Overdracht van bedrijven aan opvolgers lastiger 12 ZEELANI Door de sterke stijging sinds 2008 groeien de prijzen voor landbouw grond in Zeeuws-Vlaanderen toe naar het Zeeuws gemiddelde. De prijzen voor landbouwgrond beginnen in Zeeuws-Vlaanderen de pan uit te rijzen. Notaris Eric Verhaegen uit IJzendijke merkt het in zijn praktijk. Hij spreekt de vrees uit dat de sterke prijsstijgin gen een obstakel kunnen gaan vor men voor de overdracht van be drijven aan opvolgers. In de jaren 2006-2008 bevonden de grondprijzen in Zeeuws-Vlaan deren zich op een dieptepunt, al dus Verhaegen. Hij spreekt van 30.000 a 35.000 euro per hectare. Inmiddels wordt volgens hem in West-Zeeuws-Vlaanderen wel 80.000 euro per hectare betaald en in Oost-Zeeuws-Vlaanderen zelfs 100.000 euro. De oorzaken van de forse stijgin gen zijn vrij simpel aan te geven. De Antwerpse haven breidt uit, wat ook gepaard gaat met natuur compensatie. In de polders bij Doel moeten veel boeren wijken. Ook de geplande ontpoldering van de Hertogin Hedwigepolder zet de markt onder druk. Een an dere factor van betekenis is de la ge rente. Verhaegen: „Spaargeld le vert niks op, terwijl lenen juist aantrekkelijker is geworden." Verhaegen ziet nog geen einde aan de trend omhoog. Of interna tionaal moet er iets veranderen in het rentebeleid. De kans daarop lijkt echter niet groot. Dat baart de notaris zorgen. De grondprijzen die momenteel wor den betaald, zijn voor akkerbou wers niet rendabel te maken. „Het enige voordeel bij aankoop van meer grond is dat je je machines efficiënter kunt inzetten." Een an der probleem is dat de stijgende prijzen de opvolging belasten, al dus Verhaegen. „Tot een miljoen euro aan bedrijfsvermogen mag belastingvrij worden geschonken, maar met de hogere prijzen zit je daar al snel aan. Over het meerde- Met de huidige prijzen is grond voor boeren niet meer rendabel te maken re moet wel schenkbelasting wor den betaald, 1,7 tot 3,4 procent." Verhaegen verwacht overigens dat met Prinsjesdag, komende dins dag, in Den Haag bekend wordt gemaakt dat de regeling voor be drijfsopvolging wordt versoberd. „Ik ben heel benieuwd. Het zal ze ker niet beter worden." De grondprijzen mogen flink ge stegen zijn in Zeeuws-Vlaande ren, ze zijn altijd nog lager dan in de rest van Zeeland, blijkt uit een overzicht op de site van vakblad Boerderij. Het heeft te maken met de ligging van Zeeuws-Vlaande ren en dat Midden-Zeeland meer fruittelers telt die een hogere op brengst per hectare hebben, denkt Verhaegen. „De prijzen komen wel dichterbij elkaar." Kun je energieslurpen- de flats uit de jaren ze ventig omtoveren tot spaarappartementen? Ja, dat kan, als je het slim aanpakt en samenspeelt. Een rondootje tussen de eigenaren/bewoners, Ingrid Sinke Vastgoed Beheer BV (ISVB) die de flats in beheer heeft en de Zeeuwse coöperatie Entraz levert het bewijs. Een pakket aan uitgekiende maatre gelen bespaart de, soms hoogbejaar de eigenaren, gemiddeld 15 procent op hun energiekosten. Het kost de bijna tweehonderd bewoners ook niks meer dan een reguliere vervan ging van de ketel. Plus dat er voor hetzelfde bedrag nog veel meer plussen uit de bus konden komen. Ledverlichting bijvoorbeeld. Er is geen geheim van de smid. De sleutel is krachtenbundeling. IS VB kwam toevallig in contact met coöperatie Entraz. Dat is een sa menwerkingsverband dat is opge richt door Installatie Techniek Nieuwenhuijse, Bouwbedrijf Kam- bier, BMD Advies, Widea Consul tancy en Island Solar. „Binnen Entraz hebben we alle specialisten in huis om een pand duurzamer te maken. Als jonge coöperatie zochten we een spre kend voorbeeldproject. Ingrid Sin ke Vastgoed Beheer bood dat ons met drie oudere flats aan de Mazzi- nilaan in Middelburg", legt Jeroen van Ooijen van EntrazAVidea Con sultancy uit. Mix Dat de coöperatie alle disciplines in huis heeft, biedt een groot voor deel, vult Van Ooijens collega Jan-Willem de Hoop aan. „Er zijn honderden vormen van energiebe sparing, een waaier aan mogelijkhe den, maar hoe kom je tot een be taalbare mix die een goed rende ment oplevert? Dat betekent dat je integraal naar een gebouw moet kij ken. Je moet daarbij niet overhaast te werk gaan, want dan loop je het risico dat je investeert in iets wat la ter een zinloze uitgave blijkt te zijn." Van Ooijen: „We hebben ook ge keken naar de inkoop van energie. Met deze integrale aanpak maak je betere keuzes." De praktijk. Wat leverde een grondige studie van de flatgebou wen op? De Hoop: „Om te begin nen, stonden er twee joekels van ke tels en dito gasmeters in. Daar kon je bij wijze van spreken een half ziekenhuis mee verwarmen. Dat zijn dus grote energieslurpers." En als ISVB niet toevallig op Ent raz was gestuit, waren er weer twee stookgiganten teruggeplaats. Chris de Ridder, technisch mede werker van ISVB: „Want zo gaat het vaak binnen een Vereniging van Eigenaren. Ze sparen tien jaar voor de vervanging van de cv-ketel. Meestal komt er eenzelfde type ke- Met de oude ketels kon je bij wijze van spreken een half ziekenhuis verwarmen tel voor terug. Want die is toch ooit zo berekend?" Entraz kwam tot de slotsom dat het een tandje minder kon. „We hebben kleinere, zuinige ketels ge plaatst. Ook konden we zo de enor me gasmeters vervangen. Dat had ook effect op de vastrechtvergoe ding die de WE aan Delta betaalt. Die is gehalveerd." Het ging ook niet om klein geld. Per flat was 80.000 euro budget. De nieuwe ketels kosten echter veel minder dan voor de vervanging was berekend. Daarom bleef er geld over voor andere besparende maatregelen. Zonnepanelen op het dak werden al gauw afgestreept. Te ingewikkeld met zoveel eigenaren. Ook kwam er ledverlichting en werden de ventilatiepompen ver vangen door zuinige exemplaren. Entraz adviseerde tevens betere raamisolatie. Al met al leidt dat 25 procent energiebesparing. En be valt het? Bewoner Kees Kouwen- berg: „Ik ben er blij mee. Maar er wonen hier ook 90-jarigen die graag een basistemperatuur van 24 graden wensen. Tja, dat kan niet meer altijd." vrijdag 16 september 2016 Lage rentestand en Antwerpse haven stuwen grondprijzen op Harmen van der Werf IJzendijke Eric Verhaegen, notaris Van slurpflat naar spaarpot Frank Balkenende Middelburg -Jan-Willem de Hoop, Entraz Vlnr: Jeroen van Ooijen (Entraz), Chris de Ridder (ISVB), bewoner Kees Kouwenberg en Jan-Willem de Hoop (Entraz). foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 44