Topavond voor Zeeuwse kameraden Wat is de perfecte naam voor jouw bedrijf? Wiebe Radstake vond de vrijheid op het water Opruimen fosfor is ingewikkeld en geld is bijna op Naast een oplossing voor de kerncentrale klopt Zeeland nu ook bij het Rijk aan voor de sanering van de voormalige fosforfabriek. Fruitplukkers zijn toffe peren zaterdag 17 september 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Jean-Paul 't Gilde is voor drie maanden uit zijn huis in Middel burg gezet. De poli tie vond drugs en een wapen bij hem. ZEELAND 4 Diederik Noordam uit Waarde is er nog schor van. Net als heel wat andere Zeeuwse fans van Feyenoord, zag hij 'zijn' club donderdagavond winnen van het grote Man chester United. De fans leven even op een roze wolk. ZEELAND 6 Petra Versluis uit Goes begon een bedrijf dat de helpende hand biedt bij boodschap pen, doktersbezoeken enzovoort. Maar hoe verzin je een goede naam? zeeland 2 Zeeuwse vrijbuiter Radstake leidt een on gebonden leven. Is hij niet op zee, dan reist hij met een dubbeldeks bus van cam ping naar camping. ZEELAND 16 Ernst Jan Rozendaal Middelburg De problemen bij Thermphos zijn onbeheersbaar. Tot die con clusie kwam de Statencommissie Bestuur gisteren. „Het enige dat zeker is, is dat nog heel veel onze ker is", vatte Kees Bierens (VVD) de problematiek samen. Het terrein van de voormalige fosforfabriek bij Nieuwdorp had al schoongemaakt moeten zijn, maar de planning is een aantal ke ren opgeschoven. De einddatum staat nu op 22 december, maar het is volstrekt onduidelijk of die wordt gehaald. Het opruimen van het fosfor is een klusje dat nog nergens ter we reld is uitgevoerd. Er zijn zelfs in ternationale experts ingevlogen, maar de sanering blijkt ingewik keld en gevaarlijk. Onlangs raak ten drie werknemers van de aan nemingscombinatie Decontami nation Services gewond doordat ze in aanraking kwamen met fos for. Dat heeft geleid tot extra aan dacht van tal van inspectiedien sten. Eind oktober is het sanerings budget van 41 miljoen euro op. Dat kwam grotendeels uit de boe del van de failliete fabriek en deels van het Rijk. Maar nu dreigt de teller te gaan lopen voor de provincie, die garant staat. Zelfs als de planning van 22 december wordt gehaald, lopen de beheers kosten nog twee maanden door. En wie legt het extra geld op tafel voor de sanering? De provincie heeft Thermphos nu, als tweede hoofdpijndossier, bij het ministerie van Economi sche Zaken op het bordje gelegd. Zeeland hoopt namelijk ook op hulp van minister Henk Kamp om de enige kerncentrale van Ne derland uit de penarie te helpen. Gedeputeerde, hou de hand op de knip. Het zal een keihard spel worden Harold van de Velde, SGP „We hebben hier een maatschap pelijk probleem te pakken dat we op moeten lossen en het is toeval lig in Zeeland", verklaarde gede puteerde Jo-Annes de Bat giste ren over Thermphos. Volgens hem heeft de provincie niet op een gesloten deur geklopt, maar is er nog tijd nodig om te kijken welke rol het ministerie kan spe len. „Dat zal in de loop van okto ber helder moeten worden." De Bat beloofde Provinciale Staten ui terlijk op 4 november met een voorstel te komen waarin moge lijk om extra financiering wordt gevraagd. Alle fracties waarderen de ma nier waarop hij bovenop de kwes tie zit. Gezamenlijk zaten ze giste ren met de handen in het haar over de te volgen aanpak. „Het proces is lastig te beïnvloe den", concludeerde Harold van de Velde (SGP). De betrokken par tijen zullen met elkaar in de slag moeten over het dekken van de kosten. „Gedeputeerde, hou de hand op de knip", maande Van de Velde. „Het zal een keihard spel worden." Het is een drukke tijd voor de fruittelers. De oogst van appels en peren is in volle gang. Het is hand werk en de vruchten wor den behandeld alsof het ei eren zijn. ZEELAND 11 Thermphos bezorgt provincie kopzorgen FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN N'S i vi&y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 92