De tweede divisie der vaste planten O 2 ROMKE VAN DE KAA Is- Schilderen Met de herfst- en wintermaanden voor de boeg kunnen de muren in ons huis wel weer een nieuw verfje gebruiken. Maar hoe en wat? Het simpele latexje van vroeger heeft behoorlijk wat concurrentie. Vogels veilig in de camera Column De Hollandse golf: tot augustus verveel je je te pletter A aan suggesties van lezers geen gebrek. Zoals deze: kunt u niet eens schrijven over Persicaria's? Natuurlijk kan ik schrijven over Persicaria's. En eigenlijk zou ik dat ook moeten. Persicaria's behoren tot de best verkochte vaste planten in elk tuincentrum. Waarom schrijf ik er dan niet over? Vanwaar die weerzin? Het hoge woord moet eruit: ik vind Persicaria's oersaai. Als een plant in de mode komt, zie je de keuze snel groter worden. Vroeger hadden we aan een stuk of drie variëteiten genoeg. Nu hebben we er meer dan dertig. Persicaria's - duizendknoop of perzikkruid zijn Nederlandse namen - zijn een essentieel onderdeel van wat de Dutch wave wordt genoemd: een naturalistische wijze van tuinieren die leunt op het gebruik van sier- grassen en vaste plan ten. Tot augustus ver veel je je te pletter en daarna komt zo'n tuin langzaam op gang om na de eerste nachtvorst weer in te storten. In die Hollandse golf pas sen de duizendknopen goed: ze zijn betrouwbaar, dijen snel uit tot grote pollen en geven kleur aan de nazomertuin. Ze bloeien met dunne aartjes die bij het uitbloeien steeds mooier worden. En dat is een voordeel, want bij andere vaste planten is dat vaak omgekeerd. Waarom ik ze dan saai vind? Vanwege hun blad. Als een plant interessant blad heeft, kun je er nooit genoeg van hebben. Of de bloeitijd kort of lang is doet er dan niet toe; het hele tuinsei- zoen geniet je. Maar het blad van de meeste duizendknopen is hemeltergend saai. En daarnaast is er veel te veel van. Er is iets mis met de verhouding tussen de hoeveelheid blad en de hoeveelheid bloemen. En daardoor zal de Persicaria voor mij nooit verder komen dan de tweede divisie der vaste planten. De belangrijkste soort is Persicaria amplexicaulis: effen groen blad en wijnrode aartjes van augustus tot oktober. De duizendknoopadepten hielden zich vooral bezig met de selectie van bloemen met een afwijkende kleur. Zo bloeit 'Blackadder' met donkerrode, bijna zwarte aren terwijl de bloemkleur van 'Orangefïeld' naar zalm neigt. Deze selecties worden ongeveer een meter hoog. Een ander selectiecriterium is de hoogte van de plant. 'Inverleith' is een kleintje met zijn 50 centimeter en 'Pink Elephant' blijft nog iets lager. Persicaria amplexicaulis is verreweg de meest verkochte soort. Gelukkig zijn er duizendknopen die wèl mooi blad hebben. Die vind je vooral bij Persicaria vir- giniana: 'Lance Corporal' heeft lichtgroen blad dat intrigerend gevlekt is met chocoladebruin. De plant bloeit met draaddunne rode aartjes. Het blad van 'Painters Palette' is gemarmerd en en gevlekt in crème, groen en bruin. Intrigerend, maar misschien iets te veel van het goede. 'Dixter Form' heeft stralend goudgeel blad. En bloeit nooit. Eén ding moet ik de door mij belasterde Persicaria amplexicaulis nageven: in de nazomer bezoeken vlinders en bijen de bloemen graag. LEZEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN seHefiieubels TIPS NIEUWS je nodig hebt is verfin een al dan niet hippe trend- kleur en een kwast of roller. Véél han diger dan zwoe gen met granol (hot in de jaren 70), steenstrips (grote hit van de -> eighties), spuits- tuc (wie niet in de jaren 90?) of te moeten slepen met tassen vol behang. We gaan dus weer verven. Maar kiezen we voor struc tuur, half mat, super poederig, krijt, kalk, metallic, betonlook of toch 'gewoon' voor la tex? Met een hip kleurtje en hippe naam? In het laatste geval kan het al niet meer misgaan. 'Yippee Blue', 'Passionate Mist', 'Conglomeraat': de namen die de marketingafdelingen bedenken worden steeds gekker. Maar goed, aan de slag. r was een tijd dat muren en plafonds verven een overzichtelijk klusje was. Je nam een pot (witte) latex, smeerde het goedje uit en dat was dat. Hoe ingewikkeld maken verfprodu- centen het de thuis- klusser anno nu. De afdeling muurver ven in een gemid delde bouwmarkt doet niet onder voor de ellenlange schappen in een Franse megasuper- markt. Verf hield tussen alle wandafwer- kingtrends door - soms in mindere, soms in meerdere mate - altijd man moedig stand als de ideale manier om je muren snel een metamorfose te geven. Begrijpelijk, want een pot verfis niet duur in verhouding tot het aantal vierkante meters kleur dat je aan je huis toevoegt. Het enige wat vrijdag 16 september 2016 GO Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Wij zijn Gispen Wie zijn de mensen achter dit jubilerende meubelicoon? (Gispen, €29,95) Uit de tuin Voor een leuk cadeautje hoef je niet naar de win kel. Cadeautips uit eigen tuin. (Terra, €14,99) Sauzen en smaakmakers De titel zegt genoeg. (Good Cook, €17,50) 8 Verven met vlijt Met dit vogelhuisje van Donkey Products (79,95 euro) sla je twee vliegen in één klap. Doordat het huisje er uitziet als een bewa kingscamera, houd je inbrekers - hopelijk- op veilige afstand. Tegelijkertijd is het ook gewoon een plekje waar mezen en andere kleine tuinvo- gels een veilig onder komen kunnen zoe ken. Dankzij het zit- stokje dat voor de invliegopening is aan gebracht, kunnen ze ook nog eens makke lijk naar binnen. Meer informatie over dit vogelhuisje is te vinden op donkey- products.com. Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum. Yippee Blue, Histor Evelien Baks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54