a I i 16 ZEELAND WIEBE RADSTAKE VRIJBUITER, MUZIKANT EN STUURMAN OP DE TRES HOMBRES 1 Duurzame producten op duurzame wijze hierheen halen. Zeilend, dus zonder C02-uitstoot Waar de gemiddelde Nederlander bij het begin van een gesprek zijn smartphone op tafel legt, ploft Wie- be Radstake een reep Tony Chocolo- nely neer. Wiebe heeft niet eens een telefoon. Ja, een Nokia. Zo'n ding van een tientje met twintig euro beltegoed. Als die tenminste niet weer eens in het water is gevallen. Wiebe (26) is eerste stuurman op de Tres Hombres, een zeilend vrachtschip dat rum, koffie en thee over wereldoceanen vervoert. Op het water heeft hij geen in ternet en op het land wil hij het niet. „Eens in de paar dagen check ik mijn mail, omdat het moet, en soms spiek ik even op Facebook. Dan zie ik mensen op het terras zitten en zeggen dat ze gelukkig zijn. Ik zie men sen die op vakantie zijn. En ik zie feestjes die ik heb ge mist. Ik mis veel. Tja, het zal wel." „Laatst zat ik in de metro in Rotterdam en echt over al waar ik keek, iedereen zat als een verslaafde voorover gebogen op zijn iPhone te turen. Ik wilde ze door el kaar schudden: jullie worden hersendood! Kijk om je heen, mensen. Zie hoe mooi de zon door de bomen schijnt. Zet het niet op Instagram, maar kijk. 'Je moet het hier hebben', zei Nescio, wijzend naar zijn hoofd, toen de fotografie opkwam. Dat klopt nog altijd." „Dat zou ik ook niet willen. Ik gruw bij de gedachte. Ik kan dat niet en ik snap ook niet dat andere mensen het wel kunnen. Elke keer als ik terug ben in Nederland, hoor ik de mensen over hoe erg het toch allemaal is. Kom op man, het leven is zo leuk als je wil!" „Het is noodzaak. Omdat ik tussen de zeven en negen maanden per jaar weg ben, ga ik geen huur betalen voor een woning waar ik toch nooit ben. En voor een hypotheek verdien ik niet genoeg. Vroeger kraakte ik, maar als je zo lang weg bent, schiet het onderhoud er ook bij in. En voor antikraak moet je je elke week mel den. Blijft alleen nog een woonboot over, maar ik zit al zo vaak op een boot. Dus kochten mijn vriendin en ik maar een bus. Eerst een rode Ford Transit. Daar zijn we nog een halfjaar mee naar Sicilië geweest. Een paar maanden geleden hebben we deze dubbeldekker op de kop getikt. Tweeduizend pond, via de Engelse Ebay. Hij heeft nog in Londen gereden. We hebben de bus ver bouwd tot atelier waarin we kunst en muziek maken en waar we eventueel ook in kunnen slapen. Natuur lijk is dat leuk. Iedereen die hier binnen komt, roept dat die dit ook wil. Nou, doe het dan! Moet je wel in een emmer poepen. En hout sprokkelen in de winter." „Zo ben ik opgevoed. Mijn ouders zijn bezeten van lite ratuur. Het huis staat vol boeken, tot de keuken aan toe. De vrijheid die je ervaart in de literatuur is leidend geweest in onze opvoeding. Mijn broertje, mijn zusje en ik mochten veel. Mijn ouders waren geen hippies, hebben de jaren zestig amper meegemaakt, maar hiel den wel vast aan de idealen uit die tijd. Vrijheid, daar draaide het om. We woonden in Rotterdam en gingen in de zomer met een tentje op pad. In Nederland, om dat we het milieu niet wilden vervuilen. Sliepen we zes weken in een tentje aan het strand." „Mijn ouders vonden het hier prachtig. We gingen steeds vaker terug. Op een gegeven moment zocht mijn vader hier maar een baan. Die vond hij, als docent Ne derlands aan het Pieter Zeeman College in Zierikzee. Mijn moeder werkte eerst in de bibliotheek, maar volg de later het voorbeeld van mijn vader. En ze begonnen een tweedehands-boekenwinkel. 