hollands nieuwe. 'Filerat' raast over rustplaats Turkije boos om arrestatie Voor wie niet voor onverwacht hoge kosten wil komen te staan! Huawei P9 Lite 6 NI ÖZCAN AKYOL Column hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! De Verkeers Informatie Dienst (VID) waarschuwt voor de geva ren en voor de knelpunten op in- voegstroken die daardoor ont staan. De VID heeft steekproefsge wijs het aantal fïleratten bij rust plaatsen geteld. Een derde van het verkeer bleek op sommige lo caties het tankstation voorbij te rijden. Op de A4 bij Den Ruygen Hoek reden elke minuut twee sluipers een deel van de file voor bij. „Automobilisten denken op die manier sneller van A naar B te komen, maar dat blijkt in de praktijk toch vaak anders uit te pakken", zegt Patrick Potgraven van de VID. „Door het extra in voegen worden files langer, om dat de hoofdrijbaan het aantal in- voegers niet kan verwerken." Het fenomeen filesluipen is te rug van weggeweest. In het be gin van deze eeuw ondervonden de snelwegen er ook hinder van, maar door de stagnerende econo mie en meer en bredere wegen stierven de fileratten uit. Inmid dels is het al een aantal jaren drukker op de weg. „We zitten nu weer op het niveau van 2007", aldus Potgraven die op merkt dat fileratten 'gevaarlijk bezig zijn'. „Kinderen spelen op rustplaatsen en logischerwijs wordt er niet stapvoets gereden bij die inhaalmanoeuvres." Daar naast is het gewoon ongewenst gedrag, zegt Potgraven. „Maar strafbaar is het niet." Toch zijn er volgens hem wel twee manieren om filesluipen op rustplaatsen tegen te gaan. „De infastructuur zou op de schop moeten. Frankrijk is daar Door het extra invoegen van filesluipers worden de files langer een goed voorbeeld van, daar rijd je op een parkeerplaats bijna een soort parcours voordat je weer op de snelweg bent." Een tweede oplossing is een anti- sluipsysteem installeren. Mid dels kentekenregistratie laat een stoplicht het verkeer sneller door dat een aantal minuten op de rustplaats is geweest, omdat er is getankt of gepauzeerd. De Turks-Nederlandse tv-journa- list Fatih Özyar werd afgelopen maandag, opgepakt in Zaandam, net als de 'treitervloggers' van Turkse afkomst die in die plaats voor overlast zorgen, en waar over hij verslag deed. De verslag gever wilde niet weggaan toen de politie dat vroeg. Turkije noemt die aanhouding nu 'buitenproportioneel'. Pre mier Yildirim zegt met 'spijt en verbijstering' te zien hoe zijn aanhouding in Nederland amper wordt belicht, terwijl ons land zich zo druk maakt om de vrij heid van meningsuiting in Tur kije. „Nederland is alleen voor een vrije pers als dat Nederland goed uitkomt", aldus de Turkse premier in een verklaring. Özyar zelf, die al snel werd vrij gelaten en gisteren weer in Zaan dam was om verslag te doen, zegt intussen honderden keren te zijn bedreigd in Nederland. Dat zou gebeuren om de manier waarop hij verslag doet over de zaak rond de treitervloggers in Zaandam. Op de Turkse tv stelde hij dat die jongens zjin opgepakt 'omdat ze van Turkije en de Turk se president Erdogan houden'. Het tv-fragment werd ook op de Nederlandse televisie getoond en oogstte veel kritiek. Volgens de 54-jarige Özyar zijn zijn woor den 'uit de context gehaald'. „Ik heb nog veel meer gezegd. Ik ken deze jongens goed en ze zijn heel kwaad over hoe het er in Ne derland aan toe gaat", aldus Özyar. Hij wil aangifte doen. De man om wie de hele kwestie 'Treitervlogger' Ismail llgun (19) kwam gisteren vrij na drie dagen hechtenis draait, treitervlogger Ismail ll gun (19), kwam gisteren vrij na drie dagen hechtenis. Volgens een vriend is hij niet in Zaan dam. De vlogger blijft verdachte van opruiing en aanzetten tot