Podiumdier 4) HP-printer drinkt alleen nog maar de hele dure inkt van HP 20 ECONOMIE CC III O Royal FloraHolland is de crisis voorbij. Via de bloemenveiling is dit jaar al 5 procent meer verhandeld. Maar de wereldheerschappij van Nederland als bloemenland staat wel onder druk. In de schijnwerpers De link tussen theater en een software bedrijf is niet meteen een hele logi sche. Maar de link tussen theater en een softwarebedrijf met Bas van der Veldt aan het hoofd is dat wel. Van der Veldt is na melijk 'een echte podiumtijger', zoals hij het zelf zegt. Op zijn 22ste - zijn vader had toen nog de leiding over het bedrijf- trad hij in een zaal in Bussum op voor 1.100 afnemers. Het AFAS-hoofdkantoor in Leusden beschikt over een eigen huistheater. Daar wordt iedere maand de stand der dingen door- genomen, en de lach wordt daarbij niet geschuwd. Medewerkers die hun baas eens goed voor schut willen zetten, worden van harte uitgenodigd dat te doen. Zo leer je wat over jezelf, vindt de topman, die wars is van hiërarchie. Secre taresses? „Ik zou niet weten wat ze hier zouden moe ten doen", zei hij in 2009. „E-mail en agenda kan ik <naar eigen zelf wel bijhou- zeqgen: 'Ik den." Onder pers berichten staat ge woon zijn 06, ook mens en 1/0 communicatieme- alien'. dewerkers zijn overbodig. Hij houdt ervan collega-ondernemers verbaal in de hoek te zetten. „Als mensen carrière maken, gaan ze interessant doen. Creëren ze functiebenamin gen en slagen er niet meer in normaal te blij ven. Op de weg naar de top gebeurt veel met mensen, ze worden gegrepen door macht en geld." Jaja, zult u denken, maar hoe doet hij het dan zelf? Nou, best wel aardig. AFAS laat jaar op jaar dubbelcijferige groeipercentages zien, en maakt inmiddels 36 miljoen euro winst op een omzet van 92 miljoen. Daarvan gaat ieder jaar 2,5 miljoen naar het goede doel. En nu is daar dus AFAS Live, dat naast popconcerten ook zakelijke evenementen gaat huisvesten. Welke artiest hij er zelf zou willen zien optreden? Bruce Springsteen. Ook al zo'n Boss zonder secretaresse. III Sinds 2008 top man AFAS, opvolger van vader Ton. Flitsen OCI Aegon Deutsche Bank Het nieuws over de oer-Holland- se bloemensector komt de laatste tijd vooral uit Afrika. 'Nederland se rozenkwekerijen in Ethiopië geplunderd.' En: 'Twee derde van de verhandelde rozen bij Royal FloraHolland komt uit Ethiopië of Kenia.' Je zou bijna vergeten dat de Ne derlandse bloemenveiling nog al tijd dé draaischijf is voor de we reldwijde bloemenhandel. De ko pers bevinden zich al lang niet meer massaal bij de Aalsmeerse veilingklok; 70 procent van de bloemen veilt Royal FloraHol land inmiddels via internet. Maar 99 procent van de bloemen pas seert fysiek nog altijd de Neder landse bloemenveiling - of dat nou tulpen uit Lisse zijn of rozen uit Kenia. Een bezoekje aan de veiling maakt dat zichtbaar. De werkgele genheid is er als gevolg van auto matisering flink teruggelopen, maar de complexen van FloraHol land zijn nog altijd immens. Sa men beslaan de veilinggebouwen in Aalsmeer en Naaldwijk een op pervlakte groter dan Monaco. De kleinere vestigingen in Rijnsburg en Eelde niet eens meegerekend. Dat Keniaanse rozen met Japan als bestemming ook in de toe komst via Nederland blijven rei zen, is niet zo waarschijnlijk. „We kijken hoe dat efficiënter kan", zegt directeur Lucas Vos van FloraHolland. „We zien dat grote kwekers vaker rechtstreeks leveren aan klanten, zoals super marktketens. Alleen de financiële afhandeling loopt dan via ons." Na een aantal crisisjaren bloeit de coöperatieve veiling van 4.500 bloemtelers weer. In 2015 boekte het verrassend positieve cijfers, voor dit jaar voorspelt Vos 3 pro cent omzetgroei. „Het vertrou wen is terug." Consumenten met een niet HP-cartridge in hun printer - en dat zijn er veel, want 50 ml HP- inkt kost al 30 euro - ontvangen ineens een foutmelding. Op sociale media regent het klachten. 'HP heeft iets met zijn software gedaan waardoor inkt- cartridges die niet van Hewlett Packard zijn een vermelding krij gen dat ze kapot zijn', meldt André Goud op Twitter. 'HP doet er alles aan om zijn dure inkt te beschermen.' 'Mafïïapraktijken', zo bestempelt een andere HP-be- zitter het. Cashen of niet, HP doet juri disch niets verkeerd en hanteert een bekende tactiek: hun prin ters zijn spotgoedkoop, het geld wordt met de inkt verdiend. Zo doen vele fabrikanten dat; neem de Nespresso-machines of spel computers. HP kan desgevraagd niet reage ren, maar klanten die de help desk bellen, krijgen te horen dat een foutieve update van de firm ware de oorzaak is. Volgens 123inkt.nl, dat voordeli ge cartridges levert, blijkt uit ei gen onderzoek echter dat er nooit een software-update is ge weest. De foutmelding is voorge programmeerd in de firmware. „De verklaring van HP is mislei dend", stelt i23inkt. De printerfabrikant krijgt onli ne van sommige consumenten ook bijval. „Compleet terecht dit", meent Nick de Groot. „Je flikkert toch ook geen diesel in een benzineauto? Al zoveel ellen de gehad met Jafee-inkt." zaterdag 17 september 2016 Het AFAS Circustheater en het AFAS sta dion (van AZ) bestonden al. Vanaf 1 januari 2017 is er ook een popzaal die naar de naam van het softwarebedrijf van Bas van der Veldt luistert. De Heineken Music Hall heet vanaf dan 'AFAS Live'. Sander van Mersbergen Geboren in 1976 in Am stelveen. Zijn groot ste geheim, naar eigen zeggen: 'Ik ben 1/3 ro bot, 1/3 mens en 1/3 alien'. Jeroen Piqueur, oud-topman van de Bel gische Optima Bank heeft tussen 2007 en 2013 zo'n 3 tot 4 miljoen euro aan belastingen ontweken. De baas van de failliet verklaarde bank eigende zich ten onrechte ook nog eens 19,9 miljoen euro toe, waar hij een luxejacht van kocht. De overname van Van Gansewinkel door het Britse Shanks zal hoe dan ook banen kosten. Dat valt op te maken uit een verkla ring van het beursgenoteerde Shanks. Van Gansewinkel heeft circa 4.350 werknemers. Het biotechnolo giebedrijf was de enige win naar onder de 25 hoofdfond sen van de AEX. De Egyptische bouwonderne ming beleeft geen goede maand op de beurs. Ook verzeke raars hebben in de regel last van de lage rente stand. De bank wees een schikkings voorstel van 14 miljard dollar af van de Ameri kaanse justitie. O o Annemieke van Dongen Naaldwijk Groot tumult onder bezitters van HP-printers. Sinds deze week drinkt hun apparaat al leen nog de peperdure, offi ciële inkt van de Amerikaanse fabrikant. David Bremmer Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20