O CD 14 ZEELAND TTC Middelburg start met jonkies De Bruijn showt vorm in Grand Prix Tholen weer toneel halve marathon k Antwan Tolhoek maakt grote stappen in zijn wielercarrière. Zijn vader Patrick, zelf oud-prof, staat er niet van te kijken. WIELRENNEN DUBBELINTERVIEW A B02 award De tafeltennissers van TTC Middelburg gaan zaterdag met een grotendeels nieuw team het avontuur in de eerste divisie aan. Sören de Witte (foto) is de enige blijver uit het team dat vorig seizoen kampioen werd in de tweede divisie. De routiniers Jan Henk Bomhof en Riny Kasse zijn gestopt. Zij worden vervangen door de broers Arjan en Elwin Huiden. Deze tieners uit Zoeter- meer konden bij hun vorige club niet op het niveau van TTCM spelen en ambieer den dat wel. TTCM start morgen thuis in de Zandkuil. Om 15.00 uur is Disnierats uit Hoorn de eerste tegenstander. Driebander Jean Paul de Bruijn treedt van daag in Oosterhout aan in de achtste finales van de derde Grand Prix. Daarvoor plaatste de Hulstenaar zich ongeslagen en op indruk wekkend wijze. De Bruijn putte vertrou wen uit zijn eerste winstpartij op Peter Heerkens (met 40-19 in 24 beurten) voor de tweede partij tegen de gevaarlijke Huub Wilkowski. Met 40-33 won De Bruijn in 23 beurten. In de slotronde zette hij die lijn voort. Tegen Bert van Manen had hij na een aarzelend begin al snel de touwtjes in han den (40-22 in slechts 20 beurten). Zijn alge meen gemiddelde was een knappe 1.791. Voor de tweede keer wordt zaterdag de hal ve marathon van Tholen gelopen. Het hard loopevenement werd vorig jaar in het leven geroepen door het Thoolse echtpaar Mar- greet en Wim de Wolf. Met de deelname van enkele honderden lopers (Rudy van Mourik uit Welberg was de snelste in 1 uur en 21 minuten) werd de halve marathon als succsvol beschouwd en voor herhaling vat baar. De diverse wedstrijden (er wordt ook gelopen over afstanden van 5 en 10 kilome ter en er is een kidsrun) starten morgen om 13.00 uur. De opbrengsten van de loop ko men ten gunste van het Leger des Heils op Tholen. Rugby ntwan Tolhoek (22) wist lange tijd niet dat er een sportman in hem zat. „Tot mijn vijftiende i voetbalde ik. Vooral omdat mijn vrienden het ook deden. En natuurlijk vanwege de friet en frikadellen na afloop." Pas aan het einde van zijn puber teit ontdekte de Yersekenaar dat hij veel duurvermogen had. Via het schaatsen en skeeleren kwam hij in het wielrennen terecht. „De ap pel is uiteindelijk niet ver van de boom gevallen." Hij zit met zijn vader én oud coureur Patrick (51) op een zwoele nazomeravond in de tuin achter zijn ouderlijk huis. Het is enkele da- Ik wil niet arrogant overkomen, maar ik was eigenlijk in alle sporten goed gen voor het EK op de weg, dat hij morgen in het Franse Plumelec rijdt. Die koers („Nog één keer lek ker erin vliegen") markeert het ein de van zijn jaren als belofte. „Weet je dat die tijd eigenlijk maar heel kort is geweest", zegt Antwan, te rugkijkend op de voorbije jaren. „Ik zit eigenlijk nog maar net op de fiets." Patrick: „Hij gaf heel lang om andere dingen." Antwan: „Oef Pas echt heel laat. Er werd wel eens aan mij gevraagd: waarom fiets jij eigenlijk niet? Ie dereen kent mijn vader namelijk. Maar ik heb heel lang gevoetbald, voor de lol. Aan topsport dacht ik helemaal niet; ik wilde hovenier worden." Patrick: „Maar toen ben je gaan schaatsen, hè." Antwan: „Ja, ik ging schaatsen op de Moer toen er natuurijs lag. Dat ging me goed af. Ik schepte daar al tijd thuis over op." Patrick: „Toen heb ik een keer ge zegd: als je zo'n grote mond hebt, moet je misschien maar een keer meedoen aan het Zeeuws kam pioenschap." Antwan: „En daar heeft Leo Janse, schaatstrainer van De Poel, me op gepikt. Hij nam me vervolgens mee naar de baan in Breda." Patrick: „Oud-schaatser Henk Kas- per, inmiddels overleden, zei na dat Zeeuws kampioenschap tegen me: 'Zo goed als Antwan heb ik ze nog nooit gezien'." Antwan: „Ik wil niet arrogant over komen, maar ik was eigenlijk in al le sporten goed. Behalve in voetbal, haha. Maar tennissen, skeeleren, schaatsen, fietsen.ik kon het alle maal. Maar het sporten bepaalde helemaal mijn leven niet. Tot mijn zestiende, zeventiende ging ik ge woon volop stappen. Dat is Yerse ke, hè." Antwan: „Dat was toen ik steeds beter werd. En toen ik van anderen hoorde: zou je niet wat minder op stap gaan. Ik ben toen meer gaan trainen en heb vaker 'nee' gezegd tegen mijn vrienden. Dat lijkt een opoffering. Maar als je sporten zó leuk vindt en het zó goed gaat, is dat geen opoffering." Henk