MODE& RENDS 15 Sweet sixteen In de modellenindustrie wemelt het van de mooie jonge meiden, en elk seizoen komen er meer bij. De kunst is eruit te springen-en dat doet Sara Dijkink (16) uit Volkel. Haar carrière begon gelijk met de jackpot: een plek in de mode show van Louis Vuitton. „Mijn eerste buitenlandse reis was naar Parijs voor een casting van Louis Vuitton", zegt Sara Dijkink (16). „Het was zo heftig! Ik was net 15, ging voor het eerst met de trein naar Parijs, samen met mijn agent Micha, ontmoette de art director. Ik kon niet bevatten wat er allemaal gebeurde. Maar ik wist: dit is hét merk waarmee je als model je carrière wilt beginnen. Ik wist dat het heel groot was en dat er een heleboel 'foute' tassen van Vuitton in omloop waren, neppers." Het vizier staat komend mode seizoen gericht op model Sara Dijkink. Sara is een van de ge zichten in de herfstcampagne van het Italiaan se Prada. Inter nationale mode tijdschriften, grote designers en topmerken willen met de sproetige tiener werken. Ontdekt „Ik ben op mijn 14de gescout via Instagram, 4 door Micha Krijger van Micha Models. Ze vroeg of ik fo to's wilde sturen, en dus gingen er wat snapshots van mij op sport- sokken in de tuin haar kant op. Sa men met mijn moeder heb ik een gesprek gehad op haar kantoor. Ik vertelde dat ik helemaal niet into fashion was, maar het modellen werk wel wilde proberen. Mijn beeld van mode is veranderd nu ik er zeifin werk. Ik leerde ontzettend veel van pro fessionals. Nog steeds sta ik ervan versteld hoe serieus mode wordt genomen, iets wat ik niet gewend was." Al snel volgden andere boekingen voor exclusieve modeshows. Prêt-a-porter, maar ook couture, waarbij de eisen nog hoger liggen. Maar liefst vijf couture- shows, waaronder die van Dior, mocht de Brabantse bijschrijven op haar cv, net als de historische modeshow van Fendi. „Fendi was geweldig. We vlogen met alle modellen en het make-up- team in een privéjet van Parijs naar Rome. Er lag een glazen catwalk op de Trevi-fontein waar ik overheen moest lopen, echt sprookjesachtig. Fendi heeft twee jaar terug de Trevi-fontein laten renoveren voor iets van 2,5 mil joen euro. Alle straten ernaartoe waren afgesloten, geen toerist kon erbij ko men. Je loopt de show met bekende modellen als Bella Hadid en Kendall Jenner. En je ontmoet natuurlijk Karl Lagerfeld, de belangrijkste man in de modewereld." Te jong? Dat Dijkink op haar leeftijd al zo veel indrukwekkende opdrachten heeft ge scoord, baart de buitenwereld zorgen. Bijna alle modellen beginnen jong. Kate Moss was 14, Naomi Campbell 15, een regulier tienerleven is het niet. Op zaterdag test-fotoshoots doen, in plaats van een bijbaantje in de horeca of champignons plukken. „Ik moet eerlijk toegeven dat ik het erg leuk vind", zegt Dijkink, „maar ik heb dus nooit een normaal bijbaantje ge had, omdat ik zo jong begon met dit werk. Ik vind het jammer dat ze in het buitenland soms vergeten dat je een 16-jarig meisje bent. We werken als volwassenen. We maken lange dagen." Gelukkig houden de meeste ontwerpers er rekening mee dat modellen jong zijn en mo gen ze vaak eerder doorpassen en eer der naar huis dan hun collega's van 23. „Modellenwerk is me nooit tegen- of meegevallen, want ik had er geen voor stelling van. Ik laat het gewoon op me afkomen." Dijkink leeft een leven waar veel jonge meisjes van dromen. Maar als tiener in zo'n harde industrie, is dat wel veilig? „Micha begrijpt waarmee ik bezig ben, hoe belangrijk school