WD: stop met baby's aanmelden voor school 10 NI Na een bizarre race won de Eritrese vluchteling Daniel Gebru op de Paralympics wielergoud voor Nederland. Zonder paspoort, dat wel. Ét Nederland betekent alles voor mij. Het staat voor vrijheid, vrede en de kans iets van je leven te maken AUSTRALIA Eén droom heeft Daniel Abraham Gebru voor de Paralympische Spelen: met een medaille om zijn nek koning Wil- lem-Alexander een hand geven. Het gaat gebeuren. Woensdag staat hij met de dertien andere gou den paralympiërs uit Rio op Paleis Noordeinde. „Ja man, ooohhhh. Geweldig", zegt hij een paar uur na zijn gouden race in Rio. En wie weet krijgt hij nog wel twee zoenen van koningin Maxima als ex traatje. „Joh, ik word er helemaal ver legen van." Paralympisch kampioen. Gebru kan het nauwelijks bevatten. De koers kent een bizarre ontknoping, waarin hij moet lossen in de laatste afdaling, valt, maar zich toch ook weer terug- knokt naar de twee kop lopers, de Australiër Alistair Donohoe en de Oekraïner Yehor Dementyev. Hij gaat 'erop en erover', maar de twee pakken hem terug. „Daarmee was mijn kans op goud eigenlijk verkeken, want in de sprint was ik kans loos tegen hen." Met het finishdoek in zicht heeft hij zich verzoend met brons, als hij de twee koplopers in hun vlammende eindsprint ineens de hekken in ziet vliegen. „Ik dacht eigenlijk dat ze na de streep waren gevallen. Maar toen ik langs ze reed en zag dat ze op het parcours lagen, realiseerde ik me: ik doe mijn han den maar omhoog, ik ga goud win nen!" Moederziel alleen Zestien jaar is hij nu in Nederland, de geboren Eritreër. Als kind van 15 ontvlucht hij de oorlog in zijn vader land, in zijn eentje. Geholpen door een buurvrouw, die hem op het vliegtuig zet. „Naar je ouders in Eu ropa", zegt ze. Maar zijn ouders zijn leeuw, gevormd uit minuscule klompjes, tulpen en grachtenhuisjes. „Nederland betekent alles voor mij. Staat voor mij voor vrijheid, vrede en mogelijkheden om iets van je leven te maken. Op de fiets heb ik het land leren kennen, de taal geleerd en weet ik overal de weg." Hij voelt zich volop Nederlander, woont er al meer dan de helft van zijn leven, is volledig ingeburgerd en spreekt uitstekend Nederlands. Maar hoewel in Rio het Wilhelmus voor hem klinkt, heeft hij geen Neder lands paspoort. Alleen een permanen- te verblijfsvergunning. Reizen doet hij op een vluchtelingendocument, wat koersen in veel landen moeilijk maakt omdat het niet overal erkend wordt. Dankbaar Gebru valt onder het generaal par don uit 2009, maar de te volgen re gels zijn weerbarstig. Voor een Neder lands paspoort moet hij eerst het oude uit zijn vaderland overleggen. Dat heeft hij niet en terug naar Eritrea is geen optie. Het regime waarvoor hij vluchtte, zou hem niet meer laten terugkeren. Door inspanningen van de bonden en mocht hij als volwaardig lid van de oranjeploeg starten in Rio. „Daar ben ik hartstikke dankbaar voor. Dat ik hier nu sta met een gouden me daille, dat is onbeschrijflijk. Ik heb er zo hard voor gewerkt, zo hard voor getraind. Ik heb mezelf heel veel druk opgelegd om hier goed te preste ren. Maar deze overwinning maakt al le opofferingen goed. Ik drink geen al cohol, maar ik ben echt dronken van geluk." niet in Europa. Moederziel alleen landt hij op Schiphol. Hij vindt zijn weg, langs opvanghuizen en door in- burgeringsprocedures. Volgt oplei dingen als lasser en kok, werkt als ca teraar bij de KLM. En hij pakt zijn oude liefde op, het wielrennen. In Eritrea een grote sport, door de Italiaanse kolonisatie. Gebru was er al jeugdkampioen. Hij valt op als semiprof en komt door een onvolgroeid linkerbeen in aanmerking voor de Nederlandse paralym pische selectie. „Ik ben hartstik ke trots dat ik voor Neder land mag rijden. Het voelt als een enor me eer", zegt hij, terwijl hij hard met zijn hand op zijn borst slaat. Hissen het rood, wit, blauw en oranje brult pontificaal een Neder landse Kamerlid Karin Straus eist dat staatssecretaris Sander Dekker van Onderwijs een einde maakt aan dergelijke afspraken tussen ge meenten en schoolbesturen. Die staan volgens de VVD'er op ge spannen voet met de vrijheid van onderwijs. „Het brengt jonge ouders in een onmogelijke parket", vindt Straus. „Hoe kun je op zo'n leeftijd bepa len welke school er bij je kind past? Of een kind baat heeft bij meer structuur of juist gedijt op een vrije school?" In de Wet op het primair onder wijs staat dat kinderen aangemeld kunnen worden op de dag dat ze drie jaar worden. De meeste kinde ren gaan in ons land vanaf hun vierde naar school. Als ze 5 jaar zijn, zijn ze leerplichtig. Ouders kunnen volgens de wet één, maar ook meerdere scholen om toela ting vragen voor hun kind. In 2013 is op verzoek van school besturen het systeem voor aanmel ding in Den Haag aangepast. Al op de eerste verjaardag krijgen ouders een brief in de bus met de aansporing om hun kind aan te melden. Race Dat kan maar op één school. Ouders zijn dat niet verplicht. „Maar het wordt niet gebracht als keus. Het wordt een race: wie het eerst komt, wie het eerst maalt", vindt Straus. „Toen mijn oudste dochter 2,5 of 3 jaar werd, kreeg ik een boekje van de gemeente met alle scholen in de omgeving en een korte om schrijving en de boodschap: ga u oriënteren. Maar dit is iets totaal anders." Volgens de gemeente kunnen de scholen daardoor beter plan nen en hebben ouders eerder dui delijkheid over de school waarop hun kind terechtkomt. Al sinds de invoering is er weerstand tegen de gemaakte afspraken. maandag 19 september 2016 Joost de Jong Goud op valreep voor Eritrese vluchteling Rio de Janeiro Daniel Gebru gouden plak. met De VVD wil af van scholen die ouders aansporen hun kind al op 1-jarige leeftijd aan te melden op een basisschool. Dat gebeurt bij voorbeeld in Den Haag. Volgens de partij is zo'n dwingend ver zoek in strijd met de wet. Hanneke Keultjes Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10