Publiek verlost filmjury van pijnlijke keuze Vnf Zeeuwse pioniers genomineerd ZEELAND 17 De jury kon niet kiezen. Twee films staken met kop en schouder uit bo ven de vijftien andere Zeeuwse films die zater dag werden vertoond tijdens Film by the Sea. De PZC Prijs voor de beste Zeeuwse film moest dus gaan naar Paradijs Glaswater van Fifi Visser of naar Het laatste kunstje van Jacomien Kodde, zei voorzitter Rolf Bosboom, ook namens zijn mede-juryleden Jeannice Adriaansens en Jos de Put ter. „Als jury stonden we voor een vrijwel onmogelijke opgave: kiezen tussen twee kandidaten die in geen enkel opzicht voor elkaar onder doen. Twee films met dezelfde soort moed, met dezelfde soort intimiteit, met de zelfde soort kwaliteit." Omdat de re glementen twee winnaars niet toe staan, moest de jury een 'pijnlijke keuze' maken. Uiteindelijk verloste het publiek dat op de Dag van de Zeeuwse Film was afgekomen de jury van dit dilem ma. Want de juryprijs ging naar Het laatste kunstje, en de PZC Pu blieksprijs naar Paradijs Glaswater. Aan beide onderscheidingen is een bedrag van ïooo euro verbonden. Kodde toonde zich heel blij met de film, maar blikte ook meteen achter om in de zaal, naar de plek waar Vis ser zat. „Ik dacht echt dat Fifi hem zou krijgen." Bosboom omschreef Het laatste kunstje als een waagstuk, omdat Kodde een documentaire heeft gemaakt over haar vriend Men- no de Nooijer en diens zieke vader Paul, samen al jaren een gerenom meerd kunstenaarsduo. „Zo intens in je eigen omgeving te filmen en mee te gaan in de opvatting van de De Nooijers dat leven en kunst samenval len, maar het zorgt voor vele momen ten die de kijker raken." Paradijs Glaswater gaat over Marian ne Schipaanboord, die spastisch en doof is en niet kan praten maar bij zondere en veelzeggende tekeningen maakt. „Het zijn de prachtig gefilm de beelden én Marianne zelf, op haar manier, die op indrukwekkende wij ze het verhaal vertellen", aldus het ju ryrapport. "Geleidelijk word je als toe schouwer steeds meer in haar wereld getrokken, een wereld die je niet meer loslaat." Visser was overduidelijk overvallen door de publieksprijs en kon haar tra nen nauwelijks de baas. „Ik ben hele maal geroerd. Je moet in het hoofd Twee films met dezelfde soort moed, met dezelfde soort intimiteit, met dezelfde soort kwaliteit van Marianne komen, daar moet je veel tijd voor nemen, het is langzame film en ze kan niks zeggen dus je hoort bijna niks. Ik ben superblij dat de mensen dat zo waarderen." De jury prees de diversiteit en de ei genheid van het Zeeuwse filmaan bod. Daartoe behoorde ook De Tien van Renesse van Tjeerd Muller, over tien Zeeuwse verzetsstrijders die in december 1944 door de Duitsers in het openbaar werden opgehangen. De mix van documentaire en speel film werd onderscheiden met de Lions Club Vlissingen Award (ook 1000 euro). „Een verhaal dat verteld moest worden", aldus Lionsvoorzit- ter Richard van Ruiten, die de prijs overhandigde aan de filmmaker en zijn nog blijere zoontjes. „Ja, papa heeft 'm!" durf een positief beeld geven van de provincie. AllPlast BV uit Tholen is een kanshebber door het ontwikkelen van een lichtgewicht pantser- schild voor politieagenten en ME' ers. Bas Verschoore uit Vlissingen dingt mee met de digitale school pas, een app die al gebruikt wordt op de Walcherse scholen. Meatless uit Goes heeft een com binatie van vlees en plantaardig product uitgevonden dat voedsel gezonder en duurzamer maakt. TonS Mosterd uit Zierikzee prod- ceert biologisch verantwoorde mosterd en sauzen op ambachtelij ke wijze. De vijfde genomineerde is VitroPlus/ViVi uit Burgh-Haam- stede, dat het voor elkaar heeft ge kregen om zonder bestrijdings middelen, met een halve liter wa ter in plaats van veertig en onder led-licht een krop sla te kweken. Daardoor kan iedereeen, zonder teeltkennis, waar ook ter wereld, heel makkelijk sla kweken. De kanshebbers zijn voorgesteld tijdens de handelsmissie die De Zeeuwse Connectie, samen met het Haagse midden- en kleinbe drijf, zaterdag organiseerde in perscentrum Nieuwspoort. Het doel was Zeeuwen, Haagse Zeeuw en en Hagenezen op een informe le manier met elkaar in contact te brengen. De uitreiking van de Pioniers- Prijs vindt 8 oktober plaats in Mid delburg. De nominaties zijn zaterdagavond bekendgemaakt tijdens een feest avond van De Zeeuwse Connectie in de 'Zeeuwse ambassade' in Nieuwspoort in Den Haag. De prijs is bestemd voor Zeeuwse on dernemers die door hun lef en maandag 19 september 2016 —Juryrapport PZC-prijs Prijswinnaars Fifi Vis ser (I) en Jacomien Kodde. YPubliek tij dens het slotfeest van Film by the Sea. FOTO'S LEX DE MEESTER. De nominaties voor de PioniersPrijs zijn bekendgemaakt tijdens een feestavond van De Zeeuwse Connectie, foto jos van leeuwen Den Haag Wie wint 8 oktober de Zeeuwse PioniersPrijs? Het gaat tussen de makers van een pantser- schild voor de politie, een schoolpas-app, gezonde en mi lieuvriendelijke voeding, am bachtelijke mosterd en een nieu we, besparende kweekmethode voor groenten. Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17