Beste Gerbert van Loenen, 'Syrië zette chloorgas in' W €69,00 5 Westfries Museum heeft gestolen kunst terug KIPPENVELMOMENT Deze wet helpt die mensen juist. Ze weten straks dat de overlede ne geen bezwaar heeft gemaakt, ondanks meerdere herinnerin gen." Denkt Bart niet dat veel men sen de registratie simpelweg zul len negeren, en de nabestaanden daarom nog steeds geen zeker heid hebben? „Er wordt veel on zin verteld over de nieuwe wet. Er komt eerst een langdurige cam pagne, daarna krijgen mensen de registratievraag veelvuldig voorge schoteld. Op allerlei mogelijke manieren. Als je dat allemaal ne geert, zeg je volgens mij heel dui delijk: ik heb geen bezwaar." Dat vooral PW-stemmers nega tief reageren op de donorwet, komt volgens Bart doordat de kwestie voor veel mensen uit de lucht kwam vallen. „Weinigen hadden verwacht dat deze wet het zou halen, er was weinig aan dacht voor. Ineens kwam dinsdag het bericht: wie niet registreert, doneert. Vooral bij mensen die toch al kritisch richting de over heid zijn, is dat slecht gevallen. Op internet zie ik veel reacties in de sfeer van 'De staat gaat nu over mijn lijf, of: 'De overheid wil mijn organen stelen'. Daar is to taal geen sprake van. In het wets voorstel is opgenomen dat er eerst een campagne komt die twee jaar gaat duren en ik hoop dat die veel van die angsten weg neemt. Dan komen we een beetje uit de hyperige sfeer die nu ont staan is." Bedankt voor de brief die u me stuurde. Orgaandona tie is inderdaad een gevoe lig onderwerp, dat zijn we met elkaar eens. 150 men sen sterven elk jaar, door dat orgaandonatie voor hen te laat komt. Daar wil ik wat aan doen. Daarom vind ik het ook jammer dat u de uitvoerige en res pectvolle discussie die in de Tweede Kamer terug brengt tot de uitspraak: 'Mijn lijf is geen zak met organen, waar de staat in mag grabbelen als het zo uitkomt.' Ik hoop dat ik met mijn antwoord een deel van uw zorgen en be zwaren weg kan nemen. De discussie die u op werpt over hersendood zijn bij donatie, staat los van onze wet. Wij wijzi gen niks aan het hersen- doodprotocol: een vastge stelde hersendood is een onomkeerbaar feit, de her senen zijn onherstelbaar kapot. En als je hersen dood bent, is alles wat ie mand tot mens maakt - communiceren, zelfstan dig ademhalen - verdwe nen. Ook zonder orgaando natie zou de behandeling gestopt worden. En natuur lijk is dat plotselinge af scheid moeilijk, maar men sen kunnen juist ook troost halen uit de weten schap dat de dierbare meerdere anderen heeft kunnen redden. Laat ik daarnaast een groot misverstand uit de weg helpen: de staat zou in on ze donorwet over je orga nen gaan. Dat is absolute onzin. Ik wil er met deze wet juist voor zorgen dat je meer te zeggen hebt over je lijf dan in de huidi ge situatie het geval is. Op dit moment besluiten de nabestaanden over je lichaam, in elk geval geldt dat nu voor de 9 miljoen mensen van wie we niet weten of ze wel of niet do nor willen zijn. Met onze donorwet stimuleren we dat mensen een eigen keu ze maken, of dat nou 'ja', 'nee', of'mijn nabestaan den besluiten' is. DOOR DE GEVEL Poetin houdt vol: de Krim is niet geannexeerd Turkije vraagt om uitlevering van Gülenaanhanger Een reeks aanvallen in Syrië met chloorgas tussen april 2014 en au gustus 2015 was het werk van de Syrische regering. Dat is de con clusie van een onderzoek van de Verenigde Naties, waarop persbu reau Reuters de hand heeft we ten te leggen. Volgens een ano nieme diplomaat baseerde de VN zich op inlichtingen van wes terse landen en uit de regio. Hij wist zelfs de specifieke eenhe den van de Syrische krijgsmacht te noemen die de aanvallen uit voerden, waaronder de 22e Divi sie en de helikoptersquadrons 255 en 253 van de luchtmacht. De Syrische regering heeft het ge bruik van chemische wapens al- tijd ontkend. zaterdag 17 september 2016 FOTO HH KIEV/HOORN De Oekraïense autoriteiten hebben gisteren vijf Nederlandse schilderijen overgedragen aan het West fries Museum in Hoorn. Mu seumdirecteur Ad Geerdink (foto) nam de kunstwerken in ontvangst op de Nederlandse ambassade in Kiev. „Een kip penvelmoment", zei hij. Over de staat van de doeken was hij minder te spreken. De schilde rijen werden met negentien an dere doeken en zeventig stuk ken zilverwerk begin 2005 uit het museum geroofd. De rest is nog niet terecht. FOTO EPA/SERGEY DOLZHENKO Met vriendelijke groet, Pia Dijkstra informatie H0TELDEAL.NL/K09171 zmaazob™ C.088-0331506 BISJKEK Rusland heeft de Krim niet geannexeerd. Het schier eiland aan de Zwarte Zee heeft zich zelf losgemaakt van Oekraï ne. Dat heeft de Russische presi dent Vladimir Poetin gisteren ge zegd op een conferentie van de GOS, de Gemenebest van Onaf hankelijke Staten die vroeger tot de Sovjet-Unie behoorden. Vol gens de meeste landen in de we reld werd de Krim wel degelijk in gelijfd door Rusland. Volgens Poetin keerde de bevolking op de Krim zich af van de regering in Kiev. De bewoners van de Krim hebben een referendum over af scheiding gehouden naar de re gels van de VN, aldus Poetin. DEN HAAG Turkije heeft Neder land om de uitlevering gevraagd van iemand die lid zou zijn van de Gülenbeweging. Dat schreef het kabinet gisteren in antwoord op vragen van het CDA. Het verzoek heeft echter betrekking op feiten die plaatsvonden vóór de couppo ging van 15 juli. Verdere medede lingen werden niet gedaan. De re gering in Ankara beschuldigt de Gülenbeweging ervan achter de mislukte machtsgreep te zitten. Al lang daarvoor was de relatie tussen de regerende AK-partij en de Gülenbeweging verstoord. En kele maanden voor de couppo ging is de beweging aangemerkt als terroristische groepering. Een villa aan de Naarderweg in Laren is gisteren ernstig bescha digd doordat een tractor dwars door de gevel reed. Hoe het onge luk kon gebeuren, is nog niet duidelijk. De bestuurder van de trac tor is opgenomen in het ziekenhuis, foto caspar huurdeman NEW YORK 3 dagen halfpension nabij Winterberg Pension-Gasthof-Haus im Wiesengrund 2 overnachtingen incl. ontbijt 2 x 2-gangendiner t.w.v. 30,00 p.p. •s Hotel op Zoover beoordeeld met een 8,9! Tip: rondleiding door de grotten van Attendorn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5