Verkiezingsretoriek over tunneltarief Diederik Noordam (22) Waarde Eric den Doelder (50) T erneuzen ZEELAND 7 'Blij dat ik het op het veld mocht meemaken' Ongeslagen koploper in de eredi visie, het grote Manchester Uni ted met t-o geklopt in de Europa League. De supporters van Feye- noord hebben wel eens mindere tijden gekend. En dat is meteen het understatement van het jaar. In de aanloop naar de topper te gen PSV, zondag om 14.30 uur in Eindhoven, leven de fans op een roze wolk. Zelfs een halfvolle Kuip kan schudden op zijn grondvesten, bleek donderdagavond. Vanwege supportersproblemen tijdens de vorige Europa League-campagne kon Feyenoord zich op dat gebied niets meer veroorloven. Daarom was het veld omzoomd door ho ge netten en waren tribunes leeg- gelaten. Maar zelfs in deze onwer kelijke setting kreeg de aanhang het voor elkaar om de Kuip te la ten trillen. Tal van Zeeuwse Feye- noord-supporters hosten mee. Drie van hen vertellen een dag la ter over hun ervaringen op deze magische donderdagavond in de Kuip. Ze kwamen superlatieven tekort: 'Het was een topavond', 'het was vet' en 'het was gewel dig'. „Ik was heel blij dat ik in de laatste minuten binnen de lijnen stond en het daar mocht meemaken", vertel de de Tholenaar gisteren. „Ik heb ook geen moment gedacht: er zit ten 'maar' 26.000 mensen in het stadion. Er hing echt een bizarre sfeer." Bart Nieuwkoop debuteerde vorig seizoen voor Feyenoord maar was dit seizoen nog niet in actie geko men. „In de eredivisie mogen er sinds dit seizoen twaalf in plaats van zeven wisselspelers op de bank zitten. Daardoor heeft de trainer meer keus. Toen ik Rick (Karsdorp) aan zijn hamstring zag voelen, heb ik me snel klaar gemaakt om in te vallen." Nieuwkoop maakte daar mee zijn Europese debuut. „In een wedstrijd tegen Manchester United en dan ook nog winnen, dat ver geet ik nooit meer." Een shirt van de Engelse topclub ging niet mee naar huis in zijn tas. „Volgens mij wilden die spelers zo snel mogelijk weg." Zijn eigen shirt met rugnum mer 26 nam hij wel mee. „Het is een mooi aandenken, met het em bleem van de Europa League en dat van de Uefa erop." Veel tijd om na te genieten hadden de Feyenoorders niet. Morgen wacht de topper tegen PSV. Het ver trouwen dat Feyenoord ook die wedstrijd kan winnen is aanwezig. „Zeker na de overwinning op Man chester United en de fantastische seizoenstart die we hebben. Ieder een is iedere wedstrijd gefocust het maximale eruit te halen. Dat moet tegen PSV ook zo zijn." Zo ook gisteren, in de Statencom missie bestuur. Daar spraken de fracties over het voorstel van het dagelijks provinciebestuur om de toltarieven de komende vier jaar gelijk te houden. Dat is één van vier mogelijke scenario's die op verzoek van de Staten zijn onderzocht. De andere waren: de tunnel zo snel mogelijk tolvrij maken, de tunnel in eigen beheer nemen of de tunnel verko pen. Die laatste optie vindt nie mand aantrekkelijk. Maar over de andere mogelijkheden ontspon zich een discussie, waarbij de Sta tenleden de visies voor de korte en de lange termijn flink door el kaar lieten lopen. „Zodra we het over de tunnel hebben, ontbrandt in onze Staten de verkiezings strijd", merkte Harold van de Vel de (SGP) op. SP, GroenLinks en WD willen de tunnel eerder tolvrij maken dan in 2033, als hij weer wordt overgedragen aan het Rijk, zoals is vastgelegd in de Tunnelwet. SGP en CDA steunen het collegevoor stel. Zij vinden dat de huidige ge bruikers moeten profiteren van de hogere tolopbrengsten en niet toe komstige gebruikers. De VVD vindt het geen pro bleem als de tarieven meestijgen met de inflatie, zolang er zicht is op het eerder tolvrij maken van de tunnel. Ton Veraert (D66) pleit te juist voor een tolverlaging. „Het is positief dat het provinciebe stuur de