Mogelijk langer herstel fondsen Bajespersoneel zit massaal ziek thuis NIEUWS 7 Expert: goede oplossing voor bijen die bestuiven Primeur: de bijen van een imker uit Wijk bij Duurstede gaan op vakantie: ze brengen de koude maanden door in de Dordogne. ÉMibJÉM en half miljoen bijen uit de Kromme Rijn streek is afgereisd naar Zuid-Frankrijk. Imker Leo Gensen uit Wijk bij Duurstede bracht ze met zijn pick-uptruck naar de Dordog ne. Daar komen ze op krachten voor een nieuw seizoen nijvere ar beid in de kassen. Het is voor het eerst dat bijen in het zuiden over winteren. De insecten maken hun reis in een aanhanger, in afgesloten, goed geventileerde bijenkasten. De beroepsimker, eigenaar van imkerij en winkel de Werkbij in Rhenen, ziet het als een ideale op lossing: „Het grootste probleem voor de bijen is dat er in Neder land vaak niet genoeg goed voed sel te halen is." Wereldwijd zijn er steeds min der bijen. Een schadelijke mijt (varrao), gewasbeschermingsmid delen en te weinig bloemen zou den de boosdoeners zijn. ,„Als ik mijn bijen op een plaats zet waar BrSfij ze genoeg stuifmeel en nectar kunnen vinden, bloeien ze op. Rond Mauzac in de Dordogne is veel meer te eten voor de bijen, het wordt er niet zo koud en aan het begin van het jaar is er eerder weer voedsel." Het is belangrijk dat de bijen na hun winterslaap weer snel in conditie zijn, want de contracten voor hun bestuifwerk in de kas sen zijn al getekend. Het winter verblijf is mogelijk doordat een kennis van Gensen, die hobbyim ker is, met pensioen ging en in Mauzac - 850 inwoners - neer streek. Hij zorgt komende winter voor de bijen uit de Kromme Rijnstreek. Niet alle bijen van de Werkbij hebben het gelukje dat ze op va kantie mogen. Veel zijn er nog aan het werk in Beekbergen, waar de heide nu volop bloeit. Maar wie weet horen zij bij de tweede lading. Half oktober maakt nog eens een miljoen bij en de reis van 1.100 kilometer. Bijenexpert van de Wagenin- gen Universiteit dr. Tjeerd Blac- quiere snapt de keuze voor over winteren in Frankrijk en ziet het vooral als een goede oplossing voor imkers met bijen die ingezet worden voor bestuiving. Voor an dere bijenvolken is er geen reden om voedsel en warmte in Frank rijk te zoeken. „Zeker met het weer van de af gelopen weken zijn de meeste bij envolken in goede conditie. Vol ken die uit de kas komen zijn er niet zo goed aan toe en moeten vaak al in maart weer aan de slag. Frankrijk is dan een goede be stemming. Daar is niet per se meer flora, maar wel later en eer der in het seizoen." Een aantal grote pensioenfond sen, waaronder ambtenarenpen- sioenfonds ABP, heeft momenteel op papier te weinig geld in kas om nu en in de toekomst aan alle deel nemers pensioen te kunnen uitke ren. Hun zogeheten dekkings graad is te laag. In het voorjaar dreigen daardoor nieuwe kortin gen op de aanvullende pensioe nen, de AOW neemt wel toe. Als de getroffen pensioenfond sen de pijn over meer jaren mo gen uitsmeren of pas later maatre gelen hoeven te nemen, kunnen die kortingen nog even achterwe ge blijven, is de gedachte van on der meer PvdA en FNV, „Ik wil in kaart laten brengen wat de effec ten daarvan zijn en of dit een goed idee is", aldus Klijnsma gis teravond in het debat. „Al weet ik niet of het soelaas kan bieden", zo temperde zij al te grote verwach tingen. Klijnsma blijft mordicus tegen het verhogen van de rekenrente voor pensioenfondsen, zodat dek kingsgraden automatisch zouden stijgen en de problemen als sneeuw voor de zon verdwijnen. „Die knop moet je niet willen be roeren", zei ze. SP, PVV en soPlus dringen juist al tijden aan op zo'n