EUWS 9 Ik ga de nachtelijke debatten het meeste missen. En de geur van wilde beesten calculerend wordt, dan worden burgers dat ook. Studenten horen dat ze moeten investeren in zich zelf. Niet: wat kun jij voor de sa menleving betekenen? Dat is zor gelijk. Als Rutte over Zaandam zegt: 'Het is tuig, pleur op', dan gaan ze zich ook zo gedragen." „Ik denk nu nog wel eens aan het debat met toenmalig minister van Buitenlandse Zaken Uri Rosen thal, waarin hij ging uitleggen waarom hij niks deed tegen de executie van de Nederlands-Iraan- se mevrouw Bahrami in Iran. Ik had een motie van afkeuring in mijn achterzak moeten hebben. Toen ik in de auto naar huis zat, dacht ik: ik zat in een film." „Als ik me ergens schuldig over moet voelen dan zou ik dat doen, maar daar zie ik geen aanleiding toe. Ik had bij de kwestie in Jorda nië wel eerder excuses moeten aanbieden (een ambassademede werkster beklaagde zich over zijn opmerking dat ze er 'sensationeel' uitzag, red.). Mijn compliment was onhandig." „Ik heb wel eens een affaire gehad ja. Maar dat onderwerp behoort tot de privésfeer. Dat bespreek ik niet met jullie, maar met mijn vrouw." „Niet pijnlijk. Ik zie het meer als oude koeien." „Dat hoor ik niet terug op straat." „Dat is geseponeerd. Het was on zin, daarom heb ik ook meteen aangifte gedaan van smaad tegen haar man, die het verhaal ver spreidde. Ook dat is geseponeerd. Volgens de officier van justitie is hij over de schreef gegaan, maar hij is niet meer in Nederland. Op sporen heeft geen prioriteit. Ik had dat liever anders gezien." „We praten er thuis gewoon over. Dan leg ik uit hoe het zit. Kinde ren van 12 hebben het over Poké- mon Go. Dat is maar goed ook." „Het is een zware belasting voor je gezin. Onze deal is dat ik iedere avond terugga naar huis, in Die- men, zodat ik mijn zoon 's och tends in ieder geval zie. Dan vraagt hij: 'Zie ik je vanavond nog?' Als het erom spant om voor zijn bedtijd thuis te zijn, betrap ik mezelf erop dat ik nét een beetje harder ga rijden. „We hebben onze tradities. Elke vrijdagavond kijken we samen film. De voorpret begint 's mid dags al als hij vraagt 'wil je een lachfilm of een spannende?' In de zomer gaan we altijd drie dagen samen naar Drenthe. Dan doen we mannendingen. Takken zagen, hout hakken, vuurtje stoken." „Dat was verpletterend. Bijna ver lammend. Jacqueline en ik zijn er een maand uit geweest. Daarna heb ik een paar maanden lang de batten op de automatische piloot gedaan. Als iemand me interrum peerde, vocht ik niet terug." „We gaan geregeld naar het graf, op de mooiste begraafplaats van Amsterdam. Ik kom er graag. Pra ten met hem doe ik daar niet. Bid den wel. Ik heb me jarenlang fy siek slecht gevoeld in november. Ik realiseerde me pas later dat dat kwam omdat Marnix in die maand is overleden." „Je kunt de dood makkelijker ac cepteren als je begrijpt wat er is gebeurd. Jacqueline en ik hebben er alles over gelezen. Marnix had een pneumokokkenbacterie. In die tijd stierven daar 40 kinderen per jaar aan, maar het zat nog niet in het rijksvaccinatieprogramma. Het wrange is: artsen en specialis ten entten hun eigen kinderen wel in. Want zij wisten het." „Mensen vroegen mij na twee jaar voorzichtig: Zijn jullie nog steeds samen? Natuurlijk! Gelukkig wel." „We hebben hem ingeënt tegen pneumokokken, de eerste twee jaar waren we extra alert als er een hoestje was. Maar ik wilde niet overbezorgd zijn. Eerlijk ge zegd maak ik me nu meer zorgen. Als hij voor een auto komt, kan dat ook dodelijk zijn." Denkt na: „In ieder geval op meer tijd om op mijn motor te rijden. Ik heb me met een vriend voorge nomen met de motor naar de Noordkaap te rijden. Ik kon dat nooit plannen, want stel dat het kabinet valt. Ik kan me geen baan voorstellen die net zo druk is als deze. Ik hoop politieke partijen in het buitenland te gaan trainen en adviseren bij verkiezingen." Lacht: „Ik heb geen enkel bezwaar tegen een salarisverhoging." zaterdag 17 september 2016 Waar heeft u spijt van, als u te rugkijkt op de laatste jaren? U heeft geen spijt van de affaires en schandalen rond uw persoon? U heeft ook een slippertje gehad met een partijmedewerkster. Vindt u het pijnlijk dat we dat ter sprake brengen? Is het erg dat veel mensen u na achttien jaar Kamerlidmaat schap kennen als 'Dirty Harry'? Recent deed een vrouw aangifte tegen u vanwege aanranding. Uw zoon hoort die verhalen ook. Kun je als drukbezet Kamerlid ei genlijk wel een leuke vader zijn? Eind 2002 overleed jullie eerste zoon aan een hersenvliesontste king, toen hij 7 maanden was. Wat doet u om de herinnering aan hem levend te houden? Hoe verwerk je zo'n klap? Vaak lopen relaties stuk na het overlijden van een kind. Was u niet vreselijk bezorgd dat het met uw tweede zoon Maurits weer mis zou gaan? Waar kijkt u na het Kamerlid maatschap het meest naar uit? Verheugt u zich op een goed sala ris waarvan u niets hoeft af te dragen aan de partij?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9