Van bouwval tot droomhuis '\:X& Bedrijven en instellingen lenen maar mondjesmaat bij consument Antwan Tolhoek zit in het wiel van zijn vader Botsauto's horen er toch gewoon bij op de kermis? Bedrijven, maar ook sportclubs en culturele en maatschappelijke instellingen kunnen veel meer geld bij het publiek ophalen. Crowdfunding is hip, handig en soms broodnodig om te kunnen investeren of een festival op te zet ten. Deze vorm van alternatieve fi nanciering kent echter nog weinig liefde in Zeeland. „Ik zie kansen die niet worden benut. Zeker in de cultuur, voor een festival of een bijzondere pu blicatie, kan meer geld bij het pu bliek worden opgehaald", zegt Si mon Douw. Hij is mede-eigenaar van crowdfundingsconsultant Douw Koren. Dat bureau is door de provincie ingehuurd om crowdfunding aan te jagen. De cijfers spreken boekde len. In de eerste helft van dit jaar werd landelijk voor 86 miljoen eu ro opgehaald via crowdfunding bij particulieren. Het Zeeuwse aan deel bedroeg 805.000 euro ofwel 0,9 procent, blijkt uit een tussen rapportage van Douw Koren. Hoe dat komt? „Ik denk dat trends in Zeeland later opduiken dan in de Randstad. Daar is crowd funding hot. We merken trou wens dat ook bij Zeeuwse onder nemers crowdfunding nog vaak onbekend is, terwijl dat net het laatste financieringsstukje kan zijn om een project rond te krij gen of voldoende investeringska pitaal op te halen", zegt Douw. Vorig jaar werd in Zeeland in 23 campagnes voor 12,5 miljoen euro aan crowfundgeld binnengesleept. Daarvan oogstte Zeeland Invest ments Beheer 10,6 miljoen voor de renovatie van het ziekenhuis in Vlissingen. Douw Koren be schouwt deze uitschieter als een incident. De resterende 1,9 mil joen euro geeft volgens het bu reau een reëel beeld van de crowd- fundingsactiviteiten in Zeeland. De met twintig campagnes op gehaalde 805.000 euro in het afge lopen halfjaar lijken dat te bevesti gen. De helft van de crowdfun- ders is ondernemer. Zij hengelden bijna driekwart van de crowdfun- dingsopbrengsten in Zeeland bin nen: 586.000 euro van de ruim 8 ton. Zo wist Bram Wijne uit Seroos- kerke van Tech ni Cf Energy 214 mensen voor zich te winnen. Met Ik zie kansen voor crowdfunding die niet worden benut. Zeker in de cultuur hun inleg vergaarde hij anderhal ve ton aan werkkapitaal Creatieve projecten kregen van het publiek 116.500 euro, maat schappelijke projecten 22.000 euro en sportprojecten 5.000 euro. Regionaal zijn er ook flinke ver schillen. Crowdfunding speelde zich vorig jaar vooral af op Wal cheren en Zuid-Beveland. Het af gelopen halfjaar heeft Zeeuws- Vlaanderen de leiding gepakt met bijna 500.000 van de 805.000 eu ro. Douw onderstreept dat crowd funding tijd en inspanning ver eist. Daarom gaan provincie en ontwikkelingsmaatschappij Im puls het komende halfjaar onder nemers en mensen uit de nonpro- fïtsector de kneepjes van crowd funding bijbrengen. Simon Douw: „Deze financieringsvorm levert niet alleen geld op, crowdfunders zijn je ambassadeurs die jou ook kritisch volgen. Dat is de meer waarde ten opzichte van een gewo ne lening." m vrijdag 16 september 2016 pzc.nl email: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Wielertalent uit Yerseke maakt grote stap pen op weg naar een profcarrière, in het spoor van zijn vader Patrick. ZEELAND 14 Middelburg en Vlissingen laten geen auto scooters meer toe op de kermis om verve lende jongeren te weren. Johan Adriaan Kars denkt dat geld het eigenlijke motief is. ZEELAND 5 Zeeland laat veel kansen voor crowdf unding liggen Frank Balkenende Middelburg —Simon Douw, crowdfunddeskundige Elly Stolk en Remco van Heumen uit Kats kozen niet voor de gemakkelijkste weg door een oude boerderij bij hun woonplaats te kopen. In een jaar tijd transformeerden ze de bouwvallige schuur echter in een prachtig woonhuis •ZEELAND 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 80