ge weld. Onze premier zwengelde twee weken geleden tij dens het televisieprogram ma Zomergasten onbedoeld een discussie aan over zijn leven zon der partner. Hij noemde dat het laatste taboe. Doordat ik me op een leeftijd be vind waarop iedereen kinderen krijgt, of in ieder geval die ambitie heeft, weet ik wel beter: er bestaat een véél groter taboe. De Niet-Invasieve Prenatale Test (NIPT) is bedacht voor zwangere vrouwen die hun foetus willen laten screenen op eventuele syndro men, bijvoorbeeld Down, Edwards of Patau. In Nederland maak je pas aan spraak op deze test als er in een eerder stadium, tijdens de nek- plooimeting, iets van een verdik king is gespot. Bij onze zuiderburen heeft iedereen toe gang tot het prenata le onderzoek, daar om stappen ontzet tend veel Neder- iVfe zien in onze omgeving dat er schimmig wordt gedaan over afgebroken zwangerschappen den, waarmee het leven van de ouders ook voorgoed verandert. Over het algemeen durven weinig mensen hier in het openbaar over te praten. Er bestaat een kans dat ze worden gelabeld als egoïsten en zelfs moordenaars. Ouders van kinderen met een syndroom en re ligieuze fanatici trekken fel van leer tegen het toekomstbeeld van een wereld die niet toegankelijk is voor imperfecte zuigelingen. En zo blijft deze kwestie altijd onder huids bestaan, waardoor veel opge kropte frustraties en gestold ver driet moeilijk verwerkt kunnen worden. Waar veel betrokkenen en acti visten aan voorbijgaan, is het feit dat er rond dit thema geen univer sele moraal bestaat. Net als bij de nieuwe donorwet zien we dat zelf beschikking veel waard is. Tegelij kertijd willen we van alles vinden over de keuzes van anderen. Door die houding drukken we abortus om medische redenen steeds ver der in taboesferen. landse stelletjes in de auto om in een Brussels ziekenhuis mogelijke afwijkingen uit te sluiten. Maar als de NIPT-test vervol gens uitwijst dat een kind een geestelijke of fysieke handicap heeft, komen de ouders voor een enorm ethisch dilemma te staan: doorzetten of aborteren? Mijn vriendin en ik hebben nooit voor deze keuze ge staan, het lijkt me vrese lijk, maar we zien wel in onze omgeving dat er schimmig wordt gedaan over afgebroken zwanger schappen. Het is natuurlijk ontzet tend fijn als een verliefd koppel met veel feeste lijkheden op Facebook kan melden dat er een spruit aankomt. Veel lastiger is het om vrije lijk te praten over op zettelijke vruchtafdrij ving, louter omdat het kind anders zal wor- BUNDELVERDUBBELAAR: 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND zaterdag 17 september 2016 @OzcanAkyol Dilemma Voor wie niet voor onverwacht hoge kosten wil komen te staan is er hollandsnieuwe. Want bij ons kun je altijd en overal online je verbruik inzien. En is je tegoed op dan bepaal je zelf of je tegoed wil bijkopen. Kies ook voor 100% controle met bijvoorbeeld de Huawei P9 Lite. Nu i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 18,- per maand. Voor je toestel t.w.v. 299,- betaal je bij ons gedurende je abonnement slechts 192,-. En voor slechts 5,- per maand extra verdubbel jij je bundel naar 2000 MB/MIN/SMS. Per maand €18,- waarvan €10,- abonnement en €8,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €192,-. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot en met 2 oktober 2016. De 'filerat' is in opmars. Meer automobilisten rijden parallel aan de snelweg of proberen de file in te halen via een rust plaats. Sanne Riepema Lijnden —Patrick Potgraven, VID De Turkse premier Yildirim is boos op Nederland vanwege de aanhouding van journalist Fatih Özyar. Victor Schildkamp Peter Winterman Zaandam 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6