Feyenoord slaat gat met zege op PSV li Weg met zijwieltjes Feestelijk slot 20 °C Uitgaven anders verdeeld Kras Kortingsdagen Minder jazz op program De criminaliteit in Nederland neemt al jaren af, maar we geven nog steeds evenveel geld uit aan de bestrijding ervan: 12,9 miljard euro. Walcheren Rechtszaken zijn ingewikkelder geworden en kosten dus meer geld Eric Botteghin besliste gisteren kort voor tijd de topper tegen landskampioen PSV (0-1) De loopfiets is de beste voorbereiding opeen echte fiets De wereld is Kras Voor Film by the Sea was er alle reden voor een knallend slotfeest met de band Liptease. Het festival trok 43.300 bezoekers, dat is meer dan vorig jaar, ondanks het warme weer. Korting op alle reizen! Kras.nl/kortingsdagen of bel 0900-9697 7ocPg Er is de laatste jaren minder mis daad, maar de uitgaven aan de be strijding ervan blijven even hoog. Dat blijkt uit het rapport 'Veilig heidszorg' dat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vandaag publiceert. Het bureau heeft voor de periode 2002-2015 alle kosten voor de preventie en bestrijding van criminaliteit op een rijtje ge zet. In 2015 gaven overheid, bedrij ven en huishoudens 12,9 miljard euro uit aan de bestrijding van cri minaliteit. „Dat bedrag is sinds 2009 vrijwel gelijk gebleven, nadat het vanaf 2002 sterk toenam", zegt CBS-onderzoeker Maarten Bloem. „Het antwoord op de vraag waar om de criminaliteit daalt en de kos ten voor bestrijding gelijk blijven, kunnen wij niet geven, maar het is wél een interessante vraag." In de berekening worden ook kosten van de NCTV (Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veilig heid) meegenomen. Die dienst heeft de laatste jaren juist meer werk gekregen. Het CBS ziet een verschuiving in de manier waarop het geld wordt uitgegeven. Er gaat al jaren minder geld naar de opsporing en vervol ging van criminelen, de kosten van hun berechting nemen juist toe. „Een verklaring daarvoor kan zijn dat het type criminaliteit dat over blijft complex is, waardoor de rechtszaken ingewikkeld zijn en lang duren", zegt Bloem. Ook wordt er meer geld ge stoken in ondersteuning van verdachten en daders. Er ging in 2015 twee keer zoveel geld als in 2002 naar advoca- tenkosten en kosten voor te rugkeer in de maatschappij. Dat geld wordt niet alleen door de overheid opgehoest, in 2015 betaalden Nederlanders zelf 352 miljoen euro aan rechtsbij stand door advocaten. Er is in de loop der jaren ook steeds meer geld gegaan naar de slachtoffers van misdrijven, zowel voor hulp bij de psychische verwer king als voor uitgekeerde schade vergoedingen. Aan preventie van misdrijven ging in 20t5 6,1 miljard euro op. Bijna de helft daarvan (43 procent) werd betaald door bedrij ven en huishoudens. Muziekpodium zet de tering naar de nering W Halvering van subsidie werkt averechts pis Nieuwsmedia 5 5 5 5 30 •SPORT >16 1 z'e: kras.nl/actievoorwaarden Misdaad neemt af, kosten niet Cyril Rosman Den Haag maandag 19 september 2016 De PZC is onderdeel van Rustig najaarsweer pzc.nl Voor het laatste nieuws Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Prijs €2,00 258e jaargang nr 221 7 11688

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1