u CPB: begrotingstekort valt hoger uit 7 Top in Slowakije eerste stap op weg naar nieuwe Europese Unie Europa wil volgend jaar op zijn 60ste verjaardag aan een tweede leven beginnen. Hoe dat leven eruit gaat zien, is nog onduidelijk. De schitterende beelden van Euro pese prominenten op een boot op de Donau en op de binnenplaats van Bratislava's middeleeuwse burcht verhullen de ontreddering waaraan het bijna zestig jaar oude project ten prooi is gevallen. Twistend en aarzelend zijn de leiders op zoek naar een toekomst zonder Britten. „Europa zit in een kritieke situatie", erkende giste ren zijn machtigste leider, Angela Merkel, op een informele top van de resterende 27 lidstaten. Het was een echo van de 'existentiële crisis' waarvan Commissievoorzit ter Juncker woensdag sprak. „Als we niet willen dat de Unie uiteen valt of verwatert, moeten we zor gen voor nieuwe impulsen", vindt ook Francois Hollande. Maar de positie van de Duitsers en Fran sen is verzwakt. Doorgaan alsof er niks is ge beurd, is volgens niemand een op tie, maar wat dan wel? Daarover lo pen de meningen uiteen. Euro pees president Tusk en de meeste Oost-Europese landen vinden dat het vertrek van de Britten moet leiden tot minder Europa en een terugkeer van 'macht' naar de lid staten. „Het zou een grote vergis sing zijn te denken dat het Britse nee enkel een Britse aangelegen heid is", aldus Tusk, volgens wie de Unie in zowat alle lidstaten zwaar onder vuur ligt. Brussel zelf en enkele West-Eu- ropese landen willen op een aan tal terreinen - bijvoorbeeld defen sie - wel voorzichtig meer samen werking. De sleutel, zo meent par lementsvoorzitter Martin Schulz, ligt bij de lidstaten. „Europa is hun project, zij moeten de verant woordelijkheid nemen voor wat ze zijn begonnen." Maar dat doen ze niet: „Unaniem een besluit ne men en dat daarna verwerpen als opgelegd door Brussel, maakt de Unie kapot. Wat we nu nodig heb ben is eenheid. Europa is zo sterk als de lidstaten toestaan." Voor de pro-Europeanen wordt Wat we nu nodig hebben is eenheid. Europa is zo sterk als de lidstaten toestaan het een harde strijd. Het zelfbe wustzijn in Oost-Europa is ge groeid, mensen als Viktor Orban ruiken hun kansen. Namens Po len, Hongarije, Tsjechië en Slowa kije presenteerde de Hongaarse premier gisteren een eigen plan. Geen verdere spreiding van vluch telingen uit Zuid-Europa, geen Eu ropese maatregelen tegen de toe vloed van goedkope Oost-Europe se arbeidskrachten. En Rutte? Hij wil de schade van de Brexit beperken. Hij wil dat Eu ropa teruggaat naar zijn kernta ken: goed bewaakte buitengren zen, banen, veiligheid door ons te wapenen tegen terreur en minder vluchtelingen. Maar ook een breuk met de bestuurscultuur. Rutte: „We moeten vanaf nu weer uitvoeren wat we afspreken." Twee van dit soort toppen verder, in december (Malta) en maart (Ro me), moet Europa er weer staan: op zijn 60ste verjaardag. Als het goed is was Bratislava de aftrap. Volgens de Miljoenennota komt de staat komend jaar 0,5 procent tekort, zo'n 3,5 miljard euro. De re kenmeesters komen echter uit op een min van 0,7 procent in 2017, zo'n 1,5 miljard euro meer. Dat blijkt uit de Macro Economi sche Verkenning (MEV), de finan ciële bijsluiter bij de Miljoenenno ta, die deze krant heeft ingezien. Het verschil is pikant, omdat het kabinet 1,5 miljard euro uittrekt om extra te investeren in onder meer veiligheid, zorg en onder wijs. Voor de Nationale Politie is komend jaar 221 miljoen euro extra beschikbaar. Het CPB waarschuwt daarnaast omfloerst voor problemen met de Europese Commissie, omdat Ne derland de aanbevelingen uit Brus sel niet helemaal naleeft. Ook wijst het bureau erop dat de over heidsuitgaven meer toenemen dan de bedoeling is. De staatsschuld daalt komend jaar naar 61,8 procent van het bruto binnenlands product, terwijl de economische groei uitkomt op 1,7 procent. De werkloosheid komt in Volgens de Miljoenennota komt de staat 0,5 procent tekort. Het CPB komt uit op 0,7 procent 2017 uit op 555.000 mensen zon der baan. In zijn Miljoenennota schrijft minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem dat Nederland er be ter voor staat. „De overheidsfinan ciën zijn meer in balans. Al met al is Nederland sterk uit de crisis ge komen", betoogt hij. Toch kan de vlag nog niet uit. „De veranderin gen waren niet pijnloos en de ge volgen van de crisis zijn nog niet weggewerkt." Uit de Prinsjesdagstukken blijkt hoe het kabinet het dreigende koopkrachtverlies voor ouderen en minima heeft gerepareerd. In de begroting is daarvoor in totaal 1,1 miljard euro verschoven. De bulk daarvan, 570 miljoen euro, gaat naar de huurtoeslag, 460 mil joen is er voor de algemene hef fingskorting, 360 miljoen voor de ouderenkorting en 130 miljoen voor het kindgebonden budget. Dekking is gevonden door de maximale arbeidskorting te verla gen. Daarnaast komen minder mensen in aanmerking voor de zorgtoeslag en gaat de derde schijf in de inkomstenbelasting iets om hoog. zaterdag 17 september 2016 Haperend Europa zoekt naar doorstart zonder Britten Frans Boogaard Bratislava Premier Rutte en zijn Luxemburgse collega Bettel in het kasteel van Bratislava, fotoafp Martin Schulz Het kabinet en het Centraal Plan bureau steggelen over de hoog te van het begrotingstekort. Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7