Skv 14 LUISTERT RADIO Scheldende pubers, radeloze ouders, maar ook innige knuffels en dikke tranen. Johnny de Mol maakte het allemaal mee op 'Family Island'. Vincent I argot de Boer is 85, waarschijnlijk de oudste presentatrice van de Nederland- I se radio. Ze heeft een prachtige stem. Vroeger, vertelt ze, was ze een sopraan, maar 60 jaar nicotine heeft haar stem gemaakt tot een bas. Ze kreeg er ooit een compliment over van een Amerikaanse. „O my God, you've got such a lovely European voice, I like that." Dat is de centrale vraag in de eerste aflevering van Het Leven, Een Gebruiksaanwijzing, een se rie korte radioprogramma's van de VPRO, die wordt uitgezonden in Radio Doe en bovendien wordt gepodcast. Radio Doe, vroeger Holland Doc, is televisie voor het oor. Elke week hoor je op zondag avond op Radio 1 beeldende documentaires, ge maakt door mensen die geluid omzetten in beeld op de radio. niet praten, een computerstem voert voor haar het woord. Die stem is te koel, vindt ze, te kil, te zakelijk, hij klopt niet met haar persoonlijk heid. Ze plaatst een oproep op YouTube. Stern- donor gezocht! Leuke jonge vrouwen, zoals Na thalie zelf, moeten een stuk tekst voorlezen. Uit die tekst kan een computer Nathalie's nieu we stem componeren. Ik zie Bart, een Limburger, die al zijn hele le ven als een bezetene bezig is om van zijn Lim burgse stem af te komen, die hem een minder waardigheidscomplex heeft bezorgd. Hij ging zelfs zo ver dat hij graag bij het kakineuze Gooi- se Kinderen Voor Kinderen wilde horen, u weet wel, van ik heb zo waa waa waa waanzin nig gedroomd. „Als je geen goeje stem hebt", zegt Bart in inmiddels keurig Haarlems Neder lands, „word je niet serieus genomen. Als je stottert kan je nooit iemand uitschelden." Ik zie deelnemers aan de stembevrijdingscur- sus van stemcoach Hendrik Jan, die mensen helpt hun eigen stem te vinden. „Koude douche!" „Oeoeoe, aaaaahhh." „Je stem," zegt Hendrik Jan, „is het instrument dat het aller, allerdichtstbij is." Zo is het, je stem maakt je tot wie je bent. Het Leven, Een Gebruiksaanwijzing is radio waarvoor het medium is uitgevonden. Quote van de dag Als Spice Girl was ik zo depressief Bloemen Taylor Swift Van Loon schenkt zijn boek Family Island. Het klinkt als een idyllisch vakantieoord met wit te stranden, wuivende palmbomen en een azuurblauwe zee. Wie de laatste weken op maandagavond inscha kelt op RTL4 weet inmiddels be ter. In het nieuwe programma van Johnny de Mol gaat het over verstoorde familierelaties, schel dende pubers en radeloze ouders. „Ik was gesloopt toen ik van het eiland terugkwam", bekent de presentator. Johnny de Mol (37) is net terug van een rondgang langs de fami lies Barten, De Zwart, Kamsteeg en Douma. Het hoort bij de na zorg van hun avontuur op Pulau Macan, een Indonesisch eiland waar deze probleemgezinnen drie weken lang naar oplossingen zochten. Zonder wifi, mobieltje of iPad, maar met twee coaches, psychologen en de draaiende ca mera's trachtten zij tot elkaar te komen. Of dat gelukt is, moeten we nog zien, maar Johnny de Mol geeft ons hoop. „Het gaat goed met de families, al heeft een enke ling nog een heel traject voor de boeg. Maar we begeleiden de fa milies nog een flinke tijd", ver klapt hij. Wisselende reacties Slechts twee afleveringen zijn achter de rug. Ze brachten ons heftige, maar ook hartverscheu rende taferelen: van stelende pu bers en ruziënde ouders tot inni ge knuffels en tranen. Het lever de wisselende reacties op. „De ene helft vindt het goed, de ande re uitbuiting, maar dat hou je al tijd. Ieder zijn meug. Of je nou Project P. laat zien of Heel Holland Bakt, iedereen heeft toch zijn me ning", haalt De Mol de schouders op. Natuurlijk werd ook hem tallo ze keren de vraag gesteld: waar om zouden deze gezinnen, die ja renlange trajecten afliepen langs professionele instanties, in