KIEK REGENDANS Vlam in de pan 19 Door de klossende Zweedse klompen bleef haar ver trek niet onopgemerkt voor degenen die op een KNO-arts zaten te wachten. De medewerkster van de operatieka mer (OK) die op de gang bij het ADRZ met een vriend sprak, nam de benen. De getinte vriend was zojuist opgeroepen in spreekka mer één. Vlak daarvoor waren hem erg lelijke woorden toege voegd, door een wachtende pa tiënt die nu bruusk opstond en haar te lijf leek te willen gaan. De vrede was in het geding. Ik vond de in groen uitgedoste dame de wijste. Er was geen pra ten tegen. Het kwam ook zomaar uit het niks. De wachtende pa tiënt kwam tot zelfontbranding. Over buitenlanders die profiteer den van de zorg in Nederland. Bui tenlanders die nergens voor deug den. Een vrouw die de boze man begeleidde, probeerde te sussen en trok hem aan zijn overhemd te rug op zijn stoel toen het erop leek dat hij fysiek agressief zou worden. Het vertrek van de OK-medewerker bracht wat rust en de mededeling dat de patiënt bij de dokter mocht komen loste het probleem voor het moment op. Vandaag begint de vredesweek met het thema: 'Vrede verbindt'. Monnikenwerk Begin deze maand zond 'Pax', een aanjager van activiteiten in de vre desweek, een televisiespot uit waarin mensen op straat werd ge vraagd een nieuw woord voor vre de te bedenken. Het resulteerde in fronzen, nadenken en woorden als 'vrijheid' en 'geen discrimina tie'. Van 17-25 september kent Vlis singen een Ambassade van Vrede aan de Rosenburglaan 310. Bas van den Tillaar, burgemeester van Vlis singen, opent die vandaag om 12.00 uur. Daarna zijn er activitei ten zoals muziek, een vredes- markt, daten met veteranen, een ontmoeting met vluchtelingen en lezingen. Als ik een wens zou mo gen doen, dan zouden de boze man, zijn vrouw en de mensen tot wie hij zich richtte samen aan tafel gaan bij een vredesmaaltijd in Vlissingen op woensdag 21 sep tember. Ik betaal voor het viertal. Niet dat samen aan tafel gaan van zelfsprekend is of makkelijk (kijk maar naar programma's als Het Fa miliediner), maar bij een maaltijd blijven mensen meestal zitten, brengen ze een vorm van basale beleefdheid op en kan het samen genieten van voedsel net wat mil der stemmen. Samen eten kan mensen verbinden. Vrede ontstaat niet met het oplossen van conflic ten in het Midden-Oosten, het uit gummen van wat lijkt op extre misme. Maar misschien ook niet in kerken. Activiteiten in een vre desweek en vredesdiensten in ker ken worden meestal bezocht door mensen die al intens vredelievend zijn. Die diep doorleefd kunnen zeggen: 'er is geen weg naar vre de, vrede is de weg'. Ongetwijfeld zijn zondag de diensten mooi en de bijdragen vanuit verschillende geloofsgemeenschappen authen tiek. En op een doordeweekse dag kan er weer een incident uit het niks ontstaan. In een wachtkamer, een supermarkt, op school. Ik zat erbij en keek ernaar. Met een mond vol tanden, acuut hande lingsonbekwaam. Hoe had ik kun nen verbinden? Vrede kunnen brengen? En hoe doet u dat? PZC ONLINE Meindert W. Kramer @bigbolder Lijkt net alsof je vanaf een zomer se bestemming vannacht terug ge komen bent in Ne derland... #weer zaterdag 17 september 2016 Bam, klats, bekken: in Vlissingen slaat Onderstroom een gat in het grijs. Is het een regendans? Na alle warmterecords kunnen we wel een buitje of wat gebruiken, foto lex de meester José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Een overzicht van de activitei ten in de Ambassade van Vrede en de kerkdiensten voor zondag op pzc.nl/monnikenwerk SPORT Ook dit weekend vindt u op PZC.nl/sport weer al het nieuws van de Zeeuwse vel den; wedstrijdverslagen uit al le klasses van het Zeeuwse voetbal, plus alle uitslagen, aandacht voor de korfbal competitie, wielrennen, en meer. Nog meer over sport lezen? Mis ook onze weblogs over voetbal en hardlopen niet! Die vindt u op PZC.nl/blogs. ONLINE TOP 5 1. Jantje Smit als wapen te gen vervelend publiek 2. Buren willen dat gasten Van der Valk eerder stoppen met tennis 3. Woning gesloten; Middel burger moet verhuizen naar camping 4. Oude flats veranderen van energieslurper in spaarpot 5. Klok'uus wordt vijf keer zo groot Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie TWITTER —Abrupt is er een einde geko men aan de lange, hete zo mer. Met een temperatuur die in één nacht kelderde van 29 graden naar 21, voelde het vrij dagochtend inderdaad, zoals Meindert Kramer op Twitter zegt, alsof je net op Schiphol uit het vliegtuig bent gestapt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55