O 22 ZEELAND De Bruijn bij laatste vier in Grand Prix 's Lands Welvaren houdt leiding vast Internationale top speelt in Vlissingen Droogte voorkomt duel Dauwendaele Videoanalist uit Oostburg maakt onder meer de wedstrijdbespreking met trainer Peter Bosz. PIETER MOREL VIDEOANALIST AJAX A Driebander Jean Paul de Bruijn is in de Grand Prix van Oosterhout doorgedrongen tot de halve finale. De Hulstenaar trok in de achtste finale de goede lijn die hij in het hoofdtoernooi inzette door. Frans van Schaik, een gevaarlijk outsider, kon het De Bruijn niet al te lastig maken en werd versla gen met 40-22 in 32 beurten. In de kwartfi nale wachtte de tweevoudig Grand Prix-winnaar van dit seizoen Raimond Burgman. In Vlaardingen eerder dit jaar stonden zij ook al tegenover elkaar en won Burgman. Nu draaide De Bruijn de rollen om en won met 40-27 in 23 beurten. De driebanders van 's Lands Welvaren speel den met 4-4 gelijk tegen Teletronika. De ploegen waren voorafgaand aan het duel on geslagen koploper in de tweede divisie en bleven dat na de puntendeling. Francis Forton handhaafde zijn ongeslagen status en versloeg zijn landgenoot Vic Her- reweghe overtuigend met 31-40 in 30 beur ten. Michel Vink zorgde voor de tweede par tijzege al was het na een zeer matig duel met Erwin Vissenberg, 26-35 in 71. Tonny van Iwaarden kwam tegen Rudy Persijn één punt tekort (40-39). Rinus Pankow verloor royaal (35-29). Op het Badstrand in Vlissingen worden dit weekeinde twee internationale beachtennis- toernooien gehouden. Bij de mannen en vrouwen zullen 55 internationale tennissers met een rating tussen 67 en 750 van de we reld deelnemen. De koppels komen uit Ame rika, Aruba, Slovenië, Frankrijk, Duitsland, België, Italië, Engeland en Nederland. Het Schouwse duo Pieter Boot en Ronald van Slooten, dat onlangs weer Nederlands kam pioen werd en deelnam aan het WK in Ita lië, treedt ook aan. De toernooien worden vandaag en morgen vanaf 10.00 uur ge speeld. De winnaar bij de mannen krijgt een wildcard voor de Zeeland Beach Clas sics, die later deze maand wordt gehouden. De voetbalwedstrijd Dauwendaele-DBGC is voor vandaag afgelast vanwege de droog te. Het is een duel in de tweede klasse van het zaterdagvoetbal. Door de droogte zijn de natuurgrasvelden in Middelburg en Vlis singen onbespeelbaar verklaard door de ge meentes. Verscheidene jeugdwedstrijden zijn daardoor ook afgelast. De wedstrijden van de eerste elftallen worden indien moge lijk op het kunstgras gespeeld. Dat geldt bij voorbeeld voor GPC Vlissingen-Kruiningen (aftrap 15.00 uur). Mobach Boere De Nooijers Het zou een hersen- kraker zijn bij me nig voetbalquiz: wie had er zowel een aandeel in een kampioenschap van Ajax als van Oostburg? De per soon die het antwoord is op deze vraag mag zich al bijna zeven jaar een Godenzoon noemen. Ooit keek hij samen met Johan Cruijff en Wim Jonk naar de wed strijd Ajax Bi-Feyenoord Bi. De ge lukkige: de nuchtere Zeeuws-Vla ming Pieter Morel (31). „Af en toe knijp ik echt wel in mijn arm", is het hoofd-videoanalist van Ajax eerlijk. Toch is het voor Morel na zeven jaar de normaalste zaak als hij 's ochtends bij binnenkomst de hand schud van zijn collega's Ik heb nu vrij snel door welke aanpak per speler het beste is. Winston Bogarde en Richard Wit- schge. „Zoiets vind ik essentieel, wil je goed kunnen functioneren binnen een organisatie." Na drie seizoenen binnen de jeugdopleiding te hebben gewerkt hevelde Frank de Boer hem begin 2014 over naar de A-selectie. Toe val of niet, de club behaalde ver volgens de vierde titel op rij, iets dat nog nooit eerder lukte. Morel lacht het feit weg. „Mijn rol is niet bepalend, eerder ondersteunend. Ik voorzie trainers en spelers van beeldmateriaal en statistieken. De focus ligt maar net op vragen waar de trainer belang aan hecht. Hoe kunnen we het beste druk zetten, waar liggen de