drie weken tijd op een onbewoond ei land wél van hun problemen af komen? De Mol wijst op het af zonderen ver weg van het dage lijkse bestaan en de kracht van de beelden. „Dat werkt gewoon." In de weken voordat de pro bleemgezinnen naar het eiland vertrokken, registreerden 24-uurscamera's wekenlang hun thuissituatie. „Op het eiland heb ben we die beelden laten zien aan de gezinsleden. Die confron tatie was keihard. Ik ken dat nog van Project P. waarin de klas met pestende kinderen zichzelf terug zag. Dat had effect, óók op de lan ge termijn. Neem Elyza. Ze draai de op een avond helemaal door. Bij het terugzien van de beelden, schaamde zij zich kapot voor haar gedrag. De families realiseer den zich ook dat dit hun laatste redmiddel was." Op het eiland waren ze boven dien volledig op elkaar aangewe zen. „Dat blijkt een goede reme die. Er komt zoveel naar boven. Ik heb het gevoel dat de gezinnen hier baat bij hebben gehad." Johnny de Mol relativeert zijn ei gen rol in het programma, maar wie de uitzendingen bekijkt, weet dat hij veel meer is dan al leen 'een luisterend oor', zoals hij zelf zegt. „Ik heb vooraf de tapes gezien van de families. Ik zag de kinderen worstelen. Marise die op straat wordt gezet door haar ouders. Cedric die gepest wordt. Wiens computerspelletjes door vrienden worden afgepakt. Ik kan dan zeggen: waar maak je je druk over? Dat zijn toch geen ech te vrienden? Ik praat met hen. Vanuit mijn gevoel en gezond verstand. Ben een schouder om op te huilen. Ik luister en gooi er af en toe een grap in." Bloed, zweet en tranen Hij was 'gesloopt' na drie weken. „Het was heel zwaar. Ik ben geen presentator die even invliegt, een spelletje uitlegt en dan naar zijn hutje gaat. Ook als de camera's niet draaiden, was ik continu be zig. 's Morgens of's avonds, altijd was er wel iemand die zijn ei kwijt wilde. En ik ben iemand die er vol voor gaat. Honderd pro cent. Het kostte me bloed, zweet en tranen, maar het vertrouwen om te slagen was groot. Toch heb ik me ook een paar keer afge vraagd: Waar gaat dit in gods naam over? Niet zo lang geleden was ik in Griekenland om vluch telingen te helpen. Viste ik klei ne kinderen uit bootjes Geëmotioneerd werd Johnny de Mol na dat ene telefoontje. „Ik ben ook met een reisprogramma bezig met terminale mensen. Toen ik gebeld werd door een heel bijzondere vrouw voor wie het einde nadert, kwamen de tra nen. Ik ben dan iemand die dat ook deelt met de families op het eiland. En dat ze dan ook wel zo iets hebben als 'wat lopen wij hier dan te zeuren over dit'," al dus Johnny. De vraag na dit heftige project is of Johnny de Mol zélf nog wel kinderen zou willen. „Ik heb in ieder geval de telefoonnummers van de coaches en psychologen", lacht hij. Om vervolgens serieus te zijn over zijn kinderwens. „Die blijft onveranderd aanwe zig." maandag 19 september 2016 Stem Margot is tevreden met haar stem, dat hoor je, ze woont in haar stem. „Maar wat", bast ze, „als je je stem nog niet gevonden hebt?" Ik zie Nathalie. Ze is 27 jaar oud en zit in een rolstoel voor een computerscherm. Ze kan Reageren: vincent@persgroep.nl —Waarom Mel C. niet meedoet aan de reünietour van de Spice Girls: ze is bang voor herhaling. MUZIEK Taylor Swift heeft America's Got Talent-win nares Grace Van- derWaal (12) bloemen ge stuurd. „Ik heb er geen woor den voor hoe ver eerd ik hiermee ben. Dankjewel! T aylor!", reageer de de tiener. 0 BOEKEN Paul van Loon heeft het eerste exemplaar van een nieuw boek over Dolfje Weer- wolfje geschon ken aan het Lim burgs Museum, waar volgend jaar een tentoon stelling over Van Loon is te zien. Dolfje Weerwolf- je bestaat dit jaar precies twin tig jaar. 1 'De confrontatie was keihard' Dennis Jansen Johnny de Mol duikt diep in de problemen op een Indone sisch eiland, fotos rtl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14