Plantenpot groeit mee Spektakel bloem Voor kleine wereldreizigers Structuurverf gebruiken heeft één nadeel. Je zit vast aan een niet-gladde muur die zich daardoor later lastig laat oververven. En mocht je de kor rels en patronen zat zijn, dan rest maar één oplossing: stuken! Welke kwast? De meeste mensen kiezen bij grote oppervlakten voor een grote vachtroller. Grote halen snel thuis, nietwaar? Vachtrollers zijn te krijgen in diverse prijsklassen, waarbij de 'pro' zal gaan voor de too procent na tuurlijke schapenvacht. Maar als de muur vanwege een structuur ruw is, wint de grote blokkwast weer. Ook in kwasten is veel keuze. Voor alles geldt dat kwaliteit altijd iets meer zal kosten. Wie echt duur wil doen, gaat bijvoorbeeld voor een kwast van Chinees varkenshaar. Als je hem goed schoonmaakt, kan ie ja ren mee. Dierenliefhebbers opgelet: uit een uitzending van De Keuringsdienst van Waarde bleek dat deze kwasten niet allemaal diervriendelijk worden ge produceerd. Een andere oplossing voor een strak resultaat is het gebruik van de verfspuit. Je kunt er makkelijk hoek jes mee verven. Dat kost wel wat; prijzen voor een verfspuit lopen uit een van een paar tientjes tot honder den euro's. Welke hulpmiddelen? Het valt niet mee om na bestudering van al die dikke kleurenwaaiers en verffolders de juiste keuze te maken. Fabrikanten schieten de consument te hulp met handigheidjes, zoals mini-kleurtesters en mini-rollers. Met een kleurbedenktijd-formule krijg je gratis een nieuwe pot verf, mocht die o zo leuke goudkleurige wand toch tegenvallen. De grotere bouwmarkten en winkels hebben proefmonsters liggen om mee naar huis te nemen. Met kleurkiezer-apps die de be kende verfmerken aanbieden kun je je huis digitaal in de verf zetten zodat je meteen het effect ervan ziet. Kwes tie van (gratis) downloaden op je iPhone of Androidtelefoon, ruimte scannen en een kleur toevoegen. Ook achter de oude vertrouwde computer kun je, op zoek naar de ideale (kleur)combinatie, spelen met foto's en kleuren toevoegen. Bijna alle mer ken bieden wel een online steuntje in de rug. Belangrijkste les bij alles: er zijn geen trendwetten op het gebied van verf. Niks is fout en niks is goed. Verf ze! Welke kleur? Lekker veilig wit: 75 procent van de klussers kies hier nog altijd voor. De witte RAL 9001 en 1910 en crème- tinten zijn veruit favoriet,bleek uit onderzoek van Flexa. Toch komt deze verffabrikant, collega's incluis, elk specials als een muurwax (geeft glans!) of een betonlook. Welke structuur? Granollen doen we bijna niet meer, maar dat wil niet zeggen dat er hele maal geen structuur meer op de 1 gerust een spons halen. Steeds po pulairder: krijt- en kalkverf. Hoewel deze jaar met een regenboog aan nieuwe trendkleuren. De hoofdrollen nu zijn onder meer voor oker(goud) en 50 tinten groen. Wie er eigentijds bij wil zitten deze winter, kan ook aan de slag met terra, diepblauw en de bijna-zwarten. O ja, de grijzen hobbelen ook deze winter weer volop mee. Over de kleuren die het in 2017 gaan maken, zegt verfex- pert Heieen van Gent van AkzoNo- bel: „Ik kan vast onthullen dat er een verschuiving komt naar iets minder donkere kleuren." Welke verf? Hoewel er veel concurrentie op de markt is, is latex nog altijd de meest gebruikte verf voor binnen. Makke lijk over te schilderen en goedkoop. En je kunt hem mengen in alle mo gelijke kleuren. Nadeel: de geverfde muur is niet zo makkelijk schoon te maken. Alleen over acryllatex kun je Lekker veilig wit: 75 procent van de klussers kiest er nog steeds voor twee vaak in één adem worden genoemd, gaat het om totaal verschillende producten. Krijtverf, inderdaad gebaseerd op krijt, geeft een fluwelig effect, terwijl kalkverf op de wand juist ruw blijft. Kalkverf, die bestaat uit 100 procent mineraal, breng je aan met een speci ale kwast die weer zorgt voor een ge wolkt dessin. Voor krijtverf kun je ook een roller pakken. Muren met krijt- of kalkverf ogen mooi mat. Behalve de (duurdere) ni- chemerken, veelal te koop in interi eurwinkels, heeft nu zo'n beetje elke producent een grote keuze in mat, half mat of extra mat. Dat zijn muur verven met een fluweelzachte uit straling, maar vaak zonder de nade len van pure krijtverf. Deze heeft na melijk de neiging om bij aanraking vlekkerig te worden. Wie echt iets anders wil en niet op een eurootje kijkt, kan kiezen voor muur gaat. Structuurverf, een soort dikke latex met fijne of juist hele grove korrels (zilverzand of kwarts), is vooral handig als je muur niet ge heel vlak is. Dan zijn de oneffenhe den ook meteen foetsie. Als je in plaats van met een roller gaat verven met een (blok)kwast, kun je ook nog eens allemaal leuke patronen aan brengen. Als je bijvoorbeeld halve cirkels met de kwast draait, wordt de structuur nog grover. Er zijn ook kant-en-klare verven te koop met pa tronen, zoals boomschors. Of neem de 3D effect-muurverf van Histor. Deze verf droogt minder snel, zodat je alle tijd hebt om je met je handen, een (lijm)kam of gekartelde wisser uit te leven op de muur. Op zoek naar maar een klein beetje structuur? Pak dan een structuurrol ler om de klus te klaren. Wel eerst de verf met een gewone roller aanbren gen. vrijdag 16 september 2016 3 Allerlei vormen, dessins en kleuren door elkaar heen gebruiken: na een jarenlange trend van strak en wit mag het weer. In de nieuwe trend passen chrysanten goed. Koop deze bloem in allerlei vormen, zet ze in kleurrijke vazen van verschillende grootte en het spektakel is compleet. Geef de chrysant ook eens cadeau. Hij staat voor lang leven en geluk. Fan van reizen en net vader of moeder geworden? Een wereldreis zit er voorlopig niet in, helaas. Haal daarom verre oorden naar de baby- of kin derkamer. Deze 130 centime ter lange vilten slinger doet denken aan de Himalaya en andere besneeuwde bergke tens. De slinger a 9,95 euro is ook uitgebracht in uitvoerin gen met tipi's, veren en licht roze wolkjes. Ze worden allemaal met de hand gemaakt door ontwer per Natascha van accessoi- remerk Kidsware. Zie ook: kids-ware.nl Velvet Magie, Flexa Krijtverf, Quick Betonlook, De oude Van Yippee lp Blue tot betonlook: de s® trends voor de komende tijd. FOTO'S JOOST HOVING, ILLUSTRATIE NATASJADE VRIES 44 Planten verpotten: de een doet het zonder probleem, de ander vindt het een rotklus. Voor de laatste catego rie: de Fold van Jokjor (21,95 euro) groeit met de plant mee. De rand is gemaakt van siliconen, waardoor je hem kunt omvouwen en zo de grootte van de pot kunt bepalen. Fold is er in verschil lende kleuren. Jok- jor.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 55