tarieven wil bevriezen, maar ik ben niet tevreden dat niet is gekeken naar de ruimte voor ta riefsverlaging." Volgens Ger van Unen (SP) draaide Veraert, omdat zijn partij in het verleden voor stander was van het eerder afschaf fen van de tol. Het lijkt erop dat het college- Gunstige veerkeers- prognoses voor de Westerscheldetunnel leiden meteen tot verkiezingsretoriek voorstel eind september op een meerderheid in de Staten kan reke nen. Gedeputeerde Harry van der Maas waarschuwde voorlopig niet verder te kijken dan vier jaar. „Ver- keersprognoses zijn dagkoersen. Het geld moet nog wel in the pocket komen." Zijn collega Jo-Annes de Bat zei dat met het Rijk wordt overlegd over het in eigen beheer nemen van de tunnel, wat de PVV graag wil. Dat zou financieel voordelig zijn, omdat er dan geen BTW hoeft te worden afgedragen. Vol gens De Bat is het 'technisch, juri disch en politiek' zo ingewikkeld dat hij daarover op zijn vroegst in de volgende kabinetsperiode eni ge duidelijkheid verwacht. merkt' „Sorry, mijn stem is een beetje weg", verexcuseert Diederik Noordam zich. Dat verklapt het al: hij heeft donder dagavond een mooie avond gehad in De Kuip. „Het was heel vet." Met een flinke groep Zeeuwen reisde Noordam naar Rotter dam, zoals hij wel vaker doet. Maar deze keer was speciaal. „Ik hoopte op een goed resultaat, want ik vond United afgelopen weekend tegen Manchester Ci ty niet goed. Dat je dan wint, is echt fantastisch." Ook de sfeer in het stadion was goed, hoewel het niet helemaal vol zat. Door veiligheidsmaatre gelen was een deel van de Kuip gesloten. „Maar eigenlijk heb inig van ge- vertelt „Soms leek het wel alsof er juist meer zaten. Er werd veel en hard ge zongen." Met de 1-0-zege op de Eu ropese grootmacht Man chester United bevestigde Feyenoord nog maar eens dat het in goeden doen is. „Dit geeft vertrouwen voor de rest van het toer nooi. De topper van zon dag tegen PSV wordt, denk ik, een veel lastigere wedstrijd", besluit de in woner van Waarde. 4 FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Voor Eric den Doelder werd de avond donderdag met de mi nuut mooier. Het treffen van zijn Feyenoord met Manchester United overtrof zijn verwachtin gen. „Het was geweldig", vertelt de Zeeuws-Vlaming the day after. „Toen het zo lang 0-0 bleef, kneep ik mijn handjes al dicht met het punt dat we le ken te pakken. En toen we op 1-0 kwamen, kneep ik mijn handjes al helemaal dicht." Op het moment dat United-trai- ner José Mourinho er drie verse krachten inbracht, werd Den Doelder echter niet nóg zenuw achtiger. „Zelfs niet door Ibrahi- movic", blikt hij terug. „Nee, ik had daardoor niet het gevoel dat het billenknijpen zou wor den." Op de wedstrijd heeft hij, naast het resultaat, niets aan te mer ken. „Het was een sportieve pot. En het stadion ging ook lek ker tekeer." Over de arbitrale lei ding is hij daarentegen minder te spreken. „Ik vond dat de scheidsrechter heel vreemde be slissingen nam. Hij kende vrije trappen toe aan United voor overtredingen waar Feyenoord er geen voor kreeg. Ja, dat was een hele vreemde scheids." FOTO RONALD DEN DEKKER zaterdag 17 september 2016 de Kuip zelfs voller' Daniel Vervelde Vlissingen Zijn eerste speelminuten van dit seizoen speelden zich in impone rende omstandigheden af. De kolkende Kuip schudde donderdagavond op haar grond vesten toen Bart Nieuwkoop (20) in de slotfase van het Euro pa League-duel met Manchester United (1-0) binnen de lijnen kwam voor Rick Karsdorp. Barry van der Hooft Rotterdam Het gaat goed met de Wester- scheldetunnel. De verkeersprog- noses zijn gunstiger dan voor heen gedacht. Dat zorgt meteen voor verkiezingsretoriek, van ta riefsverlaging tot het eerder af schaffen van de tol. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 43