Kan een kind zelf over euthanasie beslissen? Voor wie supersn de scherpste foto wil maken! hollands nieuwe. Halina Sony Xperia XA 13 Bijstand voor ouders Nederlandse kinderartsen die on derzoek doen naar levenseindebe slissingen voor kinderen in de leef tijd van tot 12 jaar zullen nog dit jaar hun eerste ervaringen delen met het nieuwe landelijk kennis centrum voor kinderpalliatieve zorg. Dat verwacht Eduard Verha gen (53), hoogleraar kindergenees kunde en mondiaal expert op dit terrein. De discussie over dit gevoelige onderwerp werd weer actueel door nieuws uit België waar, zo werd zaterdag bekend, voor het eerst sinds de spraakmakende wetswijziging in 2014, een onge neeslijk zieke minderjarige daad werkelijk euthanasie heeft gekre gen. De leeftijd van de jongeling werd niet bekend gemaakt al zou het volgens ingewijden zijn ge gaan om een '16- of 17-jarige'. Anders dan België, dat de uit weg van euthanasie biedt aan alle ongeneeslijk zieke minderjarigen, stelt Nederland voorwaarden. Er zijn hier euthanasiemogelijkhe den om uitzichtloos en ondraag lijk lijden te stoppen voor pasgebo renen van 0 tot 1 jaar (het zogehe ten 'Groningen-Protocol') én ook voor kinderen boven de 12 jaar. Kinderen daartussenin, in de leef tijd van 1 tot 12 jaar, hebben die keuze niet omdat zij door de wet wilsonbekwaam worden be schouwd. In Nederland zijn tussen 2002 en 2012 vijf euthanasieverzoeken van minderjarigen gehonoreerd. Het ging daarbij om één twaalfjari ge en vier jongeren van 16 en 17. Volgens de Nederlandse wet kan HULP een minderjarige vanaf 12 jaar zelf een verzoek om euthanasie doen. Tot 16 jaar is daarvoor wel instem ming van de ouders of voogd no dig. Jongeren van 16 en 17 jaar ne men de beslissing in eerste instan tie zelf. Artsen moeten de ouders wel altijd bij het besluit betrek ken. Vanaf 18 jaar kan iemand zelf om euthanasie vragen. In België gelden geen leeftijdsgrenzen maar moet de patiënt wilsbekwaam zijn en moeten beide ouders met het verzoek instemmen. Het vast stellen van de wilsbekwaamheid is moeilijk en omstreden. Hoogleraar kindergeneeskunde Eduard Verhagen: „Als het in Bel gië inderdaad om een 17-jarige ging, zou dat in Nederland onder de euthanasiewet zijn gevallen. De Belgen hebben in hun systeem voor jongere kinderen een belang rijke stem gegeven aan de evalua ties van kinderpsycholoog of kin derpsychiater. Wij zijn dus be nieuwd welke methodiek is ge bruikt om die wilsbekwaamheid vast te stellen. Wij hebben als kin derartsen in Nederland steeds ge zegd dat de keuzemogelijkheid er vanaf 12 jaar is. Maar we denken dat sommige kinderen jonger dan 12 evengoed of zelfs beter in staat zijn om dit soort belangrijke be slissingen te nemen. De kalender leeftijd voelt als een merkwaar dige scheidsrechter. Daarom doen we daar nu onderzoek naar en vol gen we wat er in België gaande is." Als we afscheid nemen, moet ik moeite doen om niet te huilen Als ik met de taxi langs het huis van mijn oudere zus Leonora kom, schiet er een golf van gemis door me heen. Inmid dels is ze al helemaal gesetteld in het land waar de kinderen Harry Potter-achtige uniformen dragen en de herten haar Gucci-schoe- nen aanvreten. Toen ik vroeger uit een of an der ver oord terugkwam, plofte ik meestal vermoeid neer op een stoel aan haar keukentafel en laaf de me aan het gezinsleven waar ik geen deelnemer maar toe schouwer van was. Nu wonen er vreemde mensen in het pand en kan ik niet naar binnen. Als ik aankom in mijn straat vind ik mijn roze fiets als een halfdode my little pony voor mijn deur. In het slot blijkt een ijzeren staafje te zijn geduwd door een dief met een ondoor dacht plan. Zwetend, kreunend, hijgend en puffend sleep ik mijn te grote koffer de trap op naar mijn