ruimtes bij de tegenstander?" Tegenwoordig doelt hij bij het woord trainer op Peter Bosz. Acht jaar geleden was het nog Wim Fe- nijn - huidig trainer van Biervliet - die opkeek als Morel het woord trainer in de mond nam. De video analist was destijds speler van de toenmalige vijfdeklasser Oost burg, de club waar hij op zijn vijf tiende voor debuteerde. „In 2008 ben ik daar vertrokken, met een ti tel op zak. Maar ook toen had ik vooral een ondersteunende rol", lacht Morel. „Ik had het Cios al af gerond en zat toen in het eerste jaar van mijn studie Sport, Mana gement en Ondernemen in Am sterdam. De combinatie met zelf voetballen was lastig waardoor ik ben gestopt." De rood-zwarten kunnen nog al tijd op belangstelling rekenen van de Ajacied, maar de momenten dat hij in zijn geboortedorp neer strijkt zijn schaars. „Eigenlijk al leen tijdens een interlandweek. Dan vind ik het heerlijk om terug te gaan." Tijdens die korte break krijgt Morel vaak dezelfde vraag voorgeschoteld van zijn Zeeuws-Vlaamse gezelschap: 'Wat doet een videoanalist nou pre cies?'. De Zeeuw geeft een inkijk je. „Mijn voornaamste taak is ei genlijk om de informatieover dracht zo effectief mogelijk te ma ken. En hoe kun je sporters nou makkelijker prikkelen dan met beelden?" Daarom zit Morel tij dens trainingen en wedstrijden achter zijn laptop om acties en spelfases te coderen. Zodoende kunnen trainers snel de gewenste videoclips bekijken. Ook rondom wedstrijden is er voor Morel een belangrijke taak weggelegd. Voorafgaand heeft hij contact met de wedstrijdscout over de tactiek en spelers van de tegenstander. Ook informeert hij Ajacieden over hun directe tegen stander, mocht daar behoefte aan zijn. „Op de wedstrijddag zelf be reid ik samen met de trainer nog een korte wedstrijdbespreking voor. Even de laatste info doorne men om spelers in de juiste ge moedstoestand te brengen. En tij dens de wedstrijd codeer ik vanaf de perstribune." Hoezeer de baan Morel ook be valt, ook hij heeft verdere ambi ties. „Kun je doorgroeien? Die vraag stelde ik mezelf vorig jaar. Kijk, ik had al nooit verwacht om in de positie van videoanalist te komen, dus dan ben je benieuwd wat er nog meer in het vat zit." En kele maanden terug vond Morel, die een contract voor onbepaalde tijd heeft, een nieuwe uitdaging in de rol van hoofd-videoanalist. „Toch ambieer ik ook andere werk zaamheden. Een rol waarin je meer werkt tussen trainers en spe lers, als een soort coach." Vandaar dat Morel vorig jaar in de leer ging bij mental coach Peter Murphy. Bovendien volgde hij een studie emokinesiologie, een therapie die zowel lichamelij ke als emotionele problemen kan verhelpen. „Ik heb nu vrij snel Ik had nooit ver wacht om in de positie van video analist te komen. door welke aanpak per speler het beste is. De één heeft bijvoorbeeld baat bij een langere bespreking, de ander niet." Ook de technologi sche ontwikkelingen ontgaan Mo rel niet. „Momenteel zijn we aan het testen met virtual reality-bril- zaterdag 17 september 2016 DRIEBANDEN DRIEBANDEN BEACHTENNIS VOETBAL 6 Wielrenner Jar- no Mobach is gis teren dertiende geworden bij de wegwedstrijd bij het Europees kampioenschap in het Franse Plu- melec. De acht tienjarige junior uit Philippine werd derde in de pelotonsprint. Eerder deze week werd hij al zesde bij het EK tijdrijden. 3 Tom Boere was gisteravond tref zeker voor FC Oss. De aanval ler uit Terneuzen scoorde drie maal tegen zijn vorige werkge ver FC Eindho ven. FC Oss, waar ook Istvan Baxk speelt, won met 6-2. 3 Vader Gérard en zoon Bradley de Nooijer joegen koploper Jong PSV schrik aan met Dordrecht. Halverwege leid de Dordt met 1-2 in Eindhoven. Uit eindelijk werd toch verloren (3-2), waardoor Dordt op drie pun ten bleef staan. Pieter Morel man Juriën Dam Amsterdam Pieter Morel Pieter Morel a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58