is. Ze staat voor mij klaar en ze gaat als het nodig is ook mee om alles uit te leggen, zodat je niet helemaal alleen bent. Soms reizen mijn ouders ook mee. „Ik had al een semi-exclusieve mode show gelopen voor Prada. Dan mag je alleen voor één ontwerper in Milaan de modeshow lopen, geen andere shows doen in New York en Londen, maar wel één show in Parijs." Aan die exclusiviteit zit een enorme hype verbonden, toekomstige boekin gen én een fijn bedrag. „Het was mijn eerste keer in New York. En dan gelijk Nog steeds sta ik ervan versteld hoe serieus mode wordt genomen SARA'S MATEN Lengte 178 cm Borstwijdte 76 cm Taille: 59 cm Heupen 86 cm Haar Bruin Ogen blauwgrijs Schoenmaat 39 werken met zo'n grote fotograaf als Steven Meisel. Dat was ongelofelijk. Ik was een optie. Ik moest met spoed een paspoort laten maken en tijdens een al geboekte vakantie naar Gran Canaria mocht ik niet in de zon zitten omdat ik anders te bruin zou worden. Twee da gen na mijn vakantie werd ik wakker gebeld dat ik geboekt was. Ik kon gelijk door, maar had geen idee wie Meisel was. Ik ontdekte via Google en You- Tube, je wilt toch weten met wie je werkt, dat hij echt heel goed was. En beroemd. Niet normaal „Micha zet mij vaak met beide benen op de grond en zegt dan: 'Saar, je weet dat dit niet normaal is hè, je bent echt goed bezig'. Goed dat ze dat zegt. Ik sta er net zo nuchter in. Af en toe denk ik erover na en besef dan: dat gaat lekker. Het komt ook doordat de andere mo dellen met wie ik omga zo nuchter zijn. Met divagedrag kom je nergens, dan willen ze je echt niet terughebben. Ik krijg nu allemaal foto's van kennis sen die me hebben gespot op grote bill boards op Times Square of in Dubai. Als meisje uit Brabant, uit een boeren dorp waar iedereen weet wie je bent, kun je niet onopgemerkt model zijn. Maar mijn ouders zijn trots, dat is het belangrijkste." Het werken in het hoogste eche lon van de mode-industrie staat in contrast met wat veel vrien den en schoolgenoten denken dat ze doet. „Vaak is het beeld dat modellen drugs gebruikende, bekvechtende, ver schrikkelijk onaardige meiden zijn. Jammer. Ik denk dat het komt door die geforceerde tv-programma's. Ik heb alleen met leuke mensen gewerkt en zelden iets naars meegemaakt. Het is ook niet de hele tijd feest. We wachten lang, werken en gaan op tijd naar bed om te kunnen presteren." Aan de toekomst geeft het model zich volledig over. „De fashionweeks komen er weer aan, maar ik weet pas heel kort van tevoren door welke modehuizen ik ben geboekt. Ik heb een beetje een dubbelleven, want na de laatste mode show switch ik gelijk weer naar scho liere en moet ik huiswerk maken. Ik moet namelijk mijn havodiploma nog halen." Een wensenlijstje met namen van de signers en magazinetitels heeft Dijkink niet. „Ik ben misschien nog niet op het niveau van sommige mensen met wie ik werk, maar ik benader elke klus pro fessioneel. Ik heb geen specifieke droom en geen supermodel dat ik wil evenaren. Ik vind mijn carrière een grote droom, elke opdracht is een ver rassing waar ikflabbergasted van ben. Louis Vuitton, Prada, Fendi, Dior, ik kon me niet voorstellen daarbij te mo gen zijn. Dat is al een droom op zich." i september 2016 PZ Hoe een school meisje van het Nederlandse platte land op de billboards van New York en Dubai terechtkwam. De belofte uit Br c c Tekst Xaviera Aubri Foto's ANP, Micha Models Valentino, collectie herfst/winter 16/17 FOTOEPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79