'Boven het dal' heet die, vernoemd naar Nescio." Ook Wiebes bus staat vol boeken. Aan het plafond hangt een wereldbol en daar waar voorheen Britse been tjes bungelden op weg naar zwemles, staat nu een pia no. De bus, die na zijn Londense leven Turners of Essex werd gedoopt, is goed gestript en afgetimmerd. De hou ten muren hangen vol souvenirs en iconische elpees. Sgt. Peppers springt in het oog. „Die plaat kreeg ik van mijn vader, toen ik in de puberteit zat. Het bracht een ommekeer in mijn leven. Ik heb drie nachten niet gesla pen, zo gaaf vond ik het. Zo ontzettend intens. Vanaf dat moment wilde ik alles hebben van The Beatles. En toen van The Rolling Stones, The Doors, Bob Dylan... Toen wilde ik ook een band. Ik heb mezelf gitaar leren spelen, want ik wilde niet naar de muziekschool." „Daar probeerde ik zo weinig mogelijk te zijn. Ik heb nog zo'n studieloopbaantraject gedaan om erachter te komen wat ik wilde worden. Maar ik wilde niets wor den, ik wilde iets zijn. Dus toen ben ik maar de kunst- academie gaan doen. Tot ik ontdekte dat de kunstwe reld net zo erg is als alle andere. Van die mensen die constant maar over zichzelf praten en interessant doen op borrels. Snel dat diploma halen en wegwezen." „Drie dagen na de diploma-uitreiking ben ik het water op gegaan. Met een platbodem over het IJsselmeer en de Waddenzee, beetje toeristen heen en weer varen. Vond ik leuk. En ik ervoer de vrijheid die ik voelen wil de, dus ik besloot mijn vaarpapieren te gaan halen. Op een dag was ik met de Scaldis op de Sail in Vlissingen, waar de Tres Hombres lag. Ik had al lang door dat ik de stap naar zee moest maken. Ik stapte aan boord en hoor de dat ze een cd'tje draaiden van Zinkzand. Mijn band! Echt zo bizar. Kan ik niet met jullie mee, vroeg ik. Een maand later belden ze. Of ik drie weken later kon in schepen voor zeven maanden. Ik zegde de huur op van mijn huisje, annuleerde alle optredens en weg was ik." „Naar Portugal, Canarische Eilanden, Brazilië en via de Cariben en de Azoren terug. Duurzame producten op duurzame wijze hierheen halen. Zeilend, dus zonder C02-uitstoot. De missing link. Iedereen wil biologisch eten, maar je hebt er niets aan als het alsnog met een vervuilend schip of vliegtuig wordt aangevoerd. De zes tien grootste tankers ter wereld produceren evenveel fijnstof als alle auto's samen. Als je hier op het strand loopt, krijg je meer binnen dan wanneer je in het Ruhr- gebied bent. We kunnen zo niet doorgaan. Daarom doen wij het anders." „Iemand moet het doen. Iemand moet beginnen. Toen de jongens van de Tres Hombres tien, vijftien jaar gele den hun verhaal vertelden, lachte iedereen ze uit. Ze zijn toen zelf maar gaan bouwen. Nu hebben we vier boten. Binnen tien jaar hopen we er veertig te hebben liggen. Mensen beginnen zich eindelijk bewust te wor den van waar hun eten vandaan komt. Nu moeten we doorpakken. We waren veel te makkelijk geworden. Onze kleren komen uit China. Waarom?" „Precies, omdat alles draait om geld. De wereld wordt kapotgemaakt door geldwolven. Daar ben ik heel lang boos om geweest, echt heel erg boos. Op de barricades wilde ik. Maar ik merkte dat het niets uithaalde. Je kunt beter zelf iets doen. Lokale producten leveren een grote bijdrage aan het milieu. Kleine winkeltjes die je overal ziet ontstaan. Ik hoop dat het meer is dan een hype." „Ik probeer dat zo veel mogelijk. Ik koop af en toe een elpee of een cd'tje. Kleren maakt Suzan zelf, of we vin den iets op een rommelmarkt. Boeken krijg ik van mijn ouders en verder proberen we zo veel mogelijk zelf te verbouwen of bij landwinkels te kopen. We verdienen wat geld met appels plukken, Suzanne werkt nog een dag bij een bakkerij en zo komen we allebei rond van vierhonderd euro in de maand. Dat gaat prima. Mijn gi taar is het duurste dat ik heb. En mijn zeilkleding, zaterdag 17 september 2016 'Op het water ervaar ik de vrijheid die ik wil' Wendy Wagenmakers Terwijl je leven toch veel likes zou opleveren. Het is niet bepaald huisje, boompje, beestje. Als je niet vaart, dan trek je met een oude dubbel dekker van camping naar camping. Is dat zo leuk als het lijkt? Waar komt jouw hang naar vrijheid vandaan? Op Schouwen-Duiveland. Je had een hekel aan school. Wiebe Radstake woont in een ver bouwde En gelse dub beldeksbus. Deed je dat ook? De wijde wereld in. Maar wat maken die paar houten bootjes nou uit op een oceaan vol stinktankers? Omdat dat goedkoop is. Kun je leven zonder geld?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 52