59.- 3 dagen Giethoorn Beste Pia Dijkstra, M 4 NI ENQUÊTE ORGAANDONATIE A K-r' De wet over orgaandonatie verdeelt Nederland, blijkt uit een enquête in opdracht van deze krant. „Wat betekent het dat mensen zich niet hebben geregistreerd?" Mijn lijfis geen zak met organen waar de staat in mag grabbelen als het zo uitkomt. Toch dreigt het dat te worden nu uw wetsvoor stel voor orgaandonatie is aangenomen. U forceert een oplossing in een van de gevoeligste onderwerpen die er zijn. Dat werkt bij mij averechts. Ik twijfelde altijd al, maar had me toch laten registreren als do nor. Dat had ik gedaan nadat ik eens iemand ontmoette die vertel de dat hij leefde dankzij een orgaan van een ander. Deze man ver telde uit eigen ervaring over orgaandonatie. Dat maakte zo'n in druk op me, dat ik me toen heb laten registreren. Maar de twijfel bleef. Wat mij vooral verontrust, is het verhaal van mensen die de andere kant van de orgaandonatie hebben mee gemaakt. Mensen die hun geliefde hebben verloren, die afscheid hebben moeten nemen van hun partner terwijl het hart nog pompte en het lichaam nog warm was. Ze zagen hun geliefde naar de operatiekamer gaan. Daar, op de operatietafel, stierf hun nog le vende, maar hersendode partner op het moment dat de organen werden uitgenomen. Want dat wordt soms verzwegen: je organen doneer je niet na je dood, maar vlak voor je dood. Afscheid op de operatietafel Je organen worden uitgenomen als je, na een verkeersongeluk of een hersenbloeding, op de intensive care belandt met een hart en longen die nog werken, maar met hersenen die niets meer doen. Pas op het moment dat de organen worden uitgenomen, overlijdt de patiënt. Wat dat voor de stervende betekent, weten we niet. Wat dat voor de nabestaanden betekent, weten we wel: zij moeten afscheid nemen van hun geliefde, terwijl die nog warm is. Ze zijn er niet bij als hun geliefde op de operatietafel sterft. Zelf heb ik mijn partner tien jaar geleden verloren. Ik heb toen ervaren hoe fijn het was erbij te kunnen blijven tot hij zijn laatste adem uitblies. Dat te moeten missen, is de prijs die nabestaanden van donoren betalen. Een forse prijs, mevrouw Dijkstra. Daarom twijfel ik. Maar van u mogen we niet meer twijfelen. U eist dat we kiezen: donor of geen donor. Wie niet kiest, is potentieel donor. Zo eist u het lijf van de twijfelaars op. Maar mensen hebben het recht om te twijfelen, mevrouw Dijkstra. Zeker als het om zoiets gevoeligs gaat als je eigen lijf vlak voor de dood intreedt. Uw goede bedoelingen staan buiten kijf: u doet dit voor de men sen die dringend wachten op een orgaan. Maar je mag niet de ene mens gebruiken om de ander te helpen. Alleen D als het vrijwillig is, kun je iemands hart of een ander orgaan uitnemen om het aan een an der te geven. Als iets van onszelf is, dan toch wel ons hart. Mevrouw Dijkstra, als het zo moet, wil ik geen orgaandonor meer zijn. Ik heb me nu uitgeschreven. Dat betekent dat ik ook af zie van andermans orgaan, mocht ik dat 1 ooit nodig hebben. Van mij hoeft die B, hele orgaandonatie niet meer, als incl. diner Kasteel Coevorden Thermaalbad Arcen www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cpg Dat 54 procent van de onder vraagden voor de nieuwe donor- wet is, zegt hem niet zo veel. „Want zolang je er niet mee te maken hebt gehad, lijkt het een eenvoudige keuze", zegt klinisch ethicus Erwin Kompanje, werk zaam op de intensive care van het Erasmus MC in Rotterdam. Daar zag hij al zo vaak hoe ge compliceerd de vraag in de prak tijk is. „Deze wet maakt het er be paald niet makkelijker op." Want, zegt Kompanje: de mees te patiënten die als donor ge schikt zijn, zijn gezonde, jonge mensen die plotseling uit het le ven worden gerukt. „Hun familie leden zijn geschokt en intens ver drietig, hebben zich er totaal niet op kunnen voorbereiden. Ineens is daar dat grote verdriet. En daar komen wij dan aan met die moei lijke vraag: mogen we zijn of haar organen gebruiken? Dat is, zeker in zulke omstandigheden, vaak een enorm dilemma." De nieuwe wet gaat dat wel licht nog lastiger maken, vreest Kompanje. „Want nu gaan wij zeggen: uw familielid heeft zich niet geregistreerd als tegenstan der, dus kunnen wij zijn of haar organen gebruiken? Wat bete kent het dat mensen zich niet hebben geregistreerd? Dat ze het goed vinden, of dat ze er simpel weg niet over hebben nagedacht? r Stel je een jongen van 20 voor die een auto-ongeluk heeft gehad. Heeft die bewust gekozen te do neren, of had hij gewoon geen zin dat formulier in te vullen? Voor veel mensen is deze vraag nog zo ver weg. Of ze begrijpen de vraag niet eens - Nederland telt één miljoen laaggeletterden. In Rotterdam zijn veel mensen de taal niet machtig. Dan sla je zo'n formulier gerust over. Maar wij baseren daarop dat zo ie mand zijn organen wel wil af staan." Voor Hans Bart, directeur van de Nierpatiënten Vereniging Ne derland (NVN), geven die dilem ma's nou juist de noodzaak aan van de nieuwe wet. „Kijk naar de enquête: 30 procent weet niet of ze zouden instemmen met dona tie van organen van een naaste. zaterdag 17 september 2016 I Vriendelijke groet, Gerbert van Loenen Gerbert van Loenen is journa list en schrijver. •hi Voor maar: Op fietsafstand van Giethoorn, de Weerribben en het Drents-Friese Wold. 2 nachten incl. ontbijt in 3* Holland Inn Wolvega 8,2 O 1 keer 3-gangendiner, gratis parkeren en wifi Incl. (overdekte) rondvaart door Giethoorn Aankomsten t/m dec. Betaal pas bij aankomst! 4* Kasteel Coevorden (8,1) 3* Tulip Inn Sevenum, Limburg (8,1) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx 3-gangendiner 7IZ Entree Thermaalbad Arcen Cft 50 Gratis parkeren en wifi J Gratis parkeren en wifi Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting 'Dilemma aan de snijtafel alleen maar groter' Peter Groenendijk Rotterdam 48 procent zou er mee instem men als werd gevraagd om de organen van een net overle den naaste te doneren, 22 pro cent niet. 30 procent weet het niet. Bent u voor of tegen het invoeren van het Actieve Donor Registratiesysteem? 100 80 60 40 20 Kiezers van: Gemiddeld CDA VVD PvdA GrnLnks Weet niet geen mening Tegen Voor PVV 54% 40% 52% 72% 76% 89% 57% 35% Is het een goed idee om alleen donoren een orgaan te laten ontvangen? 12% Weet niet 50% Nee 1709161JG BRON: Maurice de Hond 38% Ja 1709161 JG BRON: Maurice de Hond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4