Pieter Zeeman, Beatrixschool en De Meie in 2019 onderdak OPRUIMING!! SCHOUWEN-DUIVELAND 7 VITRO PLUS NA DE VARENS VOLGEN NU GROENTEN A Miljoenen varens zien jaarlijks in het laboratorium van Vitro Plus in Burgh-Haamstede het licht. Het bedrijf, dat met niets begon, bestaat 25 jaar Trending Tot 50% KORTING reld' in een lab uit weefsel ge kweekt. Daar ging heel wat bloed, zweet en tranen aan vooraf. Bijl, die eigenlijk medische microbiologie studeerde, ontpopte zich als een soort Willy Wortel toen zijn in de kassen werkende pa hem op het spoor van varens zette. „Het klonen van planten was toen net in op komst. Ik heb daar een boek over ge kocht en ben bij mijn schoonmoe der, op de oude slaapkamer van mijn vrouw, gaan fröbelen." Nadat hij Kees Zevenbergen uit Renesse ontmoette, die met orchi deeën ongeveer hetzelfde probeerde te doen, verkasten de varens van dat slaapkamertje in Dordt naar een boerderij in Renesse. Vitro Plus zag het licht, al duurde het nog een jaar tje of tien voor alle inspanningen vruchten afwierpen. Maar dat mo ment kwam, zonder meer. „We maakten uiteindelijk iets dat beter was dan al het andere wat al be stond." Vitro Plus automatiseerde het kweekproces in het lab en kortte de lijntjes naar de klant fors in. Mil joenen varens verlaten nu jaarlijks als kleine plantjes het Schou- wen-Duivelandse bedrijf om over de hele wereld, vlakbij de klant, te worden opgekweekt. Door die ande re aanpak heeft het bedrijf anno 2016 zo'n 75 procent van de wereld markt in handen. En innoveert nog altijd volop. „Ik denk binnen nu en tien jaar 30 tot 40 miljoen varens per jaar te maken en daarnaast wil- Het blijft fascinerend om te werken met planten in een lab. Vooral als het om varens ga len we een ontwikkel- of technolo giecentrum zijn." Want met de zelf ontwikkelde technologieën kunnen niet alleen planten maar ook groen ten het lab worden binnengehaald. Waar Vitro Plus -onder de naam Vi- Vi- ook mee bezig is. Zo produceert het bedrijf onder meer sla. Bijl ziet enorme kansen, zeker met het oog op het wereldwijde voedseltekort en de zorg om milieu. „Je hebt geen be strijdingsmiddelen nodig en een mi nimum aan water. En je kunt het overal ter wereld kweken, of dat nu in Finland is of de Sahara. Als het ge bouw maar aan de omstandigheden aangepast is." Van 'gefröbel' op een slaapkamertje tot een la boratorium met ledver lichting in een strak ge bouw aan de Roterij in Burgh-Haamstede. In vijfentwintig jaar tijd groeide Vitro Plus uit tot een bedrijf dat jaarlijks wereldwijd dik 22 miljoen varens aan de man brengt. En nog altijd doorontwik kelt. „Het blijft fascinerend dit", zegt oprichter en eigenaar John Bijl. Het bedrijf, waar Ard Stoutjesdijk mede-eigenaar van is, doet niet 'zo maar' in varens. In Burgh-Haamste de wordt 'deze oudste plant ter we- Dan moet de nieuwbouw van de Pontes Pieter Zeeman en de bei de scholen voor speciaal onder wijs klaar zijn, vertelde onder- wijsambtenaar Peter Bijzet gister avond als toelichting op een on derzoek naar huisvesting van het speciaal onderwijs bij het voort gezet onderwijs van de Pieter Zeeman. Het bureau en de drie scholen geven de voorkeur aan volledige nieuwbouw. Dat kost 21.6 miljoen euro en levert voor de gemeente een jaarlijkse last op van 5,5 ton. „Omdat het om Bij regen begint personeel De Meie een half uur eerder om te dweilen nieuwbouw gaat, vinden de Bea trix en De Meie het geen be zwaar nog langer te wachten," zei Bijzet. „Maar er is haast bij", merkte VVD-raadslid Corine den Baars op „want als het regent, be gint het personeel van De Meie een half uur eerder om te dwei len." Dat er aan huisvesting van de Pieter Zeeman ook wat moet ge beuren werd eveneens duidelijk. Door ruimteoverschot draait de school financieel slecht. Veertig procent van de Schouwse jeugd gaat buiten het eiland naar het voortgezet onderwijs en daar komt in 2026 nog eens 20 procent krimp overheen. Bovendien is aan de 35 jaar oude gebouwen voor 3.2 miljoen onderhoud no dig. Sloop en nieuwbouw gaan straks in fasen, waardoor het on derwijs gewoon door kan gaan. HAARDEN SPECIALIST www.dezeeuwsehaardenspecialist.nl Alleen Zaterdag 17 september van 09:00 tot 17:00 uur op de mooiste tuinplanten vrijdag 16 september 2016 Van gefröbel op slaapkamer tot kweek van varens in lab John Bijl (links) en Ard Stoutjesdijk in het laboratorium van het jubilerende Vitro Plus. FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER —John Bijl, oprichter Vitro Plus In Amerika heeft Vitro Plus al feest gevierd. In Burgh-Haamste- de wordt vrijdag 23 september een receptie gegeven. In Ameri ka verkoopt het bedrijf de mees te varens. Daar is die plant een moederdaggeschenk. Maar ook in Europa zijn groene planten be zig aan hun comeback, merkt Jo hn Bijl. „De trend gaat richting grote, groene planten. Er is weer hang naar de natuur." Esme Soesman De plantjes groeien bij Vitro Plus in het neonlicht. Burgh-Haamstede „De mensen van de Bea trixschool en De Meie wachten al zo lang. We hebben ze be loofd dat ze in de zomer van 2017 goed gehuisvest zouden zijn. Dat wordt nu in de zomer van 2019." Ton van den Nouweland Zierikzee Corine den Baas, raadslid VVD 6 DE ZEEUWSE Anthony Fokkerstraat 28 4462 ET Goes +31(0)113 40 50 22 info@dezeeuwsehaardenspecialist.nl ZEELRflDPLMIL Ravesteinweg 3, Grijpskerke nj www.zeelandplant.nl pAK]E V(>0HDEEL!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67