingsboot stap is onbeschrijfelijk. En dan is dit nog niet eens echt. Wanneer ik de virtual reality-bril in het Waters noodmuseum in Ouwerkerk afzet en de controller waarmee ik door het virtuele huis vluchtte weer Minister Melanie Schultz van Haegen, voorzitter van het mu seumbestuur Karla Peijs en ver slaggever Frits Wester ervaren vanochtend hoe het zou zijn als hun huis onder water loopt. En vooral: wat ze dan moeten doen om het water te ontvluchten. Be zoekers van het Watersnoodmu seum kunnen dit vanaf morgen meemaken. Met deze beleving voegt het mu seum een onderdeel toe aan zijn 3D-expositie over overstromingen en waterveiligheid. Bovendien Een overstroming kan weer gebeuren, dit zorgt voor bewustwording spreekt zo'n virtual reality-erva- ring het jongere publiek erg aan. Tijdens de testdagen stonden ze met hun neus tegen de ramen, zegt Louwerse. „We blijven con stant vooruitkijken en vernieu wen. We hebben in het museum al zo'n driehonderd persoonlijke verhalen van mensen die de Wa tersnoodramp meemaakten. Daar is iedereen erg van onder de in druk. Maar vooral voor kinderen is er soms een afstand tussen hun wereld en deze verhalen. Door de ze virtual reality-beleving verbin den we die verhalen met een le vensechte beleving." Het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk presenteert van daag zijn nieuwe virtual reality-beleving op de slot dag van het Prinsjesfestival in Den Haag. Minister Schultz van Haegen (Infra structuur en Milieu), Karla Peijs (voorzitter museumbe stuur) en parlementair ver slaggever Frits Wester zetten vanochtend de VR-bril op. Ze ervaren hoe het is als hun huis zou overstromen en le ren wat ze in zo'n geval moe ten doen. De nieuwe 'attrac tie' is vanaf morgen geopend voor museumbezoekers. neerleg, moet ik even terugkomen op de gewone, droge wereld. In het derde caisson van het Wa tersnoodmuseum is een ruimte in gericht als modern huis met een viertal zitplaatsen. Wie de VR-bril opzet, ervaart vrij realis tisch hoe het is als je huis over stroomt en wat je in zo'n geval moet doen. Overigens is de erva ring geschikt voor alle bezoekers. Er zijn geen heftige beelden of confronterende geluiden. Het was ook niet de insteek om bezoekers de Watersnoodramp te laten (her)beleven, vertelt directeur Siemco Louwerse. „Deze ervaring zorgt voor be wustwording. Een overstroming kan weer gebeuren. Het is noodza kelijk dat je in dat geval weet wat je moet doen. Bij Zeeuwen zit dat vaak wel in de genen, maar er zijn ook bezoekers die zeggen dat ze in zo'n geval de auto zouden pakken en zo snel mogelijk weg zouden rijden. Dat moet je dus juist niet doen. Je moet altijd naar het hoog ste punt vluchten." De afgelopen maanden ontwik kelden het museum en mediabe drijf NuFormer deze moderne toe voeging aan het Watersnoodmu seum. Vandaag presenteren ze het resultaat op de slotdag van het Prinsjesfestival in Den Haag. maandag 19 september 2016 Bezoekers testen de virtual reality tour in het Watersnoodmuseum, fotos marieke mandemaker Overstroming: wat nu? Joanne Karkdijk Ouwerkerk Siemco Louwerse, directeur Wie de VR-bril opzet, ervaart vrij realistisch hoe het is als je huis overstroomt en wat je in zo'n geval moet doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21