Wasbeurt patiënt vaker zonder water 4 NI Ministerie van Veiligheid en Justitie mislukking voor liberalen Na Fred Teeven verlaat ook minister Ard van der Steur de politiek. De VVD kan zo met een schone lei verder. Klaas Dijkhoff wist zonder kleerscheuren van het ministerie te komen, als enige In ziekenhuizen, verpleeghuizen, gehandicapteninstellingen en de thuiszorg is 'verzorgend wassen' inmiddels een veelbeproefde me thode. Cliënten en patiënten wor den gewassen met voorverwarm de washandjes of doekjes die met een speciale vloeistof (PH-neutra- le reiniging) zijn geïmpregneerd. „Het is een innovatie die steeds va ker wordt toegepast", zegt een woordvoerster van de beroepsvere niging voor verpleegkundigen en verzorgenden (V&VN). Nederland loopt wereldwijd voorop met 'wassen zonder water' in de zorg. Zo is er in de VS veel belangstelling voor de aanpak, zegt Hanneke Knibbe (onder zoeksbureau Locomotion), die zich al jaren bezighoudt met het onderwerp. „Steeds meer instellin gen gebruiken standaard deze was- methode. Het werd al toegepast bij terminale patiënten, maar de laatste jaren neemt het in de zorg een flinke vlucht." Dat komt ook omdat de metho de moest opboksen tegen het slechte imago. „Mensen denken dat de zorg zo ver achteruit is ge gaan dat instellingen niet eens meer de moeite nemen mensen te wassen. Maar ze zien nu ook de voordelen. Je moet aan cliënten en families uitleggen dat het geen be zuinigingsmaatregel is, maar een kwaliteitsverbetering." Uit onderzoeken blijkt dat was sen met speciale doekjes beter is voor de huid en de hygiëne. Zo werd in een Rotterdamse instel ling het aantal uitbraken van het norovirus in twee jaar tijd terugge bracht tot nul. Ook is het voor cliënten en patiënten (COPD, reu ma, MS) minder vermoeiend en pijnlijk. „Ze hebben daardoor meer energie voor andere activitei ten. Demente gehandicapten zijn vaak angstig voor water. Je voor komt dat wassen gepaard gaat met boosheid en agressie." Voor verpleegkundigen, verzor genden en mantelzorgers is het fy siek makkelijker. Een wasbeurt duurt zo'n 6 tot 8 minuten korter. Knibbe waarschuwt dat die extra De wasmethode zonder water moet zeker niet de douche of het bad vervangen tijd niet gebruikt moet worden om méér patiënten te wassen. „Ge bruik die tijd om make-up of het haar te doen van de cliënt, voor een gesprek of extra badbeurt." De wasmethode moet zeker niet de douche of het bad vervan gen. Een paar keer per week was sen met water is nog steeds nodig. Instellingen moeten zich ook niet laten verleiden door de goedkoop ste wasdoekjes. „Ze moeten vol doende vloeistof hebben om te rei nigen en de huid te verzorgen", zegt Knibbe. „Het is een methode die zowel lucht geeft aan de zorg verlener, als de kwaliteit van de zorg verbetert. Maar dan moet je het als instelling wel goed invoe ren en serieus nemen." groot' betiteld, de verhoudin gen met de ambtenaren gin gen naar het vriespunt, de Nationale Politie is verre van op stoom. Natuurlijk zal de WD pronken met lagere criminali teitscijfers, maar de liberalen weten: alle partijen gaan op dit thema op ons inhakken. Dan helpt het niet om de voormalige vaandeldragers nog op je lijst te hebben. Al moppert men bij de WD vooral op de ambtena ren van het ministerie. „Daar kunnen ze alleen maar be denken waarom iets niet kan. Wij willen horen hoe het wél kan!" zegt een partij- prominent. Die vertrouwt ook toe dat - mocht er een volgend kabinet met de WD komen - men de vingers niet wil branden aan het ministe rie. „Andere partijen zijn nu aan de beurt", verzucht een WD'er. Een ander stelt uitda gend dat bijvoorbeeld het CDA nu meer dan eens wat moet laten zien met al hun geklaag over de liberalen. De enige winst die de WD behaalde op het 'super ministerie' van Veiligheid en Justitie is de politieke volwas senwording van staatssecreta ris Klaas Dijkhoff. Die kwam als zonder kleerscheuren van het ministerie. Dijkhoff wist de asielcrisis te managen, is de algemene beoordeling. Hij is dan ook verzekerd van een hoge plek op de lijst. Dijk hoff komt terug als bewinds persoon of als fractievoorzit ter, als bijvoorbeeld Halbe Zijlstra doorschuift naar een ministerspost. Een schamele restwaarde van zes jaar op het zelfbedachte ministerie, snapt men wel. 2012 zo trots op was, leek niet waarschijnlijk. De eindafrekening voor de WD levert een bittere nasmaak op. Het is niet gering wat er aan boegbeel den is stukgelopen op het zes jaar gelden zwaar opgetuigde ministe rie van Veiligheid en Justitie. Het vertrek van Mark Ruttes politieke godfather Ivo Opstelten hakte erin. Adjudant Fred Teeven ging mee, hoopte op een comeback, maar moet hebben voorvoeld dat de li beralen schoon schip willen ma ken. Hij kondigt ook z'n vertrek uit de politiek aan, omdat hij het 'wel mooi is geweest'. Al blijft on duidelijk of de WD hem een be roerde plek op de kieslijst wilde gaan toebedelen. Slotsom: drie par tijprominenten, allen gedeukt naar de uitgang. Het departement dat in 2010 werd ontvangen als een godsgeschenk is in het eigen gezicht ontploft, beseft men. Niet alleen vanwege alle affaires rond de bewindspersonen. Het mi nisterie wordt 'onbestuurbaar Veel duidelijker kon Ard van der Steur het toch niet zeggen, on langs op 3 juni. „Ja, ik heb mij kan didaat gesteld." Nu, enkele maan den later, is hij al even ondubbel zinnig. „Ik stel mij niet beschik baar voor de WD-lijst voor de vol gende verkiezingen." Officieel heet de reden van die draai dat hij als oud-minister straks vanuit de Tweede Kamer niet op de vingers van zijn opvol ger wil kijken, maar aan het Bin nenhof grinnikt men om die rede nering. Zeker uit de mond van Van der Steur, die vanuit de Ka merbankjes z'n voorganger Ivo Op stelten nogal eens souffleerde. Bovenal is Van der Steur niet de rotsvaste minister gebleken die de liberalen zochten na het drama rond de bonnetjesaffaire met toen malig minister Ivo Opstelten en staatssecretaris Fred Teeven. Van der Steur hakkelde zich van debat naar debat en moest een handvol keer 'sorry' zeggen na uitglijders. Dat het toeval is dat Van der Steur ineens z'n beslissing wijzig de na 'een gesprek' met WD-par- tijvoorzitter Henry Keizer gelooft niemand. „Eigen keuze", zegt Kei zer toch tegen wie het horen wil. Ingewijden taxeren dat de partij baas zachtjes heeft geschetst dat Van der Steur maar beter zelf de knoop kon doorhakken. Een hoge re plaats in 2017 voor Van der Steur dan de zestiende waar hij in vrijdag 16 september 2016 De ouderwetse wasbeurt met water, zeep en handdoeken ver dwijnt langzaam uit de zorg. Hon derden instellingen wassen hun cliënten met speciale doekjes. Dat is hygiënischer, minder be lastend en bespaart tijd. Tonny van der Mee Utrecht eur SP Crimefighters via de zij weg, WD kan door Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4