nieuwe woning. Ik kom net terug uit Stock holm, waar ik La Voix Humaine heb gespeeld en moet de volgen de dag vroeg weer vertrekken naar een ander land in verband met werk. In de snikhete slaapka mer word ik verwelkomd door een grote, zwarte spin die zich een week geleden voor het eerst liet zien naast mijn bed en nu als bevroren op mijn spierwitte gordijnen zit, duidelijk niet van plan om uit zichzelf te vertrek ken. Ik schrik van de bel met vi deoscherm waar ik nog altijd niet veel van begrijp en buzz Es ther naar binnen. Ook mijn andere zusje gaat de stad verlaten. Ergens in Drenthe, middenin een bos met een meer en kabouters (dat be weert mijn neefje Benjamin ten minste), gaat ze een huis betrek ken met haar man, de hond en natuurlijk hun zoon. Voor de al lerlaatste keer komt ze bij me langs voor een glas cava. Als Es ther met een sierlijke, nonchalan te beweging de spin in haar hand neemt en rustig blijft staan terwijl ik alleen maar kan den ken aan de kriebelende, harige poten tegen haar handpalm, vraag ik me af hoe het toch kan dat wij hetzelfde dna hebben. In alle rust schetst ze me hoe haar paradijs in Drenthe er pre cies uit zal komen te zien. Geïn teresseerd probeer ik te knikken, terwijl ze kalm het balkon op loopt en de spin vrijlaat. Even la ter heeft Esther fietssleutel- kwijt.nl gebeld en sta ik stomver baasd toe te kijken hoe een ex treem beleefde jongen, na mijn paspoort te hebben gecheckt, met een kort rukje mijn slot openzaagt en me 5 euro vraagt. „Pinnen, contant, wat u wil me vrouw." We zetten de fiets aan een ket ting en babbelen honderduit over heden, verleden en toe komst. Mijn zusje die altijd mijn kleintje zal zijn, mijn tegenpool, mijn dappere uitblinker, gaat een nieuwe gigantische onderne ming aan en ik kan niets anders dan glunderen van trots. Als we afscheid nemen, moet ik moeite doen om niet te huilen. De stad voelt bij voorbaat leeg zonder twee rotsen van bloedverwan ten. Ik vraag me af wie de volgen de keer de spin zal weghalen. 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! maandag 19 september 2016 Voor het eerst heeft een minder jarige in België euthanasie gekre gen. Nederlandse artsen onder zoeken situatie terminale kinde ren tussen 1 en 12 jaar. Bob van Huët Vlaanderen De Nederlandse Vereniging voor Kindergeneeskunde (NVK) en Stichting PAL Kinder palliatieve Expertise starten 1 januari 2017 met een kennis centrum dat expertise en bij stand bieden aan artsen, pa tiënten en hun ouders. In Ne derland overlijden - meestal als gevolg van aangeboren aandoeningen, kanker of acu te trauma's of infecties - ieder jaar rond de 1.200 baby's, kin deren en jongeren tussen de 0 en 21 jaar. Veel sterfgevallen worden voorafgegaan door moeilijke en emotionele discus sies rondom het levenseinde. 13 megapixel camera met supersnelle autofocus 5 inch display Tot wel 2 dagen batterijduur 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra Voor wie niet voor onverwacht hoge kosten wil komen te staan is er hollandsnieuwe. Want bij ons kun je altijd en overal online je verbruik inzien. En is je tegoed op dan bepaal je zelf of je tegoed wilt bijkopen. Kies ook voor 100% controle met bijvoorbeeld de Sony Xperia XA met zijn camera met supersnelle autofocus. Nu i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 10,- per maand. Voor het toestel t.w.v. 329,- betaal je bij ons gedurende je abonnement slechts 192,-. En voor slechts 5,- per maand extra verdubbel jij je bundel naar 2000 MB/MIN/SMS. Per maand €18,- waarvan €10,- abonnement en €8,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €192,-. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot en met 2 oktober 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13