Angenent zei in die tijd al dat ik heel makkelijk fietste. We fietsten met de ploeg om duurver mogen op te doen voor het mara- thonschaatsen. Henk vond dat ik daar meer mee zou moeten gaan doen." Patrick: „Ik zag pas hoe goed hij was toen hij op z'n vijftiende een keer met me meeging naar de Ar dennen. Ik wilde daar met een nieuweling die ik begeleidde gaan trainen. Maar Antwan had zelf geen fiets. Hij had nog nooit op een racefiets gereden. Hij kon er ge lukkig eentje lenen van Heddie Nieuwdorp (oud-renner). Vervol gens was hij in een tocht van 110 ki lometer op glooiend terrein stuk ken beter dan die nieuweling, die op dat moment al regelmatig in de prijzen reed." „Wat ik bij Antwan al zag, is dat hij heel belastbaar is. Dat bleek la ter ook. Je kunt hem een etappe koers van zeven dagen laten fietsen en hij wordt elke dag beter ten op zichte van de anderen." Eind 2014 werd je ingelijfd door het Rabobank Development Team. Je werd semi-prof. Antwan: „Ja, dat is ook het mo ment dat ik de switch maakte van het schaatsen naar het fietsen. Het fietsen dat ik tot dan deed, stond nog meer in dienst van het schaat sen. Maar toen heb ik tegen mezelf gezegd: nu ga je proberen prof te worden!" Patrick: „Dat geeft wel aan dat je lef hebt. Hij had alleen nog maar voor een club gereden. Op zo'n mo ment heb je dus óf een grote bek óf veel zelfkennis. Het was het laat ste." Antwan: „Bij Rabo kreeg ik Grischa Niermann als trainer. In het begin keek mijn vader mee naar de schema's. Hij had mij daar voor getraind en mij ook heel erg geholpen nadat ik in 2014 lange tijd ziek was geweest. Hij heeft mij toen heel langzaam - echt met de rem erop - teruggebracht op ni veau." Patrick: „Het bleek dat Grischa op dezelfde lijn zit als ik. Ik zag dat hij Antwan ook hard liet werken. Ik zeg altijd: trainen is als het bakken van een taart. Je stopt er heel veel ingrediënten in, moet vervolgens even wachten en uiteindelijk is het resultaat daar." Antwan: „Grischa is nu nog steeds mijn trainer bij Team Roompot. Dat lijkt gek, maar dat kan gewoon. En ik hoop dat ik hem ook volgend jaar bij Lotto kan behouden." Antwan: „Nee, nooit. Toen ik het hoorde van Arthur van Dongen, mijn ploegleider bij Rabobank, vroeg ik: zit je me nou voor de gek te houden? Maar toen ik er een maal zat, was dat zó gaaf. Ik zou el ke jonge renner zo'n kans gunnen. Dan zie je hoe het allemaal in de ProTour geregeld is. In de Arctic Ra ce of Norway en de Ronde van Groot-Brittannië reden we met zo'n touringcar naar de koers toe. Normaal deed ik dat gewoon in m'n eigen autootje. Patrick: „Die koersen mocht je rij den omdat je in de bergen al zo goed met ze had getraind. Je dank te die maanden echt aan je doorzet tingsvermogen en aan je inzet." Antwan: „Ja, ik vind fietsen in de ANTWAN vrijdag 16 september 2016 5 TAFELTENNIS DRIEBANDEN ATLETIEK Vanaf vandaag kan gestemd worden welk sportinitiatief de B02 award van de Junior Kamer Zeeuws-Vlaan- deren krijgt. Ge nomineerd zijn Vliegende Hollan der tennistoer nooi, Stichting Scheldebeker, Beach Soccer Zeeland, Esad Osmanovski Me morial Cup en Zwinstedenloop. Stemmen kan via www.go2bo.nl. De uitreiking is vrijdag 18 novem ber. 15. De rugbyers van Oemoemenoe spelen morgen de eerste thuis wedstrijd van het seizoen in de ereklasse. De te genstander is The Bassets uit Sassenheim. Die ploeg won op de eerste speeldag van Dukes. De Middelburgers daarentegen ver loren het eerste duel bij Water land met 38-17. De kick-off is morgen om 15.00 uur op sportpark De Sprong in Middel burg. ■c o q. <0 'Ik zit eigenlijk Roeland van Vliet Yerseke —Antwan Tolhoek VÓÓR HET BEGON Nü ben je een toptalent van Team Roompot. Je hebt na een bijzonder seizoen al een contract getekend bij LottoNL-Jumbo voor 2017. Wanneer kwam het besef dat je een topsporter kon zijn? Je was ook écht goed. Al snel werd je in het talententeam van Elfstedentocht-winnaar Henk An- genent opgenomen. Wanneer begon het te kantelen? HET BEGIN En dan - je bent net begonnen - komt je carrière al in een stroom versnelling terecht. Tinkoff-Saxo biedt je een stage aan. Eerst trai nen in de bergen, dan drie maan den koersen. Had je zoiets ooit voor mogelijk geacht? Geboren: 29 april 1994 Woonplaats: Yerseke H Ploegen: Rabobank Deve lopment Team, Tinkoff- Saxo (stage), Team Room pot-Oranje Peloton, LottoNL- Jumbo (in 2017) n Hoogtepunten carrière: 12de plek in eindstand Arc tic Race of Norway (2015), bergtrui in Ronde van Zwit serland (2016)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46