Pizzakoeriers krijgen cursus slimmer en tactischer rijden Probleem dicht bij huis Fjordencruise Noorwegen 17 willen, veranderen het Italiaanse Como in een mini-Calais effeweg.nl Het is hier nog geen Calais, maar dat wil ik graag zo houden GEORGE CLOONEY bootvluchtelingen uit Afrika aan. De migranten hier in Como komen uit Eritrea en Sudan, maar ook uit Nige ria en Gambia. Sommigen gevlucht voor oorlog en geweld, anderen ver trokken om aan de armoede te ont snappen. Economische migrant of oorlogs- vluchteling, elke middag om 12.00 uur lopen ze in een lange stoet van het station naar een parkeerplaats iets verderop. De lokale afdeling van Caritas deelt er lunchpakketten uit. „De kerk doet het ontbijt en het avondeten, wij de lunch. Als wij het niet doen, hebben ze geen eten", zegt Giovanni Caruso van Caritas Co mo. De 'baas' van de bloedhete par keerplaats is Musa Osikhena, een boomlange, brede Nigeriaan, die bo ven iedereen uit toornt. Hij draagt een militair camouflageshirt en ver deelt de lunchpakketten vanuit de achterbak van de auto. Gespannen De sfeer is gespannen: wie te laat komt, heeft geen eten. Als een paar mannen onderling op de vuist wil len, grijpt Musa in. Als er iemand met twee pakketten vandoor gaat, heeft hij hem binnen een paar grote passen te pakken. „Als een blanke man dit zou doen, loopt het uit de hand. Bij mij niet, dit is mijn volk." Musa is zelf nog maar vier maanden in Italië. Hij heeft wél asiel aange vraagd en wil in Como blijven, voor lopig woont hij in een opvangcen trum van Caritas. „Elke dag als ik hier op de parkeerplaats sta en al de ze mensen in de rij zie staan voor eten, word ik een beetje treurig." Een beetje treurig is ook de burge meester van Como, Mario Lucini. Hij zit achter zijn bureau in het gemeen tehuis. Een klassiek Italiaans i7e-eeuws paleis, met gebrandschil derde ramen en diepe gewelven. Dit is het Como dat we kennen. Van het meer waar George Clooney een zo merhuis heeft en van zijn Nespresso nipt, waar filmopnames zijn ge maakt voor James Bond en Oceans Twelve en waar duizenden Nederlan ders elk jaar hun vakantie doorbren gen. Op de boulevard flaneren toeris ten en serveren obers dampende piz za's op terrassen die uitkijken over het water en de bergen. Een paar honderd meter verderop zitten de migranten in het park, vast op hun tocht door Europa. De restaurants langs het Co- mo-meer zijn po pulair bij de jet set. Onder meer Sting, Richard Branson en Ge orge Clooney heb ben huizen in de regio. Clooney kocht samen met zijn vrouw Amal (mensenrechtad- vocate) de schitte rende, 19de eeuw- se Villa Oleandra, pal aan het meer en zo'n 15 kilome ter van Como. Clooney zet zich al jaren in voor vluchtelingen, on der meer via Uni cef. De Clooneys hielden in Como bijeenkomsten om geld in te za melen voor slachtoffers van het geweld in Darfur. Dat nog bestaande con flict heeft Clooneys huis be reikt. Onder de vluchtelingen in het park bevin den zich ook Su- danezen. „Wat hier gebeurt, is niet goed voor de migranten en niet goed voor Co mo", zegt burgemeester Lucini. De burgemeester, van de centrum-link- se Democratische Partij, is 'trots op hoe de mensen in Como voor de vluchtelingen zorgen'. Maar hij maakt zich ook zorgen over de span ningen: donderdagavond liepen mi granten samen met de extreem-link- se actiegroep No Borders een protest mars, gisteren hield het rechtse Lega Nord een manifestatie. Volgens Lucini heeft het toerisme in Como niet onder 'de situatie' te lij den. De migranten blijven door gaans weg van de boulevards. Maar de forenzen in Como raken het beu om door een haag van onbekende Afrikanen naar de trein te moeten. Lucini: „Europa praat al sinds 2015 over het vluchtelingenprobleem en ik zie nog geen oplossing. Ondertus sen heb ik wel 300 mensen die sla pen in mijn park. Kijk, het is hier nu nog geen Calais, maar dat wil ik wel graag zo houden." De door de EU-landen beloofde verdeling van vluchtelingen vanuit Italië over Euro pa? ,„Ha, hoeveel plekken had Euro pa beloofd? 40.000 toch? En er zijn er nog geen 4.000 verdeeld." Komende week moet een nieuw noodopvangkamp opengaan. Het Ro de Kruis gaat dat runnen. Maar dat lost het echte probleem niet op. 'Op jacht naar het Noorderlicht' Vertrekdata - 8 daagse excursiereis Met de nieuwe cursus leren pizza koeriers vaardigheden die in de praktijklessen voor het brommer rijbewijs niet aan de orde komen. „Bij de vier uur praktijkles voor het bromfietsrijbewijs leer je hoe je een bromfiets onder con trole houdt en hoe je zelfstandig door het verkeer rijdt", zegt Ar jan Everink van de KNMV. „In de voortgezette cursus leer je hoe je slim en tactisch kunt rijden. Je leert te voorspellen wat de risi co's van het verkeer zijn." Nog dit jaar kunnen zo'n hon derd bezorgers uit Arnhem en Nijmegen een Voortgezette Rij vaardigheid Opleiding (VRO) voor de bromfiets volgen. Een cursus duurt een halve dag en kost 90 euro. Via bedrijven kunnen bezorgers gratis mee doen. Bezorgers van Domino's Pizza's uit Nijmegen bijten in ok tober het spits af. „Een bromfietser heeft veertig keer meer kans op een ongeval dan een automobilist", becijfert Everink. De belangenorganisatie voor motorrijders heeft al jaren ervaring met het geven van rijop leidingen, die de basis vormen voor de bromfietscursus. Volgens Everink zorgen pizza koeriers voor veel schade. „Dat blijkt wel uit cijfers van de verze keraars. We leren cursisten hoe ze wat voorzichtiger kunnen om gaan met hun kwetsbare positie in het verkeer. Je kunt wel schel den op automobilisten, maar je kan beter leren hoe je zelf min der gevaarlijk rijdt." www.effeweq.nl of bel 0529 - 46 96 67 MIS DIT NIET! VAN: £1299;- VOOR: €1099.- voordeel HURTIGRUTEn zaterdag 17 september 2016 Afrikaanse migranten Mario Lucini, burgemeester Como Ga mee met deze unieke reis! We doorkruisen Noorwegen twee keer per trein en maken een cruise met de 'oude Postboot' Hurtigruten. We bezoeken gezellige Noorse steden en wie weet ziet u bij helder weer het Noorderlicht! 4 nov 2016, 18, 25 feb, 17 mrt 2017 Bromfietsers hebben veertig keer meer kans op een ongeval dan een automobilist. Daarom biedt de Koninklijke Nederland se Motorrijders Vereniging een cursus aan om beter de weg op te gaan. Harold Schuil Arnhem/ Nijmegen Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. IN SAMENWERKING MET:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17