ZEELAND 17 Als Wiebe Radstake op de oceaan zit, verlangt hij naar huis. Maar als hij thuis is, wil hij terug naar het wijde water. want die moet gewoon goed zijn. Maar ik kan niet elke dag naar het terras. Omdat ik het geld niet heb, maar vooral ook omdat ik het er niet aan wil uitgeven." „Steeds kleiner. Ik volg zelfs het nieuws niet meer. Ja, soms neem ik wat kranten bij mijn ouders mee. Omdat ik ze nodig heb om vuur te maken. En dan betrap ik me zelf er wel eens op dat ik iets lees wat een week geleden gebeurd is. Maar ik mis niks. Je leest toch overal hetzelf de. Maakbaar nieuws. Alles is bedacht. Tot de Sex Pis tols aan toe, ontdekte ik na mijn punkperiode. En alles, maar dan ook alles draait om geld. Olie. Wapens. Ook die rotoorlogen. Ik wil het niet eens meer weten." „Door mensen. Jules Deelder zei het al: 'De omgeving van de mens is de medemens.' Er zijn zo veel leuke mensen. De jongen die ik ontmoette op Sicilië, met een notenboomgaard op de Etna. De Vlaamse schrijver die ik leerde kennen op een festival in Oostende. Mijn band, Zinkzand. We klooien wat aan, maar komen er wel mee door heel Nederland en België. De zee, de Oos- terschelde. Die prachtige Oosterschelde. Ik kan er zo naar verlangen als ik weg ben. Vooral de geur. Zo bij zonder, dat zilte. Je ruikt de mossels, de oesters. Het valt me altijd weer op als ik terug ben." „Fantastisch. Eén keer zagen we twaalf dagen lang al leen maar water om ons heen. Niets dan water. En in eens fladderde er een vogel voorbij. Verdwaald, com pleet uitgeput. Dagenlang hebben we geprobeerd hem te vangen en te voeren, maar hij ontsnapte steeds weer. Op een gegeven moment stortte hij in zee. We zagen het gebeuren. Zaten we daar met vijftien man te snikken om zo'n klein rotvogeltje." „Maar het is ook wel eens zwaar. Als er oostelijke wind uit Rusland staat en we van gekkigheid niet meer weten hoe we het warm moeten krijgen. Aan boord merk je hoe almachtig de natuur is. In de maat schappij merk je er niets van. Dat mis ik. Iedereen wil overal controle over houden. Als ze willen weten wat het weer wordt, kijken ze niet naar de lucht maar naar hun iPhone. Je ziet het zelfs bij de Volvo Ocean Race: als iets dreigt mis te gaan, rennen die gasten naar bene den om in te loggen bij het helpcenter. Stuur gewoon, man!" Wiebe zegt even niets. Maar achter het boek en de opge trokken knieën van zijn vriendin klinkt gelach. Wiebe geeft toe: „Ik denk nu steeds: eigenlijk moet ik zeilen. Maar zodra ik op het schip zit, wil ik weer naar huis." „Ik heb steeds het gevoel dat het ergens anders leuker is. Dat komt gewoon omdat ik zo veel mogelijk uit het leven wil halen. Als ik 's ochtends opsta, denk ik: zo, we gaan er weer tegenaan! Dingen doen! Het moet al leen allemaal niet te gewoon worden. Ik heb met Zink zand ook wel eens een nummer geschreven dat even klonk als Blof. Hup, snel een achterlijke twist erin. An ders worden we nog eenheidsworst." Wiebe zoekt weer een boek dat hij vervolgens niet vinden kan. Een dichtbundel. „Slauerhoff. Ook een zee man. 'In Nederland wil ik niet leven' heet het. Aaargh, waar is het nou?" „Ja. Dat. Toch wel handig, zo'n iPhone." zaterdag 17 september 2016 Wordt je wereldje niet heel klein? Met zo veel scepsis, hoe kom jij dan zo vrolijk? Hoe is de oceaan? Waar ben je het liefst? Dat past niet echt bij de relaxte levensstijl die je uit straalt. In Nederland wil ik niet leven, Men moet er steeds zijn lusten reven, Ter wille van de goede buren, Die gretig door elk gaatje gluren. Wiebe Radstake: „Elke keer als ik terug ben in Nederland, hoor ik de mensen over hoe erg het toch allemaal is. Kom op man, het leven is zo leuk als je wil!" FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 53