Paul de Leeuw 16 NI Honderden vluchtelingen die Zwitserland in Op een paar kilometer van de zomervilla van George Clooney aan het Como-meer slapen honderden Afrikaanse migranten in een tentenkamp. Ze wachten tot de Zwitserse grens weer open gaat. Zeearenden zijn getraind om ongewenste drones te onderscheppen. In ons Gooise dorp zetten ze de grijze roodstaartpapegaai in tegen hangvloggers. Het gaat om maar vijf hangvlogjongeren, maar het dorp wil graag de controle hou den. De meesten zijn teleurge stelde ex-werknemers van Gor dons clubhuis Blushing. Ze noe men zich de Gooise Vloggers. Zij hangen rond bij de ING-bank en niet bij de Vomar, want die hebben we niet in het Gooi. De boodschappen worden gedaan bij de betere benzine pomp. Onze hangvloggers kunnen las tig zijn. Als je bijvoorbeeld bij ijs- salon Likkebarend naar buiten komt met je hoorntje limoncel- lo-ijs, dan proberen ze het hoorn tje uit je handen te slaan en dat filmen ze. Of ze gaan op je elek trische fiets zitten. Dorpsbewoners hebben direct actie ondernomen en twaalf grij ze roodstaartpapegaaien ge traind om het die hangvloggers behoorlijk moeilijk te maken. Ze cirkelen boven ons dorp en als ze een hangvlogger zien, dan storten ze zich naar beneden en pikken hem met hun snavel. Tot bloedens toe en net zo lang tot de camera wordt losgelaten. Dat vliegt de papegaai weer naar zijn kooi, onder het krijsen van: 'Lo sers! Losers!' Een groot succes. Vorige week ging het even fout tijdens het Oldtimerfestival. Daar waren een paar gezellige Gooise grootvaders met hun oude auto, nieuw oosterse kind vrouwtje en cameraatje. De pape gaaien vergisten zich, zodat veel golfbroeken onder het bloed eer ste hulp zochten in het zieken huis. Onze burgemeester heeft haar twijfels over de papegaaien. Ze denkt zelf al stapjes te hebben ge zet met het ophangen van vei ligheidscamera's, maar nu staan voor die camera's al leen maar kinderen en an dersoortige talenten te zingen, in de hoop ontdekt te worden door John de Mol. Of ouderen die in de camera's gillen dat ze vermaakt willen worden door Geer of Goor. Omdat ze geen cent te makken hebben! En er zijn meer mensen die kritiek hebben op het papegaaienpro ject: de Gooise, blondgeverfde, opvliegende vrouwen die verla ten zijn door man en creditcards en sinds kort de kinderen moe ten delen met een 26-jarig mok kel inclusief verbouwtieten en -kont. Met hun labradoedels lo pen ze in clubjes gewaaierd over de heide en ze hebben één ding met elkaar gemeen: ze laten zich troosten door dieren en vinden opeens de grijze roodstaartpape gaaien heel zielig. Daarom was er afgelopen dinsdag onver wachts bezoek van de Partij voor Als ze een hangvlogger zien, dan pikken ze hem met hun snavel de Dieren die er het fijne van wilde weten. Frank Wassenberg wilde de papegaaien graag zien en ging in discussie. De pape gaaien riepen: 'Losers! Losers!' Wat Frank deed beseffen dat hij op tijd in de Tweede Kamer moest zijn. „Ik ga mijn trein mis sen!" Zo is de donorwet door de Tweede Kamer gekomen. Met dank aan de grijze roodstaartpa pegaai en hangvloggers. Het zou Pia Dijkstra sieren als ze de hang vloggers een hart onder de riem steekt. Behalve als het hart beschikbaar moet zijn voor transplanta- 8 en paar seconden voordat de deuren van de trein van 11.08 uur naar Chiasso slui ten, springt een jonge Afri kaan naar binnen. Hij loopt de wc in en trekt de deur dicht. Zo ont snapt hij aan de ogen van de agenten die over de perrons lopen. Langzaam sukkelt de boemeltrein het station van het Italiaanse Como uit en een tunnel door de bergen in. Aan de andere kant van die tunnel ligt Chiasso, Zwitser land. Een ritje van een paar minuten. Een kwartiertje eerder stond dezelf de jongen nog in het park voor het sta tion in Como. Te midden van een paar honderd andere Afrikaanse migranten. Onder de bomen staan tientallen koe peltentjes. Wie geen tentje heeft - en- dat zijn er veel - slaapt onder een de ken op de stenen veranda van het sta tion. Of op perron 1. Poepen doe je hier achter een muurtje in het park, douchen lukt niet. Twee keer per dag houdt het Rode Kruis spreekuur om