PEILT DE STEMMING JjLiJdjy/ffjzjfj.fjJ SB NIEUWS 11 VANDAAG: HET OEKRAÏNE-REFERENDUM S/H J22JJ burgers en politiek. Realistisch buitenlands beleid dreigt erdoor in zijn ogen onmogelijk te wor den. „Naast het moralistische Ne derlandse wijsvingertje heb je te genwoordig de rechts-populisti- sche middelvinger. CDA en D66 willen wegens de mensenrechten het succesvolle vluchtelingenak- koord met Erdogan opblazen. En populistisch- rechts wil het associ atieverdrag met Oekraïne blokke ren omdat ze Poetin niet voor het hoofd willen stoten. Rechts-popu- listen beginnen sowieso al te schelden zodra ze een islamiti sche baard zien. Ze waarderen de schoonheid van het compromis niet meer." Ten Broeke begrijpt goed dat we gens internet en social media de elite zich beter en veel vaker bij de kiezer moet verantwoorden. „De rust van die besloten wereld van de beleidsmakers, waar je in Leiden nog een glimp van zag, be staat niet meer." Het succes van GeenPeil was ook een afrekening met de ver meende arrogantie van die heer sende klasse. Ten Broeke ziet niets in referenda, zoals Theuniszen en GeenPeil willen. Hij heeft andere voorstellen om de burgerlijke on vrede weg te nemen. Te beginnen met: strenger handhaven. „Met de Turkije-deal hebben wij burge meesters geholpen de instroom te beheersen waardoor azc's geslo ten kunnen worden. Nu moeten de burgemeesters ons helpen de normen en regels te handhaven die onze samenleving vrij en vei lig maken." Zo beïnvloeden bui tenlands en binnenlands beleid el kaar, denkt Ten Broeke: „In Anka ra behartigen we Nederlandse be langen. In Zaanstad handhaven we Nederlandse normen." Leroy Theuniszen is niet over tuigd. „Zonder GeenPeil waren de bezwaren over het verdrag met Oekraïne nooit aan het licht geko men. De zittende politieke klasse bleek die niet eens te zien." Nederland behoort tot de gelukkigste landen ter wereld. Toch zijn veel mensen ontevreden. Aflevering 2 van een serie over de kloof tussen burger en politiek. Het is 158 dagen ge leden sinds Mark Rutte besloot te gaan nadenken over de uitslag van het Oekraï- ne-referendum. En nog is er geen antwoord. „Hoe ik me voel?" zegt Leroy Theunis zen (21). „Machteloos." Theuniszen, met baard en in korte broek, was 'creative director' bij GeenPeil. Die rebellenclub ini tieerde het raadgevende referen dum over het associatieverdrag tussen de Europese Unie en Oek raïne. Op z'n computer in de ouderlij ke woning in het Limburgse Swal- men ontwierp Leroy flyers, pos ters en logo's. De masterstudent fiscaal recht stuurde vrijwilligers aan, hij beantwoorde duizenden emails, beheerde het twitterac- count en sneed campagnefilm- pjes. Het was de tijd van z'n leven. „Ik ben dankbaar dat ik dat heb mogen meemaken", zegt Leroy op het terras van Café De Mert. Om ons heen, aan de voet van de Sint-Lambertus kerk, wordt de kermis opgebouwd. Nieuwsgieri ge dorpsjongetjes slaan vanaf hun fietsen de vorderingen gaande. Leroy groeide op in Swalmen en wil hier nooit meer weg. Als puber sprak hij aan de keukentafel met zijn vader over politiek. „Het begon met Wilders, die was toen nog redelijk. Hij opende mijn ogen voor de islamisering. Later kwam daar de EU bij. Maar het ge brekkige functioneren van onze representatieve democratie vind ik het belangrijkste probleem." Rutte had twee mogelijkheden, vinden ze bij GeenPeil. Ofwel de premier negeert domweg de uit slag van het raadgevende referen dum. Ofwel Rutte neemt het 'nee' serieus en ratificeert het verdrag niet. Maar dit ellenlange 'naden ken' is geen optie. „Is het raar dat mensen in mijn omgeving zeg gen: het maakt niet uit wat we doen, de elite bepaalt?" Bijna 200 kilometer naar het westen, in Leiden, zijn enkele hon derden vertegenwoordigers van die elite bijeen. In het Academie gebouw heeft het wetenschappe lijk bureau van de WD met Ka merlid Han ten Broeke een sympo sium georganiseerd over buiten lands beleid. Frans Timmermans speecht, ingeleid door Halbe Zijls tra. Joris Voorhoeve en Paul Schef- fer zitten in een panel, dat wordt gemodereerd door Lousewies van der Laan. Het roomblanke, keurig geklede publiek bestaat uit diplo maten, politici, medewerkers van ministeries en denktanks, weten schappers, militairen en publicis ten. Kortom: het establishment. Het is een leerzame bijeenkomst. Vooral omdat blijkt dat de bezwa ren van activisten als Leroy hier achteloos in de wind worden ge slagen. Zo denkt Frans Timmer mans verontruste burgers nog al tijd te kunnen overtuigen van het Europese project. „Dat in Leiden de gevestigde or de bijeen was, valt niet te ontken nen", beaamt Han ten Broeke en kele dagen later, als ik hem op zoek in de Tweede Kamer. De WD'er was rond het Oekraïne-re- ferendum onvermoeibaar op pad met een pleidooi voor nauwere sa menwerking met Kiev. Hij maakt zich zorgen over de afstand tussen Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 8 daagse najaarsreis Wenen, de muziekstad bij uitstek 8 daagse najaarsreis Eilanden van Kroatië 8/10 dagen Istrië Opatija 8 daagse najaarsreis Toscane, Umbrië Rome 8 daagse najaarsreis Barcelona en omgeving zaterdag 17 september 2016 Wachten op Mark Rutte A Het VVD- symposium over het bui tenlands beleid in Leiden, foto MARCO OKHUIZEN Vertrekdatum: 15 okt Vertrekdata: 3,15,17,2 4 okt Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318)58 09 58 hnokinoon1 www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds Et reserveringskosten Vertrekdatum: 24 okt Vertrekdata: 15, 24 okt Vertrekdatum: 24 okt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11