Banken weigeren expat hypotheek u GOOD Audi H«1 Dav Sale E 21 „Dit is echt een vervelende situa tie", zegt Jeroen van Lunen, direc teur van het Haagse DGA advi seurs, specialist in hypotheken voor expats. Voor de aanzienlijke groep buitenlandse werknemers die hun salaris niet in euro's ont vangt, kan hij sinds kort niets meer doen. „Denk aan de mede werkers van de vele VN-tribuna- len hier die hun loon in dollars ge stort krijgen. Of piloten van Bri tish Airways die hier gestatio neerd zijn en in ponden worden uitbetaald." Aanleiding voor de weigering is de nieuwe Europese Mortgage Cre dit Directive die op 14 juli in wer king trad. Die richtlijn dient con sumenten te beschermen tegen plotselinge valutaschommelingen, waardoor hun hypotheek sterk in waarde kan dalen. „Het ongewens te effect is dat geen enkele bank nog hypotheken verstrekt aan ex- pats", zegt Van Lunen. Banken zeggen niet anders te kunnen. „Grootste probleem is dat expats het recht hebben gekre gen om de hypotheek in een ande re valuta om te zetten", laat ING weten via woordvoerder Reinier Steffens. „Krijgt de klant zijn sala ris in dollars of yens en gaat die munt door het putje dan kan hij zijn eurohypotheek in die andere munt omzetten. Het valutarisico is dan voor ons." In andere Europese landen zou den banken minder terughou dend zijn. Zo lost het Franse BNP Paribas het probleem op door een speciale clausule in het hypotheekcontract op te nemen. Dat komt van ver. Toen Vos be gin 2014 aantrad, werd hij verwel komd door stakend personeel. Er waren net honderden banen ge schrapt en miljoenenverliezen ge boekt. Als buitenstaander (Vos komt uit de scheepvaart, was di recteur bij de Deense reder Maersk) trof hij een in zichzelf ge keerde sector aan. „Iedereen was aan het navelstaren. Wie was er schuldig aan dat het zoveel min der ging? Er was geen visie op waar we samen baat bij hebben." De wereldwijde koppositie van FloraHolland is steeds moeilijker vast te houden, beaamt Vos. De massaproductie van rozen en tul pen verschuift naar lagelonenlan den in Afrika en Zuid-Amerika, terwijl de groei qua vraag vooral in Azië zit. Toch denkt hij dat Ne derland dé draaischijf voor de we reldwijde bloemenhandel kan blijven. „Nederlandse telers zul len zich specialiseren; steeltjes waarvan er maar één in een boe- Chinees wil? Een spectaculair ver pakt boeket, in een doos met goudkleurige versiersels. Dat zet ten ze met doos en al op tafel en kiepen ze na een week in de vuil nisbak. Het draait om gebruiksge mak." Een andere handige ontdek king: de Chinese versie van Valen tijnsdag valt op 9 augustus. „Ide aal voor Nederlandse kwekers. In Europa is iedereen dan op vakan tie, maar de bloemen groeien door." Dichter bij huis zoekt FloraHol land samenwerking met merken en concepten die iets met bloe mengeuren doen. „Waarom ver koopt een Ritualswinkel geen Ri- tualsbloemen? Of denk aan een actie waarbij klanten bij twee pakken Omo een bos bloemen ca deau krijgen. Wij hebben de om vang, data en marketingkennis die het voor een partij als Unile ver interessant maakt om met ons te werken." De bloemenhandel is extreem ge voelig voor instabiliteit. „Door on ze dagprijzen worden we meteen hard geraakt als de vraag ergens wegvalt. Toen in Rusland de vraag met 2 procent kromp, kel derde in Europa de prijs met meer dan 10 procent. De markt wordt dan overspoeld met bloe men. Maar het omgekeerde gaat ook op: als de vraag in China 3 procent stijgt, exploderen de prij zen." Het antwoord, volgens Vos: Flo raHolland moet zélf rechtstreeks nieuwe consumenten zien te be reiken die meer uitgeven aan bloemen. Zijn klanten, Neder landse bloemenexporteurs, slaag den er tot nu toe amper in om af zetmogelijkheden te vinden in China. Dus toog Vos namens de telerscoöperatie zelf naar het ver re oosten. „We hebben er proef zendingen heen gestuurd, men sen gestationeerd en consumen tenonderzoek gedaan. Wat de ket zit. Qua duurzaamheid en effi ciëntie lopen ze ver voorop. Dat bloemen nu ook over zee worden getransporteerd, biedt bovendien nieuwe kansen. In een zeecontai ner blijven rozen 50 dagen vers." Waarom verkoopt een winkel van Rituals geen Ritualsbloemen? ÏO dagen Lang unieke korting op speciaal geselecteerde modellen Nog 03 dagen zaterdag 17 september 2016 Expats die hun salaris niet in eu ro's ontvangen kunnen sinds kort geen huis meer in Neder land kopen. Vanwege een EU- richtlijn die net is ingegaan wei geren banken hen als klant. David Bremmer Den Haag 99 procent van de bloe men passeert nog altijd d Nederlandse bloemenvei ling, of dat nu tulpen uit Li se of rozen uit Kenia zijn. Vervoer kan efficiënter per schip dan per vliegtui In een zeecontainer blijve rozen 50 dagen vers. Lucas Vos, ceo FloraHolland De Audi 10 Day Sale is van start gegaan. Van 15 t/m 24 september kunt u profiteren van unieke korting en scherpe private lease tarieven op speciaal geselecteerde modellen die direct uit voorraad leverbaar zijn. Bekijk het aanbod op audi.nl of bezoek de Audi-dealer. Audi A4 umouiM Gem. brandstofverbruik: 1,6 - 7,9 1/100 km, gem. C02-emissie: 36 - 182 g/km.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21