te voorkomen dat er ziektes uitbreken. De migranten hebben een touw gespan nen tussen twee bomen, ze spelen ein deloos volleybal om de verveling te ver drijven. Het toeristische en idyllische Como is een nieuwe naam tussen al die ande re plekken waar migranten vastzitten: Lesbos, Idomeni, Ventimiglia, Calais. Wéér een plek in Europa waar nie mand doet wat de ander wil. De Zwit sers willen dat de Italianen alle migran ten tegenhouden en registreren, maar dat doen ze niet. De Italianen willen dat de EU alle migranten eerlijk ver deelt over heel Europa, maar dat doet ze (bijna) niet. Europa wil dat de vluch telingen in Afrika blijven, maar dat doen ze zeker niet. De vluchtelingen tenslotte willen dat Zwitserland ze door laat reizen, maar ook dat gebeurt niet. Opeens waren de Zwitsers deze zo mer klaar met de stroom vluchtelingen die vanuit Italië naar en door Zwitser land trok. Ze sloten de grens en stuur den vrijwel alle vluchtelingen die in Chiasso uitstapten terug naar Italië, 4.100 migranten alleen al in juli. „Ik heb het drie keer geprobeerd en ben drie keer door de Zwitsers terugge stuurd. Omdat ik geen documenten heb", vertelt een jonge Ethiopiër die zich Yahya noemt. Hij zegt dat hij 16 is, gevlucht is uit zijn land en nu met zijn vrienden van 17 en 22 naar Duitsland wil. „Want daar is het beter dan hier in Italië." Hetzelfde geldt voor vier jon gens uit Guinee-Conakry. Ze zijn met een boot vanuit Libië naar Italië geko men en willen naar Noord-Europa. „Hier asiel aanvragen? In Italië is discri minatie, in Duitsland veel minder." 'Pervers geluksspel' De Zwitserse advocaat Paolo Bernasco- ni, voormalig bestuurslid van het Inter nationale Rode Kruis, noemt het 'een pervers geluksspel'. „Een minderjarige kan drie keer worden teruggestuurd en mag de vierde keer wel opeens blijven en asiel aanvragen Zwitsers douanerou lette." Amnesty International spreekt schande over het terugsturen van al- leenreizende minderjarigen. De Zwit sers stellen dat vluchtelingen de kans krijgen asiel aan te vragen, maar die aanvraag vaak snel weer intrekken om dat ze door willen reizen. Ondertussen verblijven er tussen de 300 tot 500 migranten bij het station. Geen Syrische of Afghaanse gezinnen, die reizen via Turkije en Griekenland. In Italië kwamen in 2016 al 129.000 Onderzoek implantaten Ciampi (95) overleden Doden bij aanslag Advocaten toetsen kiesprogramma's zaterdag 17 september 2016 'Kansspel' met Cyril Rosman Como k. Afrikaanse migran ten kamperen bij het station van Como. FOTO NICOLA ZOLIN DEN HAAG De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) laat ongeveer 200 vrouwen onder zoeken die mogelijk klachten hebben door siliconen borst- implantaten. Het on derzoek moet duide lijkheid geven of er overeenkomsten zijn te vinden in hun klach ten. Dan wordt moge lijk met artsen en fa brikanten gesproken over oplossingen. De RIVM voert het onder zoek uit. ROME Ex-president Carlo Azeglio Ciampi van Italië is gisteren op 95-jarige leeftijd over leden. Ciampi was president van mei 1999 tot mei 2006. In de jaren 90 was hij premier en minister van Financiën. ISLAMABAD Bij een zelfmoordaan slag op een moskee in Pakistan zijn zeker 25 doden gevallen. De aanslag vond plaats tijdens het vrij daggebed toen de moskee vol zat. Ze ker 30 mensen raak ten gewond. De aan val gebeurde het dorp Payee Khanin in het grensgebied met Afghanistan. Deze re gio, waar de regering weinig controle heeft, wordt gezien als ex tremistisch broeinest. DEN HAAG De Nederlandse Orde van Advoca ten (NOvA) gaat de komende maanden de verkiezingsprogram ma's van alle politieke partijen doorlichten. Bij de vorige Kamer verkiezingen bleek dat sommige voorstellen niet helder waren of in druisten tegen basisprincipes van de rechtsstaat, zoals het recht op een behoorlijk proces of het non-discriminatiebeginsel. Zo wil den VVD en PVV veel strengere ei sen opleggen aan immigranten, maar gingen zij niet in op mogelijk inbreuk op de mensenrechten. Het rapport wordt eind februari gepresenteerd, enkele weken voor de verkiezingen op 15 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16