WIM HOFMAN Buurmeisje ZEELAND 9 En daar was dan Willie, het vroegere buurmeisje. Ik had haar niet meer gezien sinds begin jaren vijftig van de vo rige eeuw. Ze verdween opeens met haar ouders, broer en kleine zusje naar Canada, zoals in die tijd meer mensen uit de buurt voorgoed naar verre landen ver trokken om daar het geluk te vin den. Haar vader was huisschilder en handig. Ik herinner me nog het kippenhok dat hij had gemaakt. Hij had er zelfs raampjes met gor dijntjes op geschilderd, zodat het een huisje leek. Willie vertelde dat hij juist in Canada begon met het bouwen van hun huis voor hem en zijn jonge gezin. Veel spul len hadden ze niet meer. Er was wel vracht overgebracht en dat was samen met eigendommen van andere emigranten opgesla gen in een kerk, maar later bleek er veel gestolen te zijn. Willie ver telde hoe het verder met hen was gegaan. Haar moeder leefde nog, die was nu 91 en zij kon nog wel Nederlands spreken. Willie zelf was bijna alle Nederlandse woor den vergeten, maar ze legde uit dat naarmate ze langer in Neder land was bepaalde woorden weer terugkwamen. We besloten door ons oude buurtje te lopen om te kijken naar de huizen waar we woonden toen we kinderen waren. Ze waren ver beterd, veranderd en lelijk gewor den. Veel herinneringen kwamen bij haar niet terug. Ze noemde het kippenhok met de gordijntjes, de kinderen van de buren op num mer 19. Op de hoek van de straat bleven we staan. Er was daar ooit een winkel. En toen begon Willie over kaas. „Was hier niet de kaas winkel?", zei ze. „Ik was nog maar klein en kon niet over de toon bank kijken, maar ik rook altijd de kaas. Ik ruik nu de kaas nog!" Ze had gelijk. Dat was ooit de winkel van Mientje, die in streekdracht liep en kaas sneed en die altijd zui nig keek en die we nooit hebben zien lachen. We maakten wat fo to's en ik beloofde haar wat oude foto's te sturen. Ze is nu met haar man weer terug naar Canada via IJsland, dat wilden ze ook zien. Daria van den Bereken had daar voor al een pak prijzen op zak (Steinway- en het prinses Chris- tinaconcours). Zij verzorgt specia le kinderconcerten en de belang stelling voor haar project Handel at the Piano was groot. Het was voor haar een manier om een we reldwijd publiek te laten kennis maken met de klavierwerken van Handel. In Amerika werd zij door een hoogwerker opgehesen om tientallen meters boven de grond de toeschouwers de hoogstaande muziek van Handel te laten ho ren. In Amsterdam reed zij, Handel spelend op haar piano, die op een open wagen stond, rond. Ze gaat geen uitdaging uit de weg en verdiepte zich na haar Handelproject in Mozart. Feest „Piano is mijn instrument, en ik heb spontaan gekozen voor het musiceren op een ongewone ma nier. Het spelen op een podium hoog in de lucht of een open wa gen zorgde er voor dat het contact met het publiek directer was. Een dergelijke uitvoering was feest. Ik weet dat er mensen zijn die Handel liever horen vertolken op een klavecimbel en Mozart op een fortepiano, maar ik breng hun in tenties over via de moderne pia no. Ik pas alles wat ik van grote pianisten, zoals Menahem Press- ler, heb geleerd toe. Ik kan mijn hele leven putten uit de informa tie die ik van hen gekregen heb. Ik treed graag op als solist, maar ik houd ook van kamermuziek. Sa men muziek maken is een puur geluksgevoel en de mooiste vorm van communicatie. In Veere werk ik samen met het Dudok Kwartet. We spelen werken van Mozart en Sjostakovitsj en een nieuw werk van David Dramm, Martin Fondse en Maarten Ornstein, heel ver nieuwend en baanbrekend." Veelbelovend Het Dudok Kwartet, opgericht in 2009 is een veelbelovend kamer- muziekensemble. Het kwartet won verschillende prijzen en werkt samen met hedendaagse componisten. De vier strijkers mu siceren met regelmaat samen met bekende Nederlandse musici: de cellisten Dmitri Fershtman en Pie- ter Wispelwey en de pianist Han nes Minnaar. Het was voorspel baar dat ze zouden gaan samen werken met Daria van den Ber eken. Die heeft er haar handels merk van gemaakt om nieuw licht te werpen op overbekend werk van overbekende componisten. Het Dudok Kwartet voegt daar een extra dimensie aan toe. In Veere worden van Mozart dansen en een bewerking van het 12de pia noconcert vertolkt en het zevende Strijkkwartet van Sjostakovitsj. Als extraatje komt daar een nieu we Mozarteske compositie bij. Het slotconcert van Muziek Po dium Zeeland eindigt met een pre mière. vrijdag 16 september 2016 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Pianiste speelt op ongewone wijze musiceerde in Amerika tientallen meters hoog in de lucht. Het Dudok Kwartet speelt zondag met Daria van den Bereken. Pianiste Daria van den Bereken De Nederlands/Russische pianis te Daria van den Bereken won in 2006 de Nederlandse DebuutPu- blieksprijs en verzorgde daarna recitals over de hele wereld. Jeanette Vergouwen Veere Zondag 18 september in de Gro te Kerk van Veere, aanvang 15.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41