Vereecken voelt nog altijd de boycot van Rusland ZEEUWS-VLAANDEREN 11 PERENPLUK IN VOGELWAARDE De appel- en perenpluk is in volle gang. We plukten een ochtend mee in Vogelwaarde. „Peren behandel je als eieren." wijst naar een rij bomen. „Vrijdag (gisteren, red.) moeten we tot hier geplukt hebben, dat gaat nooit luk ken." Doorwerken Niet dat de groep niet doorwerkt. Integendeel. Magda en Herman waarderen de plukkers enorm. „Vooral met deze hitte. Daarom hebben we deze week ijsjes ge kocht", aldus Herman. „Als we ze op zaterdag nodig hebben, zijn ze er ook", zegt Magda. Herman: „De meeste plukkers zijn gepensio neerden, maar Diana bijvoorbeeld heeft ook een baan in de zorg. Als De dag is nog jong, maar op de voorhoof den van de plukkers doemen de eerste zweetdruppels op. Het terrein van fruitbedrijf Ver eecken in Vogelwaarde is donder dagochtend bedekt met een war me deken. De mannen en vrou wen die de conferenceperen van de bomen plukken, klagen niet. „Dat hoort erbij. Werken jon gen!", bijt plukker Frans de ver slaggever toe. Frans is één van de 25 mensen die de komende weken appels en peren plukken in de boomgaard van de familie Vereecken. Hij plukt samen met Wim, Gerda en Carola. „Wees je wel voorzich tig?", zegt Wim. „Peren moet je als eieren behandelen!" Als peren al eieren zijn, moeten de plukkers er voor zorgen dat het geen gebakken eieren worden. De hoge temperaturen van de laatste weken zorgen voor een snelle rij ping. Het is zaak de vruchten zo snel mogelijk van de bomen te ha len, maar dat valt niet mee met dertig graden. „Herman is nu nog rustig", zegt Magda Vereecken over haar echtge noot. „Maar over een paar weken staat-ie te stuiteren hoor." Ze VOGELWAARDE Fruitbedrijf Vereecken in Vogelwaarde on dervindt nog altijd last van de Russische boycot van groenten en fruit uit EU-landen. Rusland weigert de producten al twee jaar lang, als reactie op sancties die de EU en de Verenigde Sta ten Moskou oplegden naar aan leiding van de bemoeienis met de oorlog in het oosten van buurland Oekraïne. De familie Vereecken voelt de boycot in de portemonnee. „Negentig procent van ons fruit is voor export", zegt eigenaar Herman Vereecken. „Voorheen ging er een aanzienlijk gedeelte naar Rusland. Peren van minde re kwaliteit, die bijvoorbeeld krom waren, gingen vaak naar Rusland. Nu dat niet meer kan, moeten we nieuwe landen vin den, maar eenvoudig is dat niet." Engeland bijvoorbeeld moet niets van peren van mindere kwaliteit weten, aldus Ver eecken. „Daar willen ze alleen het neusje van de zalm." Vereecken hoopt dat bijvoor beeld de Chinezen massaal aan de conferenceperen gaan. „Maar zo'n proces kan jaren duren." ze pas 's middags moet werken, komt ze 's ochtends plukken. Ook jonge huisvrouwen komen mee helpen. Geweldig." Hilaire Coone (74) uit Hulst werkt sinds 2003 bij Vereecken. „Toen ging ik met de vut. Ik was kraanmachinist. Snoeien was eerst wel Chinees voor mij. Maar het ging al snel goed. Nu, als het blad gevallen is en bloemen zich ontwikkelen, kom ik het oude hout wegsnoeien." De 71-jarige Eugène Luycks uit Hulst begon tien jaar geleden, nadat hij bij Mor- res was vertrokken. „We hebben een vaste kern, daardoor is het hier gezellig. We helpen elkaar. Als ik zie dat iemand een appel of peer heeft laten hangen, haal ik hem zelf van de boom." Het fruit dat van het dertien hectare grote terrein komt, gaat voor een gedeelte naar bedrijven in de directe omgeving. Zoals su permarkt Jumbo in Hulst, de Plus in Koewacht en groenten- en fruit bedrijf Schout in Absdale. Veel ap pels gaan, na een beurt van de schilmachine te hebben gehad, naar bakkers in de omgeving. Daar verdient Vereecken relatief het meest op. Herman: „De kost prijs van een kilo peren is momen teel ongeveer even hoog als de ver koopprijs. Afzet in de regio is goedkoper dan export, omdat de vervoerskosten lager zijn." Het reclameblok van Radio 10 is klaar. „10.00 uur", zegt de nieuws lezer. „Stop maar mannen", zegt Carola terwijl ze haar perenoogst in de kist legt. „Pauze!" zaterdag 17 september 2016 Plukkers van fruitbedrij f Vereecken zijn toffe peren Bob Maes Wim (links) en Frans legen hun verse oogst. In een kist gaan ongeveer 400 kilogram conferenceperen, fotoscamileschelstraete De peren gaan in grote kisten, die op treintjes worden gezet. Magda Vereecken laat de machine appels schillen. De geschilde vruchten gaan met name naar bakkerijen in de omgeving.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 95