maatregel, omdat zij vinden dat pensioenspaarders ten onrecht de dupe worden van de lage rente stand. Klijnsma houdt echter vol dat dat knoeien aan de rekenrente onmiddellijk tot gevolg heeft dat generaties die nog pensioen op bouwen de dupe zijn. Dat blijkt uit de meest recente ver zuimcijfers in handen van het de ze krant. Vorig jaar was nog 7,1 procent van het bajespersoneel ziek. Dat zijn torenhoge percentages: het gemiddelde ziekteverzuim in Nederland is ongeveer 3,8 procent. Volgens de eigen norm van het ge vangeniswezen mag niet meer dan 4,8 procent van het personeel ziek zijn. „De werkdruk is de laatste tijd extreem toegenomen", zegt Jorick de Bruin, bestuurder bij CNV Overheid. „Er is veel onrust door een opeenstapeling van reorganisa ties. Mensen zijn bang dat ze hun baan verliezen. Daar worden ze let terlijk ziek van." In sommige gevangenissen loopt het aantal ziekmeldingen de spuigaten uit. In de bajes van Al phen aan den Rijn zit 9,6 procent van het personeel thuis. In die ge vangenis werd afgelopen februari een cipier neergestoken door een gedetineerde. Er zou al geruime tijd sprake zijn van grote spannin gen tussen gevangenen en mede werkers. Ook in de gevangenissen van Heerhugowaard, Haaglanden, Nieuwegein en Arnhem is het ziekteverzuim opvallend hoog. In totaal werken er zo'n 8.100 perso neelsleden in 26 inrichtingen. Door een overschot aan cellen dreigen meer cipiers in de komen de jaren hun baan te verliezen. „Die dreiging veroorzaakt veel stress", zegt SP-Kamerlid Nine Kooiman, die het hoge ziektever zuim een 'mokerslag' noemt. „Sommige personeelsleden heb ben de afgelopen jaren al drie keer te horen gekregen dat ze naar een andere inrichting worden ver plaatst. Dat doet wat met ze." Vol gens CDA-Kamerlid Madeleine van Toorenburg lopen cipiers en gevangenen op dit moment ge vaar. „Er zijn te weinig bewaar ders op de groepen. Dat leidt tot gevaarlijke situaties. Ik vrees dat meer incidenten volgen als er geen oplossing komt voor dit structurele personeelstekort." Het ziekteverzuim is relatief hoog, Er zijn te weinig bewaarders op de groepen. Dat leidt tot gevaarlijke situaties bevestigt een woordvoerder van het ministerie van Veiligheid en Justitie. „Onze mensen werken da gelijks met een hele moeilijke groep mensen, dat is zwaar werk. We doen er veel aan om het ziek teverzuim omlaag te krijgen. Zo kijken we voortdurend naar onder liggende oorzaken die van invloed zijn op het verzuim." Ook wordt de fysieke vaardig heid van cipiers getoetst. Alle ge vangenismedewerkers krijgen dit jaar een preventief medisch onder zoek aangeboden. „De fysieke vaardigheidstoets is een wassen neus", klaagt FNV-be- stuurder Frans Carbo. „De werk omstandigheden in veel gevange nissen zijn nu ongezond." vrijdag 16 september 2016 'Wintervakantie' voor Nederlandse bijen Hans Reichart Wijk bij Duurstede WT' Imker Leo Gensen aan het werk met zijn bijen. FOTO WILLIAM HOOGTEYLING Ongeveer een miljoen bijen van imker Leo Gensen maakt half oktober de reis van 1.100 kilometer naar Dordogne. Het kabinet gaat kijken of de her steltermijnen van pensioenfond sen verlengd kunnen worden in de hoop nieuwe pensioenkortin gen af te wenden. Dat heeft PvdA-staatssecretaris Jetta Klijnsma van Sociale Zaken toe gezegd aan de Tweede Kamer. Laurens Kok Niek Opten Den Haag Cipiers melden zich steeds va ker ziek. De eerste zes maanden van 2016 is het ziekteverzuim in de Nederlandse gevangenissen gestegen tot 7,4 procent. Per dag gaat het om zo'n 600 zieke bewaarders. Peter Winterman Den Haag Madeleine van Toorenburg, CDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7