groene archipel natuur architectuur ciirers qroe oanen toekoms ecoioaie en economie brouwers Meer weten over Brouwerseiland? Ga naar brouwerseiland.info Brouwerseiland zal worden gerealiseerd op de plaats van de Middelplaat- haven, overgebleven na de aanleg van de Deltawerken in 1972. De huidige bodem van de haven is op dit moment nog grotendeels afgedekt met een dikke laag verontreinigd slib, er is sprake van een gebrekkige water doorstroming en het water is op de diepere delen zuurstofloos. Een grote ecologische uitdaging. Deze voormalige werkhaven wordt getransformeerd tot een groene archipel van 13 natuureilanden met duinen, streekeigen beplanting en een rijke onderwaterwereld. Nieuwe natuur wordt aangelegd op plekken waar het eerst niet was, naadloos aansluitend op de bestaande natuur. Binnen de nieuwe natuur wordt slechts 20% bebouwd. De overige 80% bestaat uit land en water waar volop ruimte is voor flora en fauna. Ook de waterkwaliteit en de onderwaternatuur worden verbeterd. Op deze manier ontstaat een plan waarbij het gehele bebouwde oppervlak buiten de Natura 2000-grens blijft en waarbij gekozen is om de oevers die grenzen aan Natura 2000 te verzachten en te verlengen. Brouwerseiland is een project waarin natuur, visserij, middenstand en recreatieve voorzieningen geïntegreerd worden. Een duurzaam samenspel van natuur, verblijven, werken en water gerelateerd recreëren. De opzet zonder individuele erfafscheidingen, zorgt voor een door lopend landschap. De betrokkenheid bij de natuur is overal. Op een gedeelte van de nieuwe natuureilanden worden strandhuizen gerealiseerd die opgenomen worden in het landschap. Binnen en buiten, land en water lopen in elkaar over. Het concept doorbreekt de bestaande recreatieve formats en voorziet in de behoefte van de individueel ingestelde mens die waarde hecht aan exclusiviteit, rust, ruimte, natuur en cultuur. Gebouwd op een ecologische manier met natuurlijke materialen met duurzame energie en -technische voorzieningen. De totale investeringssom voor Brouwerseiland bedraagt 180 miljoen. Een deel daarvan is reeds uitgegeven gedurende de planvormingsfase. De overige investeringen vinden gedurende 2017 en 2018 plaats. Uit recente berekeningen van het Kenniscentrum Kusttoerisme blijkt dat de aanleg van Brouwerseiland gedurende 2017 werk voor ruim 250 banen zal creëren en gedurende 2018 werk voor bijna 500 banen. Deze banen worden vooral gecreëerd in de bouwsector, maar ook in de zakelijke dienstverlening en de handel (groot- en detailhandel) wordt volop werk gegenereerd. Deze impacts treden niet alleen op tijdens de aanleg en bouw van Brouwerseiland. Na realisatie komt er in de regionale economie jaarlijks een extra input van 40 miljoen en worden ruim 500 permanente banen extra gecreëerd. Bouwen aan een gezonde toekomst is nooit klaar. De wereld verandert continue en dus ook de wensen en eisen van de bezoekers van Zeeland. Het is aan de ondernemers om daar op in te spelen. Brouwerseiland is een van die ondernemersinitiatieven. Dit zogenaamde vliegwiel project zorgt voor veel werk tijdens de aanleg en bouw voor regionale bouwers en daarna voor veel permanente banen voor de regio. Met Brouwerseiland wordt de weg naar de eilanden Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee geopend voor een nieuwe doelgroep, een aanvulling op de bestaande bezoekers en dat geeft de broodnodige ruimte aan de regionale ondernemers om hun bakens te verzetten. Het enthousiasme is groot. Er zijn al veel gesprekken gaande tussen de verschillende ondernemers over de toekomstige mogelijkheden. Daar waar zich nu een werkhaven bevindt, op dit moment in gebruik door Rijkswaterstaat om te laden en te lossen, zal straks een groene recreatieve archipel ontstaan, een natuurlijk geheel vormend met de naastgelegen surf- en recreatiebaai. De locatie, oppervlakte en parkeercapaciteit van de huidige surf- en recreatiebaai blijven onveranderd. De nieuwe oevers naar de surf- en recreatiebaai toe zullen zachter worden. Daar waar nu nog basaltblokken liggen wordt een openbaar strand aangelegd zodat het nog geschikter wordt om er te recreëren. Water en water gerelateerde recreatie zijn een integraal onderdeel van Brouwerseiland. Er is dan ook veel onderzoek gedaan naar de recreatieve kwaliteiten van de Middelplaathaven en haar omgeving. Het ontwerp, de vormgeving van de eilanden en de natuur ontwikkeling in het plangebied vergroten deze kwaliteiten en zorgen voor een natuurlijke verbinding met de omgeving. Door bijvoorbeeld gedegen uitgebreide windonderzoeken te laten uitvoeren door verschillende gerenommeerde bureaus kon worden aangetoond dat met de komst van Brouwerseiland er marginale veranderingen op o.a. het windklimaat optreden. De kwaliteit en attractiviteit van de Noordelijk gelegen surf- en recreatiebaai blijven volledig bestaan en worden versterkt. Aan de westkant van de archipel wordt een passantenhaven gerea liseerd, ook geschikt voor grotere schepen. In aanvulling op de recreatieve ligplaatsen die binnen de archipel liggen. Rond de passantenhaven zal een gezellig en interessant openbaar toe gankelijk dagrecreatief gebied ontstaan met prachtige vergezichten over het water. Maart 2016 werd in Den Haag de Erfpacht-Raamovereenkomst getekend tussen Staatsbosbeheer, Rijks Vastgoed Bedrijf en Brouwerseiland BV. De erfpachtgelden opgebracht door Brouwerseiland zullen terug vloeien naar de Grevelingen t.b.v. natuurontwikkeling, onderhoud en beheer van de natuur en recreatieve doelen. Deze afspraken zijn vastgelegd voor de lange termijn (50 jaar). Bovendien wordt met deze erfpachtovereenkomst mogelijk een aan zienlijke bijdrage geleverd aan de financiering van de doorlaat in de Brouwersdam met als doel de verbetering van de onderwaternatuur in het Grevelingenmeer. Brouwerseiland geeft hiermee uitvoering aan de Eco2-gedachte: economie en ecologie in balans. De erfpachtgelden vormen een substantieel deel van het bedrag dat nodig is om de komende jaren zorg te dragen voor de Grevelingen. In onderling overleg tussen betrokken overheden, beheerders en belangenorganisaties zullen de bestedingsdoelen van de gelden worden bepaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57