Gemeente Sluis houdt kosten van jeugdhulp in de hand Lonink wil extra toezicht in Terneuzense wijken -VLAANDEREN 7 Circus 't Saaasss is voor en door Sassenaren Circus 't Saaasss met drie a's en drie sen is na zes jaar afwezigheid weer terug in Sas van Gent. Een circus waar gelachen mag worden. Het is voornamelijk voor de lach; een kwinkslag naar het echte circus Tout Sas werkt mee aan de grote tent aan de Prinsenkade. Zo'n ze ventig vrijwilligers zijn er bij betrokken. Aan vrijwilligers geen gebrek want Circus 't Saaasss is voor Sas senaren, door Sassenaren. Hoewel het slechts één voorstel ling betreft, heeft het circus vijf echte directeuren. Maarten Hemel- soet is van hen de spraakzaamste. „Jij bent duidelijk niet van Sas hè? Saaasss, dat is hoe je het in het Sas- se dialect uitspreekt, niet Saahss, ofzo, zoals jij het doet." Hemelsoet is ook een van de ar tiesten. Als Ollie de Ober doet hij een soort clownsact in een restau rant. „Wat wij doen is ook voorna melijk voor de lach; een kwink slag naar het echte circus. Het is ooit begonnen vanuit het Sasse carnaval. Op de maandag voor het carnaval worden er hier altijd van allerlei acts gedaan. Voor wie wat had gemist is destijds verzonnen dat allemaal tegelijk op te voeren. En ja, dan heb je al snel iets wat op een circus lijkt." Het eerste Sas se circus in 1981 was direct een succes. Zo'n duizend mensen kwa men er op af. Het werd tot en met 1985 een jaarlijks evenement in een echte tent. Daarna verdween het om in 1996 weer uit de as te herrijzen waarna het onregelma tig, om de vier of vijf jaar werd ge organiseerd. Na de editie van 2010 vonden de organisatoren van het eerste uur dat het nu echt gedaan was. In 2015 nam een groep Sassen aren het op zich het circus weer nieuw leven in te blazen. „Het zou ook zonde zijn als het verlo- ren zou gaan", stelt Hemelsoet. Mededirecteur Jens van Dam: „Je merkt echt dat het leeft. Het is wel veel werk voor een keer." Een trapeze heeft het circus niet en sinds het verbod moet 't Saaasss het ook stellen zonder wil de dieren. Hoewel: gewezen dom- peur Jeroen Kegels treedt op als leeuwentemmer. Leeuwen heeft hij niet nodig. „Ik vertel de jonge hasten hoe het moet", grijnst hij. Naast de leeuwenact heeft 't Saaasss meer spektakel te bieden. „We hebben acrobaten uit Oost-Europa, uit Monaco komt een sterke man", somt Hemelsoet op met een ondeugende lach. Heel Sas van Gent is bij het cir cus betrokken. Aan medewerking geen gebrek. Huisorkest Tantsjen- Bei voert zelfs een compleet cir cusrepertoire op tijdens de voor stelling. Zaterdag trekt om 18.30 uur de circusstoet -zoals het hoort- door het dorp, om 19.00 uur gaat de tent open waarna om 19.30 de show begint. Toegang kost 1 euro. Kinderen onder de twaalf mogen gratis naar binnen. Om mogelijke overlast in wijken tegen te gaan moeten er meer bij zondere opsporingsambtenaren (boa's) en wijkhandhavers in de gemeente Terneuzen komen. Burgemeester Jan Lonink zei dit woensdagavond in de raads commissie bestuur en middelen. Een onderzoek naar de veilig heidssituatie en het veiligheids gevoel in Terneuzen kwam in die vergadering aan de orde. Het gaat wat dat betreft niet slecht in Terneuzen, alleen op het gebied van buurtontwikke ling is de trend niet positief. El len de Neef, raadslid voor Provin ciaal Belang Zeeland, vroeg daar extra aandacht voor. Lonink speelde daar direct op in met het idee meer bijzondere opsporingsambtenaren (boa's) en wijkhandhavers aan te stel len. Terneuzen telt momenteel zes boa's. Zij nemen vaker lichte re taken van de politie over, zo als toezicht op plekken waar be woners overlast ervaren van hangjongeren. Ook wil Lonink meer mobiele camera's voor het tijdelijke toe zicht. Hij noemde onder meer de Noordstraat in Axel waar het uitgaansleven aan het opbloeien is. Sluis lijkt toe te komen met het door het Rijk beschikbaar gestelde budget van 3,4 miljoen euro. Afgelopen voorjaar bleek dat Sluis in 2015 een half miljoen euro méér kosten had gemaakt dan het aan budget had ontvangen. Op zich geen probleem, want toen be taalden de Zeeuwse gemeenten de complete rekening voor jeugd hulp nog samen. Juist Sluis had die solidariteit met ingang van dit jaar echter losgelaten, waarna raadsleden vreesden dat Sluis dit jaar flink het schip in zou gaan. Daar lijkt geen sprake van, zei wethouder Jack Werkman dins dag tijdens een commissievergade ring. Sluis lijkt ongeveer 'op nul' uit te komen. Lijkt, benadrukte Werkman wel. „Want als zich dit jaar nog een paar dure gevallen aanmelden, kunnen we daar op eens alsnog flink boven zitten." Dat Sluis een half miljoen min der uit lijkt te geven dan vorig jaar, komt onder meer door een verlaging van het aantal verleende persoonsgebonden budgetten (pgb's). Sluis had er daar buiten sporig veel van in het bestand. „Er blijken daarvan meerdere kinde ren en jongeren in aanmerking te komen voor vergoeding vanuit de pot Wet Langdurige Zorg", vertelt Werkman. „Dat gaat via de zorg verzekering. En dat zijn voor ons juist de duurste gevallen." Werkman staat nog steeds ach ter het besluit de solidariteit los te laten. „Daardoor kunnen we beter sturen. We kunnen bijvoorbeeld Belgische zorgaanbieders inscha kelen. Als je met alle gemeenten samenwerkt, zeggen ze in Goes: wat moeten wij daarmee?" vrijdag 16 september 2016 Een leeuwentemmer zonder leeuwen, ook dat kan in Sas Voor Circus 't Saaasss steekt heel Sas van Gent de handen uit de mouwen. Aan vrijwilligers geen gebrek, foto ronald den dekker Guido van der Heijden Sas van Gent Maarten Hemelsoet, directeur Meer info: circussaaasss.nl armen van der Werf Terneuzen De kosten voor jeugdhulp in de gemeente Sluis lijken dit jaar fors lager uit te vallen dan vorig jaar. Martijn de Koning Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83